Klienti na terase vily Praga ve Slaném. Foto Vladimír Rogl.
Ne každý z nás měl v životě to štěstí, že se narodil jako zdravý člověk, který se zcela přirozeně zařadil do majoritní společnosti. I u nás se rodí poměrně dost lidí s mentálním či kombinovaným postižením a v našem regionu existuje několik ústavů, které těmto lidem poskytují komplexní péči, sociální a zdravotní služby.
Shodou okolností jsme v nedávné minulosti seznámili i naše čtenáře s prostředím dvou z těchto ústavů - Ústavu sociální péče „Pod lipami“ ve Smečně a Domova pro osoby se zdravotním postižením Bellevue v Ledcích u Slaného. Oba dva ústavy patřily k nejprogresivnějším zařízením nejen ve Středočeském kraji, ale v celé ČR. Jejich cílem bylo umožnit svým klientům bydlet v „normálních“ bytech nebo domech a umožnit jim tak v rámci možností vést plnohodnotný život. Naše čtenáře jsme tak zavedli do bytů a domů chráněného bydlení ve Slaném, z nichž některé byly zakoupeny z dotací fondů Evropské unie nebo za finanční účasti Středočeského kraje. Skutečností je i to, že například ředitelka Domova Bellevue, Mgr. Jana Rumlová, je díky úspěchům v oblasti transformace považována Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR za experta a je zvána na celostátní konference sociálních služeb. Jako specialistka byla přizvána i do pracovní skupiny ministerstva ke tvorbě kriterií transformace a Českou republiku reprezentuje i na mezinárodní konferenci o sociálních službách v Praze, pořádanou EU. V souvislosti s nedávným otevřením denního stacionáře pro seniory ve Smečně jsem hovořil i s ředitelem tamního Ústavu sociální péče Mgr. Tomášem Sojkou, který měl na jeho vybudování hlavní zásluhu. Jako odborný a technický manažer pracoval též na projektu dalších chráněných bytů ve Slaném. Na jejich slavnostním otevření však už přítomen nebyl, protože byl krátce před tím ze své funkce odvolán.
Trestání úspěšných
Snad každý člověk má kolem sebe kromě přátel také lidi, kteří mu závidí nebo ho prostě jen tak nemají rádi, což už dávno definoval Jan Werich: „U nás, ti chlapče, lidi odpustí všechno, jenom ne úspěch.“ A je úplně jedno, jestli jsi pekař, zámečník nebo úspěšný ředitel sociálního ústavu. S příchodem nového hejtmana Středočeského kraje jako by se uvolnila veškerá stavidla lidské závisti, nekompetentnosti a české malosti. Po jeho nástupu byli prakticky ze dne na den odvoláni ředitelé všech pěti krajských nemocnic – o rošádách na krajském úřadě ani nemluvě. Bylo jen otázkou času, kdy dojde na další. A tak se i stalo - uprostřed tvořivé práce bylo v posledních týdnech odvoláno pět ředitelů domovů sociálních služeb. V našem regionu kromě už jmenovaného Tomáše Sojky byla bez udání důvodů odvolána 15. června i ředitelka Domova Bellevue, Jana Rumlová. Teprve následující den byly horkou jehlou sesmoleny „důvody“, které odvolaná ředitelka snadno mohla vyvrátit. Paradoxem je, že nejsou respektována závazná usnesení Rady Středočeského kraje, která nebyla zrušena. Ovšem, co můžeme očekávat od hejtmana, který veřejně pohrdá zákonem a hledá všemožné cestičky jak ho obcházet?!
