MUDr. Štěpán Votoček s endoskopem pro vyšetření tlustého střeva. Foto Zdeněk Tvrdek
Češi jsou nejvíce postiženým národem rakovinou tlustého střeva. Zní to až neuvěřitelně, ale je to bohužel pravda. Každoročně tato nemoc postihuje až 8000 našich občanů. Víc než polovina jich umírá. O hrozbě této nemoci, jak proti ní bojovat, jsme hovořili s MUDr. Štěpánem Votočkem z endoskopické ambulance slánské nemocnice.
- Pane doktore, jak se pozná rakovina tlustého střeva?
Přichází zákeřně, člověk zprvu nemá potíže. Když se dostaví, je choroba zpravidla v již pokročilém stadiu. Přítomnost krve ve stolici, zácpa, neurčité břišní potíže, hubnutí - to jsou její některé známky.
- Jak nemoc zachytit v časném stadiu?
Od roku 2000 běží v České republice pod záštitou nadace Vize 92 Dagmar a Václava Havlových celonárodní program prevence nádoru tlustého střeva. Myšlenka je prostá – již časný nádor, či dokonce jeho předstupeň střevní polyp, způsobuje mikroskopické, neviditelné krvácení. Pokud člověk podstoupí test na skryté krvácení ve stolici, snadno se zjistí, jak na tom je. Každý by měl, zvláště po 50. roce svého života, jednou ročně takovýto test u svého praktického lékaře absolvovat.
Existuje napohled jednoduchý přístroj, endoskop. Ten zcela jasně ukáže, zda je člověk ohrožen nebo není. Tzv. koloskopií prokáže přítomnost nádoru či polypu ve střevě, nebo naopak odhalí, že zdrojem skrytého krvácení byly například obyčejné hemeroidy.
Podle celostátní statistiky, kterou potvrzují i naše pozorování, se u třetiny pacientů s pozitivní testem najde buď předstupeň rakoviny, adenomový polyp (cca 30%) nebo již zhoubný nádor (cca 6%). Ve Slaném jsme v roce 2009 provedli na 700 koloskopií, ale jen 37 preventivních koloskopií pro pozitivní test na skryté krvácení. Deset z těchto 37 občanů mělo adenomový polyp, který bylo možné rovnou odstranit, dva rakovinu v časném stadiu.
- Není těch preventivních vyšetření přece jen trochu málo?
Určitě ano. Stále je mnoho lidí, kteří nebezpečí rakoviny tlustého střeva podceňují. Dokud je nic nebolí, říkají si: mám já takováto vyšetření zapotřebí? Proto i my jsme nasadili alternativní postup. Pokud je někomu 55 a více let a nechce podstoupit test na stolici, může si nechat rovnou provést koloskopii. Při normálním nálezu je vysoce pravděpodobné, že v následujících deseti letech rakovinou tlustého střeva neonemocní.
- Dá se této nemoci předejít správnou životosprávou?
Důvodů, které rakovinu tlustého střeva způsobují, je řada. Svůj podíl na ni má i česká kuchyně s tučnými jídly, pivem a nedostatkem vlákniny. Naopak strava v podobě zeleniny, ovoce, celozrného pečiva může působit preventivně. Ochranný účinek třeba brokolice byl prokázán. Pochopitelně kouření, které je u většiny zhoubných nemocí, i tady sehrává negativní roli.
- Vaše praktické doporučení čtenářům Slánských listů?
Komu je více jak 50 let, měl by podstoupit test na skryté krvácení. Při pozitivním testu vyšetření endoskopem, koloskopii. Ti, jímž je nad 55 let, by měli rovnou zvolit druhou možnost – koloskopii. A za 10 let znovu. Je třeba také vědět, že zásadní vliv na vznik rakoviny tlustého střeva má dědičnost. Pokud něčí rodiče či sourozenci touto chorobou onemocněli, měl by se dotyčný nechat bez váhání vyšetřit. Je možné se objednat buď osobně v endoskopické ambulanci slánské nemocnice v přízemí budovy B, nebo telefonicky na lince 312 575 242.
Zdeněk Tvrdek
27. 11. 2009, 13:36
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01