Téměř přesně před rokem si na nečistoty po psech stěžoval i Tomáš Růženec. Foto Sláva
Nejméně pět let se velmi podrobně a díky připomínkám občanů také naléhavě a důtklivě věnují Slánské listy problematice, která byla již mnohokrát označena jako ta, která „smrdí“. Nejen tím, že se s jejím řešením v podstatě nic nedělo a mělo, ale také, že se týká nevábných psích hromádek. Po dlouhých letech nečinnosti se letos přece jen blýsklo na lepší časy.
Není jistě důležité zjišťovat, do jaké míry se o řešení jak lépe odstraňovat psí exkrementy zasloužily připomínky občanů prezentované v článcích našich novin. Důležité je to, že město konečně usoudilo, že konkrétní čištění právě tohoto konkrétního nepořádku prostě potřebuje. Pozdě, ale přece, řekl by optimista. A to „přece“ přece jen může být úspěchem veřejnosti. A Slánské listy se zeptaly místostarosty Jaroslava Hložka na podrobnosti tohoto opozdilého kroku města.
Proč až tak pozdě, pane místostarosto?
Letos tomu napomohla situace, kdy technické služby platí zbývající část dluhu, ke kterému došlo již v roce 1996. Tehdy v souvislosti s převodem TS Slaný na společnost s ručením omezeným došlo k vyúčtování skladu materiálu a dosud ještě nebyla splacena částka ve výši přes 200 tisíc korun. Na květnové (2009) koncepční radě města (měsíc po vydání SL č.9 - pozn. autora) padl návrh, aby byly splátky použity jako kompenzace na nákup mobilního vysavače na psí exkrementy. Taková kompenzace ale vhledem k pravidlům účetnictví možná není, takže výše uvedenou splátku přijmeme do rozpočtu a podobnou částku letos vydáme za služby spojené s cíleným odstraňování psích exkrementů.
Tento výdaj z rozpočtu schválilo již městské zastupitelstvo, kolik to přesně má být a jak budou práce prováděny?
Technické služby koupí na své náklady (cca 40 tisíc Kč bez DPH - pozn. autora) ruční vozík s vysavačem na sběr psích exkrementů. Podle výpočtu, který byl předložen na minulém jednání zastupitelstva, by město zaplatilo za služby tohoto zařízení ročně 221.760 korun. To odpovídá částce 350 korun za hodinu práce s vysavačem a předpokládáme tuto službu provádět 11 dnů v měsíci vždy po 6 hodinách. Vysavač na psí exkrementy by se měl využívat osm měsíců v roce.
Město se k tomuto kroku přesvědčovalo léta, proč vlastně k této službě ve prospěch čistoty města nedošlo daleko dříve?
Na to, jak má být čistota města v tomto směru prováděna, jsou různé názory. Zatím byla prováděna v rámci běžné údržby. Osobně mám názor, že lidé si mají po svých psech uklízet sami. Hlasoval jsem sice pro rozpočtový výdaj na službu vysavače, ale ztotožňuji se s názorem profesorky Olgy Judlové, též zastupitelky města. Ta jediná hlasovala proti a její odpověď na mou otázku proč byla v duchu toho, co cítím i já a mnozí další zastupitelé. Zdali naše rozhodnutí není ústupkem špatným mravům, zdali tímto neustupujeme za hranici toho, čemu ve Slaném říkáme nulová tolerance proti neslušnosti.
Samozřejmě, názory jak řešit problém ve městě s čistotou uvedeného typu, mohou být různé. I takové, že když lidé platí poplatky ze psů, mohly by být tyto peníze věnovány právě na účely, které se psů týkají. Město sice nakupuje igelitové sáčky na psí exkrementy (cca 20 tis. korun), které jsou k dispozici na úřadu a také hradí například nájem osmi kotců v kladenském útulku pro psy, kteří jsou ve městě a jeho místních částech odchyceni jako toulaví. Na rozdíl od jiných měst, které jsme zmínili v našem článku před rokem (namátkově jsme tehdy jmenovali třináct), Slaný likvidaci psích hromádek nechalo na občanech. A jak se celé roky ukazovalo, bohužel to nestačí. A ukázalo se také, že úřední šiml skutečně řehtá ve Slaném až neuvěřitelně. Od rozhodnutí loňské květnové rady do praktického provedení a zakoupení vysavače uplynul další dlouhý rok. Nastalá situace, o jejímž využití ve prospěch potřebné služby mluvil v úvodu tohoto článku místostarosta Hložek, totiž nastala již před rokem.
Přestože znečišťování veřejného prostranství příslušná vyhláška města samozřejmě zakazuje, jiná vyhláška o volném pobíhání psů byla ve městě zrušena. A tak psi mohou ve městě všude bez vodítka, i když je řečeno, že musí být pod kontrolou majitele. Hm, říkejte to psům, když se mu zrovna támhle na rohu chce! Je zcela jisté, že i proto nemohou strážníci nezodpovědné majitele chytit právě, když se přestupek stane. Možná se jim to i proto za minulý rok podařilo pouze ve 48 případech, čili čtyřikrát do měsíce. Což je oproti odhadu města, že denně zůstane na veřejném prostranství téměř tři čtvrtě tuny (!) exkrementů skutečně málo. Však se jděme podívat nejen do Čelakovského ulice, o které jsme psali a kde se nám jednoznačně k tomuto problému tenkrát vyjádřil zde bydlící Tomáš Růženec. Dnes stačí jít blíže - za roh radnice do Velvarské. I tam si musíte dát pozor, abyste do prostor úřadu mimoděk nepřinesli něco, co tam nepatří, ale jakoby se najednou stalo majetkem města.
Onehdy jsem byl v Plynárenské ulici u tamních bytových domů. Byl to děs a běs, jak se říká. A samozřejmě, že za to mohou s největší pravděpodobností lidé z toho domu u silnice, kolem kterého se téměř nedá pro „psí nálože“ projít. Ale do doby, kdy lidem bude smrdět to, co jejich psí miláček na zem položí a budou se zbavovat svévolně své odpovědnosti, jistě bude město služby vysavače hodně používat. A technické služby budou moci získat příjem za tuto odvedenou práci. Samozřejmě z peněz daňových poplatníků, ovšem bez rozdílu zdali ten či onen psa vlastní, či ne, chodí s ním ven, či nikoliv, nebo zdali sbírá za pejskem, či to tam nechává bezostyšně být. Nebo, že by pomohlo stanovení povinnosti pro majitele psa, aby při jeho venčení musel mít při sobě pytlík na exkrementy?
Sláva Pilík
21. 04. 2010, 11:08
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01