Pro sociální dávky by lidé měli brzy chodit do této budovy, kde má kanceláře úřad práce. Foto Sláva Pilík
Dislokované pracoviště Úřadu práce Kladno, které sídlí v objektu tzv. „Okresáku“ na křižovatce ulic Šultysova, Dr. E. Beneše a Wilsonovy, bude větší. Svědčí o tom žádost úřadu práce o další prostory, které chce pro svou činnost využívat. Celá informace má jistě souvislost s reorganizací úřadů práce, ke které dochází od prvního dubna. Od tohoto data se mají pracoviště úřadů práce zabývat nejen zaměstnaností, ale také vyplácet podpory a všechny sociální příspěvky a dávky.
V současnosti vyplácejí sociální dávky, podpory a příspěvky tři druhy úřadů - radnice ve dvou typech obcí a úřad práce. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka by lidé od nového roku měli chodit jen na jedno místo, tedy do poboček úřadu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pro praktické uskutečnění změny dle nového zákona přijmout kvalifikované pracovníky, převážně pak z měst a obcí dosud pověřených agendou sociálních věcí, a k tomu logicky potřebuje také další kanceláře. Nechce svá pracoviště rušit, naopak rozšiřovat také ve Slaném. O pronájmu dalších bytových prostor o ploše 61,5 m2 , což je plocha zhruba pro jednu další kancelář, informoval novináře místostarosta Slaného Pavel Bartoníček. Pracovní úřad by měl za tento pronájem zaplatit městu běžnou sazbu, která je cca 316 korun za metr a rok, tedy necelých 20 tisíc korun.
Slánský městský úřad zatím zaměstnává na odboru sociálních věcí a zdravotnictví 12 lidí, z toho šest se věnuje specializovaně posuzování a vyplácení sociálních dávek nejrůznějšího druhu. Jak se nový zákon a opatření ministerstva směrem k úřadům práce projeví na zaměstnanosti těchto úřednic, kterým by měla z velké části zmizet náplň práce, to by mělo být známo velmi brzy. Jak jsme ale zjistili, tímto směrem ještě vedení města neuvažuje. „Nemyslím si, že nový zákon se projeví už teď v dubnu,“ řekl na tiskovce místostarosta Pavel Bartoníček.
Úřadu práce sice město pronajme nové další prostory, ale jak to bude v případě přesunu agendy z úřadu městského na úřad pracovní se na městě příliš konkrétně ještě neví. Přitom je známa informace ze Svazu měst a obcí, která hovoří o tom, že asi 12 tisíc lidí vykonává práci s přidělováním sociálních dávek na obecních úřadech a o práci by vinou nového zákona mohlo na obecních úřadech přijít celkem až 10 tisíc lidí. Mohou tedy úředníci města přijít o práci?
Sláva Pilík
29. 04. 2011, 09:03
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01