O podobě tohoto místa mají hlavně rozhodnout památkáři. Foto Sláva Pilík
Rovněž červencové zastupitelstvo vyjádřilo ústy opozičních zastupitelů své výhrady k výstavbě parkovacího domu ve Slaném. Pro mnohé z těchto představitelů města a nejen pro ně, je takto nákladná stavba přece jen poměrně velký luxus v okamžicích, kdy jiné plánované projekty jsou v ohrožení. Záměr výstavby domu přesto prošel a jak daleko jsou přípravy i jaké jsou důvody těch, kteří pro tuto na městský rozpočet velmi náročnou investici zvedli ruce, to jsme se ptali velkého zastánce projektu starosty Slaného Ivo Rubíka.
Proč vlastně by tady měl stát právě parkovací dům?
Nedostatek parkovacích míst je ve Slaném všeobecně znám a zvláště pak blízko centra. Po zbourání této části města tu je již až příliš dlouho ošklivé prašné parkoviště. Opozice navrhovala například zabudovat dům pod zem, nebo tu zřídit nový domov důchodců, ale to není dobré řešení. V prvém případě jsou náklady na taková parkovací místa obrovská. Existuje totiž výpočet nákladů v případě, že by parkovací dům byl jen dvě patra pod zemí. Náklady, a to se to počítalo v nižších relacích před šesti lety, by byly 220 miliónů korun. Domov důchodců postavit na tak frekventované křižovatce, kde je průtahová hlavní silnice, není správné. Navíc tu není ani možnost napojení na městskou zeleň. K tomu by odtud zmizel povinný počet parkovacích míst pro Grand (pokud bychom je neumístili znovu pod zem a tak se dostali na již zmíněné náklady) a pak bychom museli vrátit částku asi 30 mil. Kč, kterou jsme i při splnění podmínky zachování 75 parkovacích míst pro rekonstrukci Grandu od státu kdysi dostali.
Zmínil jste domov důchodců, kde by tedy mohl být výhodněji než na místě v Třebízského?
Ta vize města je i opozičním zastupitelům známá. Jsou tu nejméně dvě možnosti. Buďto dostavíme další křídlo ke stávajícímu objektu Domovu s pečovatelskou službou Na Sadech, nebo bychom podobně přistavěli potřebnou část k současnému sídlu Technických služeb Slaný, kteří se brzy zcela odstěhují z objektu v Nejtkově ulici. Pak by se tento objekt propojil s nynějším domovem důchodců, který provozuje Středočeský kraj a v němž je pro důchodce k dispozici kuchyně.
Jak daleko jste v současné době s přípravami výstavby „parkdomu“?
Od června, kdy byl zastupitelstvem schválen záměr byly odkoupeny potřebné pozemky (SL informovaly - pozn autora), je podán návrh do katastru a připravili jsme studii proveditelnosti. Nyní víme, že stavba se na městské pozemky vejde. V současné době se zvažují dvě možnosti provedeni - kruhový parkovací dům nebo lineární. Známe i odhady finančních prostředků a musím říct, že tak vysoká částka, tedy sto miliónů, jak na červencovém zastupitelstvu z řad opozice bylo řečeno, je holý nesmysl. Víme dál, co vše je nutné zařídit včetně toho, že musí proběhnout také proces EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí). V červenci a v srpnu probíhá pro nás důležité rozhodování a to postoj finančního ředitelství z hlediska vrácení DPH. To je pro nás z hlediska případného financování stavby hodně důležité.
Jak vysoké jsou tedy odhady ceny domu?
Odvíjí se od technického řešeni a typu, kdybych již nyní uvedl nějakou přesnou částku, byla by to jen spekulace. Ale znovu říkám, že sto miliónů je skutečně příliš nadnesený údaj.
Částka tedy bude asi zřejmá až z projektu. Ten stojí necelý milión. Co když to nakonec se stavbou nedopadne a bude se jednat o takříkajíc vyhozené peníze?
Už částka za projekt je po výběrovém řízení na velmi nízké hranici, dle mého názoru prakticky za nákladové ceny. Odhadovali jsme, že by měla být spíše dvojnásobná. Jinak řešení parkovacích míst tímto způsobem je samozřejmě určitý vizionářský způsob řešení, který může a také nemusí být uskutečněn, to nezapírám. Ale říkám, že jsou vždy jen dvě cesty. Buďto nedělat nic a říkat, že to nejde, nebo se o to pokusit. Ta druhá cesta je jistě nesrovnatelně těžší a samozřejmě pak na sebe berete i riziko, že něco nevyjde.
Takže, jak dál po červencovém zastupitelstvu, kde jste parkdům znovu prosadili?
Již příští týden (první týden v srpnu - pozn. autora) rozhodneme, které z firem projekt zadáme a také k jakému způsobu se přikloníme. Rozhodnutí o typu domu nebude snadné, ale již jsme to s památkáři konzultovali. Ti v tuto chvíli čekají, jak dopadnou vizualizace, které jim budou nabídnuty k posouzení a my hodláme rozhodně právě s nimi vše co nejúžeji projednávat.
Obrátíte se pak také na občany, podobně jako tomu bylo nedávno při studiích a projektech na rekonstrukci historického jádra města?
Samozřejmě že bezproblémově jsme schopni občanům tyto dokumenty, až budou připraveny, dát k nahlédnutí a upřímně řečeno ke konzultacím taky. Ovšem něco jako referendum, to nepřipravujeme. Je to hlavně odborná diskuze a hlavní slovo by měli mít právě památkáři.
Ale lidí se to přece jen hodně dotýká. Vždy chtěli vědět, co v těch místech po předrevoluční demolici bude.
Jsou parkovací domy, které na první pohled ani nepoznáte. A je to i zde naše idea, aby se zvenku vůbec nepoznalo, že uvnitř parkují auta. A pokud jde o dopravní zatížení v tomto místě, máme již rovněž potvrzeno, že vše spojené s parkovacím domem jde dopravně řešit.
Projektová dokumentace má být hotova v příštím roce, kdy také bude známa částka, kterou město plně, tak jak se uvádí nyní, bude hradit ze svého rozpočtu. Dá se očekávat, že v příštím roce bude konečné schvalování této investice v zastupitelstvu města Slaného znovu velmi rušné.
Sláva Pilík
31. 08. 2009, 08:21
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01