Také za pomoci loďky probíhal úklid uhynulých ryb. Foto Zdeněk Tvrdek
Ve Slánských listech jsme informovali o ekologické havárii v Kvíci, kde v místním rybníku zahynulo 11 metráků ryb. Na články přišla odezva. Zavolali z tamního vinařství, že v článcích, byť v nich nejsou jmenováni, jsou neprávem obviňováni. Co je rozladilo?
V prvním článku pasáž: „Na otázku, zda rybáři alespoň tuší, kdo mohl otravu způsobit, padla překvapivá odpověď. Mají za to, že rybí pohromu způsobil blízký podnikatel. Nezodpovědně vylil do kanálu to, co rybám nesvědčí.“ V druhém článku poznámka, že „organická látka, která vnikla do rybníka, může vzniknout třeba výplachem většího množství nádob na zpracování ovoce.“
Že zmíněné věty míří na ně, jsou přesvědčeni jednak proto, že se jejich podnik opravdu nachází blízko rybníka. Také proto, že jen co rybáři objevili leklé ryby, přišli za nimi hospodář smečenských rybářů a vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Slaný. První z nich je obvinil, prý bez podstatného důkazu, že jedovatá látka přitekla do rybníka od nich z kanálu. U vpusti objevil několik kuliček vína.
„Sudy, které potřebujeme k výrobě vína, samozřejmě vyplachujeme,“ uvedl podnikatel, když jsem se s ním a jeho společnicí sešel. „Nicméně vodu z výplachu vozím jako zálivku na vinici, pevnější odpad dávám do kompostu. Mrzí nás, že jsme ve zmíněných článcích také my nedostali slovo.“
Zbývá dodat, že dvojice vinařů - jména na jejich přání nezveřejňuji a nebudou jmenováni ani ostatní, s nimiž jsem o problému hovořil – nejsou jediní zpracovatelé ovoce ve vsi. V provozu je tam i vysoce výkonná moštárna.
Upozornili mě na zvláštní událost. Stala se den před 21. říjnem, kdy došlo k první ekologické havárii. To odpoledne jeden z místních občanů, bydlících směrem k Přelíci, kropil zahradu. Použil k tomu vodu z potoka, který teče v těsné blízkosti jeho pozemku a níže napájí postižený rybník. Za tři dny na to, při vstupu na pozemek, nevěřil svým očím. Trávník, který postříkal nebyl zelený ale žlutý...
Ještě to odpoledne jsem zmíněné místo navštívil. Ochotná paní, jež mi přišla otevřít, mě zavedla na rozlehlou zahradu. Trávník již žluť ztratil, zůstaly ale velké fleky bez trávy. Jakoby vykousané. Paní mi také ukázala plastovou láhev schovanou v garáži, plnou nějaké vody. „Manžel se po té žluté katastrofě rozhodl, že vodu z potoka ke stříkání již brát nebudeme,“ vysvětlila paní. „Rozmontoval čerpadlo, ve kterém byl asi litr vody. Ošklivě zapáchala, pravděpodobně po čpavku. Nalil ji do téhle lahve s tím, že by mohla posloužit jako vzorek pro odbor životního prostředí.“ Otevřela uzávěr lahve, z vody byl opravdu silně cítit čpavek…
Na odboru životního prostředí města MěÚ Slaný jsou přesvědčeni, že v souvislosti s ekologickou havárií v Kvíci udělali, co bylo třeba. Pracovníci odboru byli od počátku v kontaktu se všemi, kteří měli s vyšetřováním i odstraňováním následků havárie co dělat. Prohlédli vpusti kanálů u všech podnikatelů ve Kvíci, usvědčující důkaz nenašli. Podle vedoucí odboru, aby bylo pro jednou odstraněno podezření, že nebezpečné látky tečou do rybníka právě z Kvíce, by mělo pomoci vybudování splaškové kanalizace, s jejímž pokládáním se má začít již v příštím roce. Především ale vždycky bude záležet na lidech, na jejich chování k přírodě.
Zdeněk Tvrdek
28. 12. 2009, 10:56
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01