Bayram Ježek vysvětluje pro Slánské listy, proč udělali tuto práci navíc. Foto Sláva Pilík
Jak jsme slíbili, sledovali jsme dále situaci kolem pěšiny ve Kvíčku, na jejíž neutěšený stav, tolik rozdílný oproti ještě nedávné minulosti, upozornil jeden z našich čtenářů. Před necelým měsícem jsme přinesli reportáž, která popisovala stav pěšiny, do které výrazně zasáhla stavba rodinných domků Na Výsluní, zub času a také nezájem města o tuto část se starat. Jaká je situace nyní?
Informace jsme byli znovu zjišťovat na slánské radnici u místostarosty Jaroslava Hložka, dále na odboru správy majetku u pana Sejkory a rovněž jsme zjišťovali, jak daleko je slib další z firem - Vacco Invest, která postavila poslední řadu rodinných domků - úplně na severu této lokality směrem k plovárně. Naposledy nám ředitel firmy Bayram Ježek slíbil, že dají do pořádku staré, vymleté a jejich stavbou také trochu narušené schodiště.
Pozemek, po kterém vede uvedená pěšina, kterou si lidé ze Kvíčku a z lokality Na Výsluní, dříve spíše nazývané „Vejrovna“, zkracovali a zkracují cestu směrem k vlakovému nádraží či na plovárnu a ke sportovištím CSH, je v majetku města Slaného. To nám alespoň potvrdil vedoucí odboru správy majetku podle mapy, kterou na odboru mají, pan Sejkora. Také proto jsme se dále ptali místostarosty Jaroslava Hložka, jak vnímá popsanou situaci v této lokalitě.
Z jeho úst jsme se ale příliš optimismu vedoucího k renovaci pěšiny, po které rádi chodívali a snad ještě lidé chodí na procházku, nedozvěděli. Jak říká pan Hložek, město v této lokalitě žádnou údržbu cesty neprovádí a nikdy neprovádělo. Na tuto pěšinu nejsou vyčleněny žádné prostředky a například pokud by se týkalo možností z rozpočtu údržby zeleně, ty musely být v poslední době velmi okleštěny z důvodu propadu rozpočtových příjmů v důsledku menší daňové výtěžnosti (patrně v důsledku celosvětové hospodářské krize a malých daňových příjmů státu). Přesto přislíbil pro Slánské listy, že se na místo půjde co nevidět podívat a situaci posoudí přímo na místě. Lokalitu ostatně velmi dobře zná, protože tu v jeho dětství jejich rodina bydlívala.
Opačný přístup zvolila firma s tureckým kapitálem Vacco Invest, jejimž ředitelem je Bayram Ježek. Nejenže se bez problémů zhostili celkové renovace celého schodiště, které bylo léty notně poznamenáno a škody způsobené zásahem jejich výstavby rodinných domů Královské bydlení nebyly příliš velké, ale přidali ještě práci navíc. Provedli v tomto úseku průklest zeleně - náletových keřů, které zaplevelovaly průchod schodištěm a vydatně stínili. Navíc vysvahovali příjemně terén, aby na něm umístili celkem 22 stupňů nových schodů v délce téměř třiceti metrů. Krásné, přehledné, dva a půl metru široké schodiště je možné zvládnout i s kočárkem a celá investice stála tuto firmu 65 tisíc korun. Škoda jen, že pár metrů od nově upravené části pěšiny nyní výrazně „prokvétá“ nějaká černá skládka. Na místě je zřetelně vidět rozdíl ve vnímání životního prostředí mnohých místních občanů z okolí, kteří se nezdráhají mezi bezy vyhodit kdeco, případně se zbavit zbytků trávy po jejich umně a nádherně posekaném pažitu na jejich travnaté ploše uvnitř soukromého pozemku. Rozdíl mezi místními a investory, kteří nejsou takříkajíc přímo „od nás“, ale prostředí si patrně mnohem více váží.
„Vyčistili jsme také kus přilehlého lesoparku a chceme ke schodišti dát také zábradlí, vždyť tudy chodí také starší lidé,“ potvrdil to, co je výše uvedeno Bayram Ježek s tím, že krédo jejich firmy je nejen zachovávat životní prostředí v dobrém stavu, ale též se snažit ho vylepšovat. „Díky stavbě jsme lidem v okolí částečně narušili soukromí a klid, a tak jsme se jim chtěli nějak revanšovat. Chceme, aby se mezi lidmi utvářelo přátelství a nikoliv aby vznikaly další problémy či napjaté vztahy,“ odpověděl mi na mou otázku, proč to všechno sami od sebe dělají, pan Ježek.
O tom ostatně svědčí i slova třiačtyřicetileté paní Hany ze Kvíce, která tudy vede svůj procházkový okruh se psem Alfim. „Když jsem minule tudy šla, ještě bylo po příkrých neúplných schodech těžké vyjít a dnes tu jsou tyto krásné. My sem chodíme na procházku rádi a často a je to alespoň v tomto místě nyní nádhera, za kterou moc děkuji,“ řekla do mikrofornu SL paní Hana, čímž zároveň vyvrací názor, že by tato pěšina oproti minulosti již ztratila svůj význam.
Jak dále řekl Bayram Ježek z Vacco Investu, chtěli by na jaře po dohodě s odborem životního prostředí nějak upravit poměrně staré akáty v blízkosti konce jejich areálu rodinných domů a také potvrdil, že v místě, kde se začíná budovat nové dětské hřiště, na své náklady vysadí asi 16 již vzrostlých, silných nejméně pětiletých, stromů.
Jedna část pěšiny, po které, byť není v městském plánu údržby, chodí také lidé, je tedy zachráněna dobrovolnou činností jedné firmy. Jiné firmy, jak už jsme uvedli před měsícem, pouze zasáhli nevalně do okolní přírody. Město Slaný zatím nemohlo podat žádné informace, jak s tímto případem naloží a zdali se bude podílet na zlepšení kvality této lokality.
A tak zatím zůstává nevyřčená otázka. Nebylo by přece jen lepší, když už jiný dobrovolně pomůže, přispět také v rámci svých možností k dokončení díla? Město přece, přes své obtíže s rozpočtem, mnohé možnosti má, případně může vlivem svého aparátu přimět ty, kteří mohou za způsobené škody, aby je napravili.
Sláva Pilík
16. 11. 2009, 09:57
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01