Pan Antonín Bosák s dárky od firmy Santadel za účast na prezentační akci. Foto Vladimír Rogl
Měsíc před loňskými Vánocemi se v domovních schránkách slánských domácností mezi desítkami propagačních tiskovin objevil i leták nové firmy Santadel, která zvala na zajímavou prezentaci novinek pro domácnost a zdravý životní styl. Podle nabídkového letáku měl každý účastník dostat zdarma i snídani a získat čtyři praktické dárky.
Manželské páry měly dostat navíc ještě deku a dvě úsporné žárovky za tisíc korun. Kromě této lákavé nabídky sliboval leták i losování o další ceny přímo na akci. S těmito benefity pro účastníky ovšem kontrastuje droboulinký text (jen stěží čitelný silnou lupou) na spodním okraji letáku, který upozorňuje, že se jedná o ilustrační foto a že změny jsou vyhrazené.
Když ptáčka lapají
Bohatě vybavený kufřík s nářadím se stal hlavním lákadlem i pro osmdesátiletého důchodce pana Antonína Bosáka ze Slaného. „Kromě kila kávy a šišky salámu byl na letáku vyobrazen elektrický holící strojek a krásný kufřík s nářadím – no kterej chlap by nechtěl takovej vercajk. Tak jsem si říkal, že tam ty dvě hodiny odsedím,“ říká pan Bosák, který si i po několika týdnech doposud sám sobě nadává, jak se nechal nachytat. Ale nepředbíhejme dalším událostem!
Tajemný přístroj pod plachtou
Předváděcí akce se konala 4. prosince v Grandu, kam přišlo asi čtyřicet lidí, převážně v důchodovém věku „Bylo tam i pár mladších, ale když se tak na to dívám zpětně, myslím si, že to mohli být ,nastrčení‘ lidé, kteří měli tuto akci podporovat a předváděné zboží vychvalovat,“ domnívá se Bosák. Slibované bohaté pohoštění sice spočívalo jen v několika sušenkách, ale oči všech přítomných se soustředily na přikryté „cosi“ na stole. Pak přišel moderátor – prý docela sympatický chlap, který začal velmi výmluvně líčit výhody a přednosti francouzského kuchyňského robota, který exkluzivně prodává výhradně tato společnost. Předváděl, co všechno tento výkřik nejmodernější techniky dokáže a jak se tím usnadní práce v domácnosti. Jeho cena byla vskutku „lidová“ – pouhých čtyřicet tisíc korun.
Tombola
Několika vylosovaným jedincům však bude na nákup zázračného robota poskytnuta nejen sleva ve výši deseti tisíc korun, ale navíc dostanou zdarma další dárky: vysavač, indukční dvouplotýnku a krabici nádobí. Pak nastalo losování vstupenek. „Vylosovali, tuším, tři lidi,“ pokračuje v líčení rozjuchané atmosféry prezentace pan Bosák: „ .. a mezi těmito šťastlivci jsem byl i já. Odvedli mne do jiné místnosti, kde mi předložili smlouvu, na které jsem měl potvrdit převzetí výhry a zavázat se k zaplacení oněch třiceti tisíc. Přiznám se, že jsem v tom okamžiku kromě dočasného zatemnění mysli zdaleka neznal skutečné ceny na trhu. I když jsem si tuto smlouvu minimálně pětkrát přečetl, nic podezřelého jsem tam nenašel. S touto smlouvou pracovník firmy odešel, po chvíli se vrátil a dal mi ji podepsat. Jsem přesvědčen, že to už byl formulář pravděpodobně vyměněný za jiný. Byl jsem tak zmanipulovaný, že mě v tom okamžiku nenapadlo, že podepisuji smlouvu jinou, než tu kterou jsem četl. Protože jsem u sebe hotové peníze neměl, ochotně mě odvezli na poštu, kde jsem dal příkaz k převodu peněz na jejich konto.“ Po tomto úkonu dostal pan Bosák rovněž slíbený dárek, který se scvrkl na 6 šroubováčků a jakési na první pohled nekvalitní holítko. Pana Bosáka naložili a odvezli i se zbožím domů, kde krabice složili na chodbě.
