Bude pro děti ve slánských mateřských školách dostatek místa i v budoucnu? Foto Sláva Pilík
Od počátku letošního roku se snaží některé slánské maminky přesvědčit vedení města Slaného o tom, že by se mělo snažit vylepšit podmínky přijímání dětí případně dostatečně navýšit kapacitu mateřských škol. Tak, aby nebyl problém nastupovat do školky průběžně po celý rok nejpozději ve chvíli, kdy dítě dovrší tří let věku a jeho matka potřebuje nastoupit zpět do práce.
Na jednání zastupitelstva města dne 17. března byla ohledně tohoto problému předána starostovi města Slaného dokonce petice s požadavky, která čítala bezmála 200 podpisů. Ve věci se ale nic podstatného dosud nestalo a patrně ani nestane. Zjišťovali jsme, jak se na výsledky svého snažení po několika měsících dívají právě iniciátorky petice, které jsou přesvědčené, že by město mohlo pro své občany dělat v této oblasti více.
„Dle mého názoru není ze strany starosty ochota zabývat se naším problémem. Nejméně mohl a dle petičního zákona měl udělat to, že naši petici do pěti dnů předal kompetentnímu orgánu. Na celé záležitosti mne skutečně hodně mrzí, že pana starostu nezajímá ani těch 200 lidí, kteří petici podepsali. Že petici nazývá nadbytečnou a že v příštím školním roce budou další desítky maminek ve stejné situaci, jako jsme byly letos my,“ takový napsala Slánským listům názor na problém nedostatečné kapacity mateřských škol ve Slaném a hlavně na příliš jednostranný postup při přijímání dětí do MŠ jedna z iniciátorek petice za změnu systému přijímání dětí do mateřských škol paní Jana Kolářová.
Druhá z maminek, která se od března tohoto roku pokouší přesvědčit město Slaný, aby intervenovalo u vedení mateřských škol pro změnu přijímání dětí tak, aby bylo dětem umožněno nastupovat do mateřské školy v den dosažení tří let věku, Marcela Rozenská, nebyla také s výsledkem vlastních snah a odpovědí starosty na žádost vyjádřenou v petici spokojená. Starosta se totiž v odpovědi vyjádřil (SL informovaly) a vysvětlil odmítavý postoj města tím, že mu nepřísluší provádět změnu přijímacích kritérií, protože to je rozhodovací pravomocí jen ředitelek mateřských škol. „Jeho odpověď nás skutečně nepotěšila,“ řekla pro Slánské listy paní Rozenská.
Argumenty pro požadovanou změnu byly dle těch, které podepsaly, petici ale jasné. Jakmile totiž dítě dosáhne tří let věku, potřebovaly by mnohé maminky po mateřské nastoupit zpět do zaměstnání. Jinak jim prý hrozí, že o svou práci přijdou a to je v současné době skutečně velmi nemilá věc. Mateřské školy totiž přijímají děti zpravidla s podmínkou, že dosáhnou tří let věku nejpozději v den nástupu a začátku školního roku, tedy 1. září. Ty děti, které jsou v ten den ještě příliš mladé zpravidla nejsou do školky zapsány a jejich mámy tak často musí řešit kritickou situaci. Buď si zajistit drahé hlídání, aby nepřišly o svou práci, nebo riskovat a věřit, že jinou práci později, až bude dítě v dalším školním roce ve školce, najdou.
V souvislosti s tímto problémem se často hovoří také o tom, že za to může nedostatečná kapacita mateřských škol ve městě a také o tom, že budou vybudovány další dvě třídy v mateřské škole u divadla. Jak to konkrétně s touto možnosti vypadá, jsme zjišťovali u starosty Ivo Rubíka. „O této možnosti se rozhodlo v červnu minulého roku, tři měsíce trvala vyjádření všech dotčených orgánů, hygieny, správců sítí, požárníků, zdali to vůbec lze udělat. V prosinci 2009 byly finance na přípravu této akce začleněny do rozpočtu 2010. Jde ale samozřejmě o peníze na přípravu akce, nikoliv na výstavbu vlastní,“ říká starosta. V březnu tak byla hotová projektová dokumentace a pak se prý prověřovaly další možnosti jak výstavbu nových dvou tříd technicky provést. Poté se shromažďovaly nabídky stavebních firem, následně se porovnávalo, kolik které řešení bude stát a jak bude výstavba rychlá, aby město zjistilo, že například nabídka využít kontejnerů není výhodnější než klasická pevná stavba. “Dle zákona o veřejných zakázkách musí město také udělat veřejnou soutěž na takovou zakázku a to trvá nejméně tři měsíce,“ dodává starosta Rubík a na naši otázku, zdali se to postaví o příštích prázdninách, odpovídá jen, že přípravné práce běží a stavba začne, až to vše bude připravené, i kdyby to třeba bylo během školního roku. Podle našich informací ale větší kapacita MŠ například od příštího roku ještě neznamená, že systém přijímání děti do MŠ bude najednou jiný či že bude možné přijmout do MŠ mnohem více dětí. Důležitým faktem je totiž zákon, který stále upřednostňuje děti, které mají odklad školní docházky, pak přichází na řadu děti předškolního věku a až poté ty mladší. Další informací je také to, že postavení dvou nových tříd má spíše přispět zmenšení stávajícího počtu dětí ve třídách, které je mnohde už na těžko únosném maximu. Takže je reálné, že se situace ve Slaném ani v příštím roce po uvedení dvou nových tříd do provozu příliš nezmění. Kdo pak pomůže maminkám, které nedokáží místo pro své děti ve školce získat? „Bohužel já už na to čas nemám, má dcerka jezdí do školky do Prahy, abych já mohla pracovat,“ řekla pro Slánské listy Jana Kolářová.
Sláva Pilík
27. 05. 2010, 10:17
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01