Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Zachrání Slaný památky na hřbitovech?

foto
Na každém z prvních tří slánských hřbitovů byly rekonstruovány kříže s pozlacenou sochou Krista. Foto Sláva Pilík

Před prázdninami projednávali současní městští radní společně s bývalými dlouholetými členy rady Václavem Kočkou a Renatou Rankovou, kteří měli hlas poradní, mimo jiné také situaci ohledně nutné záchrany některých cenných historických náhrobků a funerálních památek včetně unikátních detailů na slánských hřbitovech. Návrh s větší velkorysostí systematicky přistoupit a finančně také podpořit ochranu historie na slánských hřbitovech rada schválila a navíc jej rozšířila také o další hřbitovy mimo intravilán Slaného.

Po listopadu 1989 se totiž spousta cenných historických detailů zvláště pak na prvních dvou ze čtyř slánských hřbitovů ztratila a město nemělo situaci pod kontrolou. Postupně se tedy snažilo hřbitovy zabezpečit před nejrůznějšími zloději a zlodějíčky, i když zpočátku instalované kamery se jen tvářili jako funkční. Posléze byl systém ochrany skutečně zprovozněn a nyní jsou již na hřbitovech mnohé další bezpečnostní prvky, jako například elektronické závory v dolní části hřbitovů (tam, kde je rozptylová loučka - pozn. autora). Tak bylo možno, dle starosty města, rovněž zjistit, že kdosi chce ukrást vzácnou kovovou sochu Vilouška z hrobky slánského stavitele Vilibalda Hiekeho. I když se tehdy zlodějům podařilo utéci, sochu sebou nestačili odnést (SL informovaly). Postupem let město Slaný také pokračuje v renovaci centrálních bodů na hřbitovech, kde na prvních třech jsou umístěny kříže s pozlacenou sochou Krista. Na čtvrtém, tedy nejnovějším ze hřbitovů, byla opravena pískovcová socha Panny Marie.

Pokračovalo se také, hlavně v závislosti na finančních možnostech, v rekonstrukci centrálních vojenských pohřebišť, kdy hlavně legionářské pohřebiště na třetím hřbitově bylo doslova v dezolátním stavu, dále vojenské pohřebiště z 1. světové války a rovněž pohřebiště vojáků z 2. světové války, které lidé dosud často mylně považují za pohřebiště vojáků Rudé armády a jež bude rekonstruováno letos.

V posledních dvou letech se Slaný zabývá také postupnou rekonstrukcí stávající obřadní síně, kdy byl modernizován nejen interiér, ale také terasa a rovněž blízké sociální zařízení pro návštěvníky hřbitova, jehož úpravě dle nejmodernější současných požadavků byla dokončena před několika týdny.

Na hřbitovech byla loni a letos provedena i velká údržba vzácné zeleně, zvláště pak posouzení a nutná prořezávka kapitálních jedinců lípy velkolisté, kdy práce byly velmi složité vzhledem k rozložitosti stromů a hlavně minimálnímu prostoru pro nutný pohyb potřebné techniky.

Ve stínu těchto snah ale zůstávaly po dlouhá léta bez povšimnutí velmi vzácné historické náhrobky, či hrobky, kde například rodina vymřela a o údržbu těchto architektonicky i fakticky vzácných památek se již nikdo dlouhá desetiletí nestará. „Chceme nyní jít ve snahách města dál, než je pouze údržba hřbitovů jako takových. Chceme se nějakým způsobem podívat na ty cenné náhrobky, které by mnohdy stálo za to dát na seznam kulturních památek podle památkového zákona, aby byla do budoucnosti zajištěna stálá ochrana ze strany státu,“ říká k jednání červnové koncepční rady Slaného jeho starosta Ivo Rubík. Jde například o náhrobek rodiny Wassermannovy na prvním slánském hřbitově, rodiny, jejíž příslušníci všichni zahynuli za druhé světové války. „Je to unikátní ukázka sochařské a architektonické práce a podobné je to u náhrobku rodiny Klárnerových,“ říká Ivo Rubík. Tento další náhrobek totiž zdobí vzácný reliéf od významného českého sochaře Šimka. Je proveden z kararského mramoru a zpodobňuje dceru lékárníka Klárnera, jak se vznáší v oblacích nad Slaným.

Rada města tedy pověřila svůj odbor kultury, aby začal systematicky evidovat historicky cenné náhrobky, nejen pokud se týče vzácného architektonického zpracování, ale také z hlediska význačnosti osobností, které se podílely na dějinách Slaného. Město chce mít ještě detailnější (určitá evidence již existuje a v roce 2002 město například vydalo publikaci Slánské hřbitovy, kde jsou mnohé vzácné náhrobky již popsány) a hlavně aktuální evidenci těchto památek, než doposud má. Důležitá je podle starosty také nutnost zjištění majetkoprávních vztahů. Některé vzácné hrobky jsou sice vykoupeny doživotně, ale jiná jen na dobu určitou a v těchto případech po uplynutí doby dochází automaticky k nabídnutí místa jinému žadateli. „Byli bychom neradi, aby některé připomínky vzácných slánských či funerálních památek byly prostě odstraněny novým vlastníkem místa a udělala se tam nějaká moderní hrobka,“ upřesňuje situaci Ivo Rubík.

Příslušné odbory slánského městského úřadu mají tedy předložit radě města seznam hrobových míst, u nichž nájemní smlouva uplynula a budou nabízeny k prodeji. Město chce případně prodej zastavit či převést tento majetek na město, aby se následně mohlo postarat o rekonstrukci těchto pro historii i současnost města významných míst. „Myslíme si, že toto jsou záležitosti, na které bychom měli myslet jak z piety, tak i z hlediska památkové péče,“ doplňuje starosta.

Prověření současného stavu a počtu chráněných památek či těch, které by se ochrany měly konečně dočkat, rozšířila městská rada také o další hřbitovy. O hřbitov v Lidicích (součást místní části Slaného - Otruby) a hřbitovů v Dolíně a Ovčárech, kde je také několik cenných náhrobků, které si zasluhují pozornost. V Ovčárech jde údajně dokonce o náhrobky, které zbyly u kostelíka z 15. století, který vlastně nebyl dlouhá léta vůbec přístupný. Jak se město Slaný k památkám na hřbitovech ať již k těm známým, tak k těm, které se teprve objeví, zachová, to by mělo být známo až po dokončení celé evidence.

Sláva Pilík
30. 08. 2011, 11:50


Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Cecílie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

42.98%

Spíše ano
graf

17.73%

Spíše ne
graf

15.32%

V žádném případě
graf

23.97%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3283
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát