V nejedné koupelně nejedné domácnosti ve Slaném - Lotouši to vypadá takto. Vana ano, umyvadlo taky, ovšem bez vodovodních kohoutků. Voda se totiž musí donést v kanistrech. Foto Sláva Pilík
Když jsme před více než rokem přinesli reportáž o možnostech výstavby vodovodu z Tuřan do Lotouše (SL č. 9 - Skončí v Lotouši problémy s vodou již za rok?), vypadalo to velmi nadějně. Prognózy, které nová informace o spolupráci s tuřanskou firmou Logea a zapojení města Slaného do společné akce plyn - voda přinesla, totiž hovořily i o tom, že možná už za rok tedy v roce 2010 si budou moci lidé v této místní části Slaného konečně otevřít kohoutek a z něj voda skutečně poteče. Není tomu ale tak, nadějný plán ztroskotal a nyní se hovoří o jiné variantě.
Tehdy, na začátku roku 2009, se velmi konkrétně hovořilo o tom, že trasa vodovodu povede z Tuřan přes Byseň a dále do Lotouše, Kutrovic a Neprobylic. Hovořilo se o finančních analýzách, řešení majetkových vztahů i projektové dokumentaci i o tom, že v březnu 2009 bude požádáno dokonce o stavební povolení. Vše směřovalo k této velké investici, která měla být realizována vzhledem k velké finanční náročnosti etapovitě. Vodohospodářské sdružení obcí slánské oblasti (VSOSO) rovněž začalo zpracovávat žádost o dotaci u státu. Vše již bylo téměř připraveno, když do úvah vkročil nový impuls, který měl vše velmi urychlit. Tuřanská firma Logea navrhla spolupráci, protože uvažovala přivést pro velkou výstavbu rodinných domů na okraji Tuřan plyn, který nejblíže vede právě kolem Lotouše.
Spolupráce s městem Slaný se tak nabízela, zastupitelstvo města dokonce vydalo firmou požadovaný veřejný příslib, že pokud se záměr tuřanské firmy uskuteční, uvolní částku do výše čtyř milionů, aby mohlo spolufinancovat společnou a tak úspornější investici do vodovodu. Prakticky se jednalo o to, že by společně s položením plynu do Tuřan se mohlo využít techniky a položit také vodovodní potrubí do Lotouše a dalších obcí. Od té doby se však nic nestalo, i když tehdejší informace hovořili o tom, že zemní práce začnou na jaře tohoto roku. Vše ale zatím skončilo tím, že městu Slaný se tuřanská firma od loňského roku s ničím konkrétním neozvala, uvažovaný partner nedokázal na žádné schůzce říci konkrétní termín, zůstal tak jen příslib zastupitelstva města Slaného. V rozpočtu peníze na vodovod do Lotouše ani nejsou. „Posledním rozhodnutím města je veřejný příslib, přesto se ale bude zvažovat racionálnost tohoto kroku,“ řekl starosta Ivo Rubík na otázky Slánských listů v lednu tohoto roku a potvrdil, že nic konkrétního ohledně vodovodu do Lotouše zatím neexistuje.
Budou tedy občané Lotouše a tamní firmy dál odkázáni na cisternu, kterou Slaný pitnou vodu dováží či na studny s vodou mnohdy nekvalitní? Podle informací, které jsme zjistili v červenci, by tomu tak přece jen nemuselo být. Město Slaný totiž pravděpodobně opustí myšlenku koprodukce ve zmíněné investici s firmou Logea a půjde svou vlastní cestou. Nebude to ale již původní projekt spolupráce na vodovodním připojení s tuřanského vodojemu. Obce Neprobylice a Kutrovice totiž již nevydržely čekat a od této společné myšlenky již odstoupily. Přivedou vodu ze severních Čech, konkrétně napojením na vodovodní řad z Třebíze. A totéž, jak se zdá, chce nyní udělat město Slaný pro svou místní část Lotouš.
