Pracovníci TS Slaný prořezávají stromy v Šultysově ulici. Foto Libor Pošta
Letošní velmi mírný průběh zimy asi valné většině lidí, ale podnikatelských subjektů určitě vyhovuje. Jednou z mála výjimek jsou ve Slaném Technické služby Slaný, jejíž pracovníci při klasickém průběhu zimy mnohdy nevědí, kam dříve jet, či skočit. Ale letos je to úplně jinak. Ředitel TS Slaný, Jiří Kučera, mně skutečně potvrdil, že letošní zima je zatím zrovna moc nenadchla, ale zase na druhou stranu se mohou důkladněji věnovat jiné činnosti, včetně údržby, či ošetření dřevin v královském městě:
Technické služby Slaný ošetřují v královském městě velký podíl zeleně, či městských dřevin. S kým konzultujete jednotlivé zásahy do městské zeleně?
Veškeré zásahy - jejich rozsah a provedení, musíme vždy konzultovat s Odborem životního prostředí MěÚ Slaný.
Samostatnou kapitolou, co se týče údržby zeleně, je Slánská hora, která vyžaduje určitý specifický přístup. Takže zásahy do tamní zeleně jsou poněkud složitější, ale pracovníci Technických služeb si možná myslí, že by je bez problémů zvládli.
Já si také myslím, že zeleň na Slánské hoře bychom dokázali dobře ošetřit, a určitě bych se nebál razantnějších zásahů do ní, respektive do dřevin, které sem rozhodně nepatří, nebo zakrývají nějaké význačné místo, například známé tři kříže. Ale samozřejmě to, zda budeme údržbou zeleně na Slánské hoře zajišťovat my, či jiná firma, záleží na odboru životního prostředí, a potažmo souhlasném stanovisku správce zeleně, což je Krajský úřad Středočeského kraje.
Na co se nyní, co týče údržby zeleně, Technické služby Slaný zaměřují?
V současné době provádíme především prořezy stromů ve vilových čtvrtích, v okrajových částích města, ale i na hlavních ulicích či třídách ve Slaném, jako je např. Wilsonova nebo Šultysova ulice. Jde o poměrně rozsáhlou zakázku, na které již pracujeme více jak 4 týdny. Na likvidaci pořezaných větví s velkým úspěchem používáme biodrtič, který nám umožňuje výrazně zredukovat objem pořezaných větví, a to až na jednu čtvrtinu původního objemu.
Jelikož se údržbou zeleně ve Slaném zabýváte již řadu let, tak asi dobře znáte její stav, konkrétně stav velkých vzrostlých stromů, a určitě máte tušení, které velké stromy již „dosluhují“...
Takové tušení opravdu mám, ale lokality, kdy se tyto stromy nacházejí, z určitých důvodů prozrazovat nebudu. Ale každopádně porazit dnes vrostlý strom je velmi citlivá záležitost, a vždycky se najdou nějací odpůrci, kteří tvrdí, že strom ještě mohl vegetovat, a neberou v potaz veškerá rizika, která jsou s jeho dalším „vegetováním“ spojena. Povolení k pokácení nějakého stromu nám dává odbor životního prostředí, který je ještě navíc povinen nechat si zpracovat určité odborné posudky, aby se prokázalo, že určitá dřevina je skutečně nemocná, že ohrožuje své okolí, kolemjdoucí atd.
Kolik velkých, ale nemocných, ohrožujících své okolí, nebo i kdysi nevhodně zasazených stromů musíte každý tok ve Slaném skácet?
Pohybuje se to mezi dvaceti až padesáti stromy.
Děkuji za rozhovor.
Libor Pošta
21. 03. 2014, 13:10
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01