Pozdě bycha honit
„Teprve doma mne napadlo, že bych si měl zjistit, kolik jsem na těchto vánočních dárcích vydělal. Díky tomu, že mám internet, všechno zboží jsem si našel a zjistil jeho skutečnou cenu. Tento zázračný robot se dal pořídit za devět a půl, vysavač pak za půldruhého tisíce. Když jsem to všechno sečetl, nedělalo to i s tím nádobím a vařičem dohromady ani patnáct tisíc.“ Pan Bosák byl natolik otrávený a roztrpčený, že ztratil veškerou radost z výhodného nákupu a žádnou z krabic ani nerozbalil. Naštěstí! Okamžitě volal i do banky, kde mu ale sdělili, že platba už byla poukázána. Hned nato požádal dopisem firmu Santadel o zrušení kupní smlouvy, která je pro zákazníka krajně nevýhodná. „Oni mi však odpověděli, že jsem si výslovně objednal předvádění zboží domů, což jsem i podepsal – to byl právě ten vyměněný blanket - a tím se vzdal práva od smlouvy odstoupit. To byla ovšem prokazatelná lež, protože jsem si nic takového neobjednal. Přivezené krabice jsem ani nerozbalil, natož pak, aby mi byl jejich obsah předveden. Celé svátky jsem nestál za nic, protože jsem si uvědomil, že jsem naletěl a zbůhdarma vyhodil třicet tisíc.“
Hra na schovávanou
Pan Bosák se samozřejmě začal radit – s kamarády i právníky. Zjistil ale, že cena za služby právníků by mohla jen dovršit finanční kolaps způsobený nevýhodným nákupem. „Obrátil jsem se proto na Svaz ochrany spotřebitelů a posléze i na pořad České televize Černé ovce, které můj případ zaujal. Přijeli za mnou a společně jsme odejeli do sídla firmy v Praze, kde jsme zjistili, že se jedná zřejmě o krycí adresu, protože na uvedené adrese nikdo nebyl a pošta sem adresovaná přeposílá do Neratovic. Tak jsme jeli do Neratovic, kde na uvedené adrese sice opět nikdo nebyl, ale nedaleko byl rozlehlý dvůr, sklady a nějaká autoopravna. Shodou okolností tam bylo zaparkováno auto i s chlápky, kteří mně krabice z prezentace dovezli domů. Napřed se snažili tvrdit, že mi zboží předváděli u mne doma, ale nakonec nám dali číslo na jednatele firmy Marcela Tomečku. Nastal další souboj nervů, protože pan Tomečka zaujal pozici mrtvého brouka a telefon vůbec nezvedal.“ Naštěstí Černé ovce jednatele Tomečku po několika dnech ,dohnali‘. Po snesených argumentech nakonec couvnul a sdělil, že pokud bude zboží vráceno nerozbalené, že peníze vrátí. To se pak v únoru skutečně za přítomnosti Černých ovcí stalo. „Pan Tomečka se moc divil, když jsem pečlivě prohlížel všech patnáct dvoutisícovek, abych se alespoň laicky přesvědčil, zda některá z bankovek není falešná,“ usmál se dnes už spokojeně pan Bosák.
Past na důchodce
„Varuju každého, kdo na podobnou akci jde, že zboží i s dárky, které nabízejí, nemají zdaleka takovou cenu, jakou uvádějí. Podobně jsou organizovány i prezentační zájezdy, kdy velmi dobře vyškolení moderátoři dokážou zblbnout důvěřivé důchodce a připravit je tak o jejich úspory. Všechno je to na jedno brďo. Když jsem tak o tom přemýšlel, zjistil jsem, že snad všechny tyto firmy pocházejí od Mělníka a mám pocit, že jsou nějak navzájem propojené. Je to past na důvěřivé seniory, které řada podvodníků pokládá za nesvéprávné blbce,“ vzkazuje čtenářům i potenciálním návštěvníkům těchto akcí slánský senior, který měl to štěstí, že svou při úspěšně dotáhl do konce.
My můžeme jen opakovat známou skutečnost, že nepříliš kvalitní zboží bývá na podobných předváděcích akcích zpravidla předražené. Stále však platí, že pokud se prezentace nekoná u vás doma, máte do dvou týdnů nárok na odstoupení od kupní smlouvy.
Vladimír Rogl
30. 03. 2010, 16:15
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
avlez - 30. 03. 2010, 16:34:55
Rada
Jo je bohužel smutné, že se nechají zejména starší lidé nachytat na představu výhodných dárků.Ale bylo by na čase, aby lidi pochopili, že jim nikdo nic zadarmo nedá.
Nejjednoduší způsob je krabice na odpadky, kterou umístěte vedle schránky a všechny tyto výhodné nabídky rovnou odhazujte.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01