Zatím asi nejdůležitější nález při průzkumu místa, kde má být parkovací dům. Na snímku stehenní kost člověka z hrobu, který by mohl být i pravěký. Foto Sláva Pilík
Vůbec největší stavba, kterou jako investor realizuje město Slaný po roce 1989, má za sebou první práce. Ty začaly 5. září a znamenaly hlavně základní opatrnou skrývku zeminy, jelikož také v případě této stavby byl nařízen povinný archeologický průzkum. Ten začal prakticky 14. října první etapou, která měla být dokončena 4. listopadu. Zhruba po dvou měsících od začátku prací jsme tedy byli na místě zjistit, s jakými výsledky archeologický průzkum zatím probíhá.
Na staveništi ohrazeném ze stran ulic Palackého a Třebízského neprůhledným plotem byl ve čtvrtek 27. října čilý ruch. Tomu ale tak nebylo od začátku, jak nám před naší návštěvou bývalého parkoviště upřesnil na své tiskovce starosta Ivo Rubík. „Představy archeologů byly, diplomaticky řečeno, poněkud zvláštní, a tak jsem si na postup archeologického ústavu musel stěžovat a snažil se s nimi dohodnout, aby archeologický průzkum byl prováděn intenzivněji,“ narážel starosta na fakt, kdy zpočátku na místě archeologové příliš nebyli, prostě nechávali stavbu stát a průzkum prováděli jen občas. Město nejen archeologický průzkum platí ze svého, ale rovněž utíká zbytečně čas, vždyť zhotovitel stavby má stanoven na dokončení stavby termín 526 dnů od předání staveniště. A to bylo předáno již 9. srpna. Jak informoval starosta, musel zasáhnout až ředitel Památkového ústavu a poté se vše změnilo, takže nyní, jak doslova řekl Rubík, „masivně nastoupili a pracují i o sobotách a nedělích“.
Při naší návštěvě přímo na místě bylo zabráno do skrývky a odhalování nálezů několik lidí přímo v terénu a další pak čistili nalezené fragmenty v nedaleké buňce.
Archeologický průzkum je sice teprve v počátku, hovoří se o třech etapách průzkumu, už jsou ale známy jeho první výsledky. Na rozsáhlém místě budoucího staveniště parkovacího domu bylo tak, jak se předpokládalo, objeveno mnoho základů domů ze 14. a 15. století. Objekty těchto domů jsou po celé ploše. Objeveny byly také lochy - sklepy, které sahají nejméně do hloubky čtyř metrů, kam se po odkrytí zeminy propadly. Jak potvrdil jeden z archeologů Roman Hadač, kterého jsme se ptali při naší návštěvě, jsou tyto lochy zdokumentované, zakreslené a zatím jsou zpět zasypané. Jejich další průzkum bude prováděn později, až bude celková skrývka zeminy dosahovat všude uvedené hloubky. Právě ve čtyřech metrech totiž má být uložena hlavní základová deska pro parkovací dům.
Pokud se týče objevených základů domů, uvedl Hadač, že přesné datování těchto nálezů ještě není zpracováno. „Nejrůznějších konstrukcí domů je tu hodně, ale po 14 dnech není výzkum ještě v takové šíři, aby se daly říci přesné poznatky. Nejdříve se to musí odkrýt celé,“ vysvětlil Roman Hadač.
Zatím nejdůležitějším nálezem je nesporně objev velmi starého hrobu. Ten byl sice neúplný, ale archeologové předpokládají, že by mohl pocházet dokonce až z pravěku. Když jsme dorazili právě k tomuto místu, byl průzkum tohoto hrobu právě dokončován. Na místě byla nalezena neúplná kostra, chyběla totiž část hrudníku i lebka. Právě to opravňuje archeology částečně k názoru, že jde o velmi starý hrob. Zásah do hrobu, který znamenal porušení kosterních pozůstatků, je z doby kolem středověku a právě tyto stopy vlastně znamenají, že předmětný hrob je mnohem starší a i když se to dá v tuto chvíli určit jen obtížně, je možné, že hrob, v němž nalezené kosti byly velmi špatně zachované, může pocházet až z doby pravěku. S jistotou to ovšem budou moci archeologové říci až po podrobnějším průzkumu kosterních pozůstatků. V hrobu ani nebyly stopy pro milodarech, žádná keramika ani střepy, upřesnila nález hrobu jedna z pracovnic výzkumu.
Kromě nálezů různých sklepů, které mohou bohužel sahat i do větší hloubky, než jsou čtyři metry, tedy plánované základy parkovacího domu, je tak objev velmi starého hrobu zatím nejvýznamnější. Jinak se na místě staveniště objevily zatím jen běžné nálezy středověkého města, vrcholně středověká keramika, renesanční keramika spíše mladší ze 14. a 15. století.
Nařízený archeologický průzkum jistě svým způsobem zdržuje provedení stavebních prací v termínu, ale je zákonný a nezbytný. Na druhé straně archeologové vlastně stavebníkům i pomáhají. Například objevení „lochů“ sahajících dle zjištění archeologů nejméně do čtyř metrů hloubky evokuje podezření, že tyto sklepy mohou sahat ještě hlouběji a průzkum archeologů tak přináší rovněž poznatky pro stavitele, kteří tak mohou v případě nutnosti upravit původní řešení základů mohutné stavby parkovacího domu.
Sláva Pilík
23. 11. 2011, 12:16
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01