V noci ve čtvrtek 25. listopadu se s rachotem zřítila velká část mostku pro pěší v ulici Na Kopečku ve Slaném. Foto Sláva Pilík
V noci ve čtvrtek 25. listopadu se utrhl další kus kamenného mostku, který slouží chodcům na stezce pro chodce v ulici Na Kopečku ve Slaném. Část klenby, obrovské balvany a zdivo spadly do potoka, ale v té chvíli naštěstí nikdo po mostku nekráčel. Starý mostek je ostatně poškozený již delší dobu, ale lidé po něm dál procházejí, protože to tudy mají výrazně blíž do centra města. Příčiny poškození a hlavně jaký bude další osud této pro chodce tak důležité stavby, to jsme se snažili zjistit na slánském městském úřadu.
Jak pro Slánské listy potvrdil vedoucí odboru dopravy, Tomáš Černický, poškození mostu bylo zjištěno začátkem června 2010. Předběžná prohlídka mostu ukázala, že se propadla část klenby a následně se propadla také část asfaltového povrchu mostu v místě vedení plynového potrubí. „Po tomto zjištění byla část mostu uzavřena pro pěší a kolem poškozeného místa byly vystavěny kovové zábrany. Vzhledem k této vzniklé situaci byla také nařízena mimořádná prohlídka mostu firmou Pontex s.r.o., Praha 4, která doporučila uzavřít mostek pro veškerý provoz do doby opravy nebo výměny mostu. Most byl koncem měsíce června uzavřen pro veškerý provoz kovovými zábranami s informačním nápisem, že most je uzavřen. Od uzavření mostu probíhají práce na projektové dokumentaci, podle které by měl být most rekonstruován v roce 2011,“ odpověděl na dotaz Slánských listů vedoucí odboru dopravy.
Jak říkají obyvatelé této části města, kteří prvotní poškození už v červnu nahlásili, kovové zábrany byly v té době častěji dole v potoce, kam je naházeli vandalové, než aby chránily chodce. Lidé se také domnívají, že příčinou tak překvapivě rychlého a masivního poškození mostku v červnu a hlavně nyní v listopadu byl fakt, že někdy v roce 2008 bylo do tělesa mostu položeno plynové potrubí a nekvalitní práce s tím spojená neblaze do konstrukce mostku zasáhla. Klenba kolem plynového potrubí mohla být tak narušena, že dovnitř zatékalo a mrazy v zimním období pak mostek uvnitř poškodily. To už ale nyní nikdo nikomu nedokáže, protože možné důkazy v uvedený listopadový den společně s podstatnou částí klenby spadly do potoka. Poškození už je nyní obrovské a pro chodce, kteří ignorují kovové zábrany, je cesta tudy skutečně velmi nebezpečná. Jenže ona je to nejkratší spojnice do středu města.
Na slánském městském úřadu jsme se také snažili zjistit, jak je to například s povinnými prohlídkami mostků a zda se dalo hrozící nebezpečí předem odhadnout, a současnému fatálnímu poškození zabránit.. Jak jsme se dozvěděli, pravidelné prohlídky mostů stanoví příslušná norma a opakují se zpravidla po čtyřech letech. Kdy se konala poslední prohlídka právě mostku v ulici Na Kopečku, to se nám zjistit nepodařilo.
Stav mostů a mostků ve Slaném, jak je vidět i na tomto případu, není příliš dobrý a mnohé budou potřebovat nákladné opravy. Již jsme psali o nutnosti revize mostku v Tyršově ulici, kde se jeho narušení zjistilo při výstavbě kanalizace, a jak nás informoval Tomáš Černický, právě pro příští rok se připravují prohlídky mostků také v ulici V Ráji, Zahradní, Lázeňské a dalších. Kolik to bude stát peněz, to se v této chvíli samozřejmě ještě neví. V situaci, kdy alespoň podle posledních informací chce město v příštím roce ve výdajích ušetřit, mohou být nákladné, ale nutné opravy slánských mostků naopak velmi nepříjemnou finanční ranou do rozpočtu.
Pro občany bydlící poblíž Slánské hory je ale hlavně důležité, aby se ani zpracování projektu, ani vlastní rekonstrukce příliš neoddalovaly. Pokud by totiž nemohli přes mostek do města, protáhla by se jim cesta o několik dlouhých stovek metrů. Přesto je nutno připomenout, že sebedelší obcházka je vždy lepší než těžký úraz, který příliš odvážným chodcům nyní na mostku hrozí.
Sláva Pilík
21. 12. 2010, 11:02
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01