„O vodovodu do Lotouše jsme v červnu jednali na představenstvu VSOSO a při jednání byly zmíněny dvě varianty. Obce Neprobylice a Kutrovice od první varianty, tedy přivedení vody z Tuřan, již odstoupily a my nyní jednáme o variantě druhé. Tedy o tom, zdali by nebylo ekonomicky výhodnější protáhnout vodu z Neprobylic do Lotouše,“ potvrdil místostarosta Slaného Pavel Bartoníček. Podle těchto informací se nyní zkoumají možnosti této druhé varianty. Překážkou by mohla být plánovaná výstavba obchvatu Lotouše, ale podle zjištění předsedy VSOSO Františka Náprstka má dálnice vést nad původní silnici z Lotouše do Neprobylic. Pak by nic nebránilo tomu právě kolem této silnice vést kolem polí mezi Neprobylicemi a Lotouší vodovodní potrubí. Důležité je také prozkoumat schůdnost tohoto řešení z hlediska majetko-právních vztahů a možných dohod s vlastníky pozemků.
A jak tedy nyní vypadá ta ještě před rokem tak nápaditá a rychlá varianta při spolupráci s tuřanskou developperskou firmou? Lze považovat současnou situaci za tendenci města tímto směrem už neuvažovat? „Řekl bych to asi takto. V případě, že se ukáže varianta z Neprobylic jako schůdná, tak bychom ji zvolili, protože to vychází o polovinu levněji než to řešení, které se nabízelo před rokem při konkrétní spolupráci s firmou Logea a přivedením vody od Tuřan,“ odpověděl na otázky Slánských listů místostarosta Slaného Pavel Bartoníček. Jak dále uvedl, vodovod do Lotouše chce Slaný co nejdříve realizovat. „Znám to z místní části Otruby, kde bydlím. Bez vodovodu není život v obcích ideální,“ vyjádřil se místostarosta.
Jednání o možnosti přivést vodovod do Lotouše tedy dále pokračují a další konkrétní informace by měly být známy už tento měsíc. Pokud by vše šlo, jak si město Slaný a VSOSO představuje, mohli by se lidé v Lotouši dočkat nové vody ze svých nových kohoutků do dvou let. A pak by už nemuseli mít vedle svých praček, moderních van a umyvadel zástup kanistrů s vodou, kterou si museli donést komplikovaně od cisterny či načerpat z nějaké studny. A při koupání si zatím jen představovat, že skutečně žijí v moderní obci, či místní části Slaného a nikoliv v dobách takříkajíc „za krále Klacka“.
Sláva Pilík
Sláva Pilík
25. 08. 2010, 11:18
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
mirek - 27. 08. 2010, 23:07:43
Voda v Lotouši
No kdyby alespoň ti, co mají studny, mohli vodu z nich používat. Ale většinou se tato voda nehodí ani na mytí a jenom nám žere čerpadla a trubky. Musím se docela občas pousmát, když se třeba v televizi objeví zpráva, jak někde na sídlišti kvůli havárii vodovodu musí chudáci obyvatelé jeden, dva dny chodit pro vodu k cisterně a komentátor je lituje, že musí pár dní žít jako ve středověku. To, že obyvatelé Lotouše musí chodit pro vodu dvakrát týdně k cisterně již spoustu let je zřejmě normální a nezajímavé. Ono nejde jen o to, dojít si s kanystry a jinými nádobami pro vodu, ale také někdy i o to, cisternu nepropást. My, co bydlíme u silnice Slaný - Louny často vůbec neslyšíme houkání přijíždějící cisterny s vodou kvůli rámusu projíždějících aut. Navíc se stává, že někteří řidiči, zejména kamiónů, používají při průjezdu obcí zcela bezdůvodně také svoje klaksony. A tak musíme neustále příjezd cisterny hlídat. Je pravda, že zpravidla cisterna přijíždí přibližně ve stejnou dobu, ale když se vyskytnou problémy, znamená to ztrátu třeba i několika hodin. Ale abych vše neviděl jen černě, jeden pozitivní dopad to dle mého má. Dříve se sousedé scházeli na vesnici v kostele nebo hospodě a tam si navzájem vyměňovali různé novinky a drby. My tu tyto kulturní instituce nemáme a tak ke společenskému dění slouží alespoň "setkání u cisterny".
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01