Vila Praga
Lidem, kteří se přestěhovali z Ústavů do domů a bytů chráněného bydlení, se od základů změnil život. Z mnohalůžkových pokojů, kde trávili dlouhé roky svého života, se přestěhovali a pod asistentovaným dohledem se učí sami nakupovat, vařit, prát, uklízet a vůbec samostatně hospodařit, jako v každé jiné běžné domácnosti. Jinými slovy – zařadili se v rámci možností do „normálního“ života. Teď jim hrozí, že se budou muset v časovém horizontu několika měsíců znovu vrátit do nevyhovujících prostor starých budov, protože například nově dosazená paní ředitelka právě toto společné „ustájení“ preferuje. Ostatně, podle mluvčí Berill Maschekové, cílem kraje je vrátit tyto klienty zpět do původních zámků v Ledcích nebo Vraném.
Ve čtvrtek 18. června jsem navštívil ve Slaném vilu Praga, kde žije v chráněném bydlení od dubna 29 klientů. Před tím žili v Ledcích. S novým prostředím se už sžili a jsou tu spokojeni. Na terase sedí skupina mužů nejrůznějšího věku – Franta Chaloupka, Ctibor Zdráhal, Martin Polák a Jaroslav Chaloupka. Právě za Jaroslavem tu krátce přede mnou byla jeho maminka a velmi si pochvalovala prostředí, ve němž její syn žije. Všichni se shodují, že se do domova v Ledcích vracet nechtějí, protože už našli svůj nový domov právě zde. To samé mi opakují pánové Gustav Ruszó, Jirka Lakatoš či Pepíček Grossman. Pochvalují si především to, že bydlí na pokojích po dvou a mají své soukromí.
Hra o lidské osudy
Zajímalo mne, co si o této situaci myslí starosta Slaného, Ivo Rubík. „Obecně si myslím, že personální politika Středočeského kraje za současného vedení hejtmana Ratha je katastrofální. A to zejména proto, že jsou odvoláváni ti nejschopnější lidé, kteří na pozicích v oblasti sociální péče byli a patří mezi odborníky prosazující dlouhodobě a koncepčně moderní trend, který je trendem evropským. To jest – neseparování klientů s mentálním postižením v ústavech, zavírání do klecí nebo píchání injekcí, ale snažit se o jejich integraci do společnosti. Zdůrazňuji, že město Slaný bylo prvním městem ve středních Čechách, které prostřednictvím mé osoby souhlasilo s aktivitou Středočeského kraje, aby se klienti těchto ústavů dostali do tohoto chráněného bydlení. Přiznám se, že jsem byl ten, kdo vyjadřoval velkou skepsi, protože jsem se bál, co tomu řekne okolí. A musím říci, že ty výsledky byly tak ohromující, že se po několika letech, kdy tento projekt pan Sojka a paní Rumlová u mě prosadili, stal ze skeptika Rubíka – Rubík nadšenec,“ řekl starosta a dodal: „Proto mne strašným způsobem mrzí ty polopravdy až lži - možná vědomé lži nebo polopravdy z nevědomosti, které šíří pan hejtman Rath, protože polopravdy z nevědomosti v okamžiku, kdy se to týká lidských osudů, mají prostě výbušnost na úrovni vědomé lži. Ti lidé až dosud žili ve sterilním umělém prostředí nějakých ústavů. Teď se do nějaké společnosti dostali a oni se jí přizpůsobují. Oni nechtějí nazpátek do těch ústavů. Oni si na kraji neuvědomují, že teď už nejde jenom o ,srandu‘ v tom, že se tady vydávají deseti nebo stamiliony korun na nějaké projekty sociálního inženýrství – jestli se někomu dá sleva na jízdné či nikoliv – ale tady se tato politická rozhodnutí už netýkají papírků, které nazýváme peníze, ale už se dotýkají přímo lidských osudů! Jak pan Sojka, tak i paní Rumlová patří k tomu nejkvalitnějšímu, co ve slánském regionu vůbec je a odvolání těchto lidí je naprostým krokem zpátky. A jakékoliv řeči kolem toho, ať už paní Maschekové nebo od pana hejtmana, jsou jenom mlácení prázdné slámy!“
Vladimír Rogl
22. 06. 2009, 10:56
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01