Před zastupitele znovu vystoupila paní Routnerová ze Želevčic. Foto Sláva Pilík
Listopadové jednání zastupitelstva mělo ve svém programu několik zajímavých bodů. Předně to bylo, jak jsme avizovali v minulém čísle, rozhodování o finanční půjčce sousední obci Knovíz. Zajímavým bodem byl také případ převzetí budoucí komunikace v lokalitě Na Hrášku, kde město při jednáních s žadatelem chce, aby ten se o budoucí městskou komunikaci staral (píšeme na jiném místě Slánských listů). Diskuze se rozvinula také k novému schvalování tzv. „čipovací vyhlášky“, kterou po úpravách nařízených ministerstvem vnitra město muselo schvalovat znovu. V diskuzi se někteří zastupitelé také dotkli neutěšené a nebezpečné dopravní situace v Želevčicích a také možnosti změny v systému svozu komunálního odpadu.
Programový bod zastupitelstva, na který s největším napětím čekali zástupci obce Knovíz v čele se starostou Hniličkou, tedy zdali této obci město Slaný půjčí 600 tisíc korun, přinesl poměrně velkou diskuzi. Prvotní obavy některých zastupitelů, jak bude zajištěno, aby Knovíz peníze vrátila, vyvrátil zastupitel Frolík svým názorem, že právě obce jsou svým jištěním nejspolehlivější a nejbezpečnější a naopak se velmi podivil nad tím, proč město Slaný Knovízi vyměřuje 8,5 % roční úrok z půjčky. Zastupitel Peška na druhé straně upozornil na to, že pokud Knovíz žádá letos o půjčku, protože se jí zhoršila finanční bilance, v příštím roce, jak už je dobře známo, budou finanční bilance obcí ještě horší. Na jeho obavy vystoupil přímo starosta Knovíze, aby vysvětlil důvody žádosti. Jak už Slánské listy informovaly, propad v příjmech obce nastal vinou neobvykle velkých vratek z nevybraných daňových příjmů, které původně do rozpočtu plynuly ze záloh jednoho velkého místního podnikatele. Jindřich Hnilička ubezpečil zastupitele, že prioritním výdajem v příštím roce bude v každém případě splacení slánské půjčky. Pochyby o příliš vysokém úroku půjčky se snažil rozptýlit starosta Slaného informací, že jde prakticky o výnosy po dobu, kdy by jinak půjčené peníze ležely v bance na účtu Slaného. Ve hlasování se 18 zastupitelů vyjádřilo pro poskytnutí půjčky, tři se hlasování zdrželi.
Zastupitelstvo muselo znovu projednat a nechat projít hlasováním novou vyhlášku města 1/2009, která se týká hlavně povinnosti majitelů psů mít psa staršího tří měsíců vybaveného čipem nebo tetováním kvůli bezpečné identifikaci zvířete. Jedná se o psy, kteří dosud trvale označeni nejsou. Město muselo na základě doporučení ministerstva vnitra, kam přišla občanská stížnost na vyhlášku, některé její body upravit či zpřesnit (SL informovaly). Jak vyplývá z vyhlášky, není třeba čipovaného či tetovaného psa znovu vybavovat čipem, ale majitel zpětně nemůže dostat slevu na poplatku, jejích výše je také součástí vyhlášky. Změněn byl i termín, po který je možno psa čipovat a dostat zpět určitou náhradu. Oproti předchozí variantě vyhlášky bylo město nuceno změnit termín na trvalý počínaje 1. lednem 2010. Jak uvedl pro Slánské listy starosta Ivo Rubík, je možné nechat také psa tetovat, což město považuje za věrohodné trvalé označení, ale snížení poplatku se týká pouze případů psů nově čipovaných.
V diskuzi, která následovala po vyčerpání programových bodů, se zastupitel Zbyněk Frolík dotkl možnosti změny systému svozu netříděného komunálního odpadu. Na mysli měl princip, který by vnesl více spravedlnosti do stávajícího systému, kdy se platí paušální kapitační platba a je úplně jedno, kolik kdo skutečně odpadu vytvoří a kolik mu ho tedy město musí odvézt. Jistě relevantní názor, ale, jak také vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí, naráží na nezodpovědnost lidí, které teprve kapitační platba přesvědčila k tomu, že odpadky nekončí jinde než v popelnicích. Dostatečně známy jsou případy obcí, kde se platí jen za počet odvezených kontejnerů a mnohdy celé rodiny za celý rok údajně nenaplní kontejner a tedy také nezaplatí za její svoz. Kde v takovém případě odpady končí, to lze vidět kolem silnic, na černých skládkách v lesích a podobně.
Další diskuze zastupitelstva se odvíjela kolem případu Želevčic. Květnové mimořádné zastupitelstvo sice po velkých průtazích schválilo podání žádosti o peníze z kraje na vybudování malého obchvatu této místní části Slaného, ale krajská komise žádost Slaného odmítla pro údajnou nedovolenou veřejnou podporu. Zastupitel Frolík požádal v diskuzi představitele Slaného, aby se zasadili o prosazení větší bezpečnosti obyvatel Želevčic, kteří využívají autobusových spojů, jejich zastávky jsou v kritické oblasti zatáčky hlavní silnice. Konkrétně navrhl provést dopravní značení - přechodu pro pěší - případně vybudování provizorních chodníků tam, kde to je pro chodce příliš nebezpečné procházet po krajnici. Problémem, jak potvrdil v odpovědi starosta Ivo Rubík, je, že silnice v Želevčicích je krajská a jednání tímto směrem většinou nikam nevedou. K problému vystoupila i občanka Želevčic paní Routnerová a starosta se vyslovil konkrétně s tím, že znovu město dá podnět dopravní komisi kraje se žádostí o řešení této tíživé dopravní situace. Zároveň na své páteční tiskovce pro média sdělil, že město znovu podá žádost o peníze na vybudování obchvatu Želevčic okamžitě, jakmile bude krajem sdělen vhodný dotační titul.
Zastupitelstvo dále projednávalo šest změn územního plánu (o podrobnostech jsme již informovali), které všechny byly schváleny a vyslovilo souhlas se jmenováním zástupců Slaného jako přísedícími u soudu. Přitom padl návrh, aby se Slaný více snažilo určitou publicitou či propagací další zástupce z řad občanů pro tuto čestnou funkci získat, jelikož z počtu deseti, které může Slaný k soudu jako přísedící jmenovat, jich město má pouze šest.
Sláva Pilík
24. 11. 2009, 13:37
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01