Nebezpečné suché větve byly již v první části slánské nemocnice odstraněny, druhá část bude brzy následovat. Foto Sláva Pilík
Případy pádu stromů i velkých neštěstí, ke kterým z tohoto důvodu došlo v některých městech naší republiky, nedaly spát ani městu Slaný. Podle informací, které novináři získali na pravidelné tiskovce starosty města, v posledních týdnech zadalo Slaný specializované firmě zakázku, která má prověřit stav některých stromů ve městě a také navrhnout řešení.
„Kontrola stromů, které by mohly hrozit pádem, probíhá průběžně. Audit těch nekritičtějších úseků ale aktuálně skutečně proběhl a náš odbor životního prostředí si posouzení stavu stromů objednal,“ potvrdil starosta Ivo Rubík na začátku měsíce října. Na druhé straně ale připomněl, že žádný dendrologický průzkum a také žádný odborník nedokáže garantovat, zdali strom padne či ne.
Slánské listy se věnují této problematice a také tomuto nebezpečí již delší dobu a přinesly také reportáž o pádu javoru u hudební školy. Jak pro naše listy potvrdila vedoucí odboru životního prostředí města Helena Mohylová, poslední průzkum jednotlivých stromů v určité oblasti se právě týkal míst kolem hudební školy a také v oblasti slánské nemocnice. „Ano, mám tu již cenový návrh na konkrétní stromy (myšleno zpravidla jejich prořezání a rekultivaci) a jde o oblast kolem nemocnice včetně hudební školy. I když kontrolu zeleně provádíme průběžně, snažíme se reagovat na aktuální stav,“ říká vedoucí odboru s tím, že případ pádu javoru u hudební školy skutečně vyvolal určité starosti, město nechalo vypracovat určitý návrh, jak postupovat a jakým způsobem konkrétně ošetřit zeleň v této oblasti.
Práce provádí v těchto místech firma Živa a bude také pokračovat v úpravě zeleně v nemocnici kolem gynekologicko porodnického pavilonu, kde musely být tyto práce kvůli probíhající přístavbě pavilonu přerušeny.
Pokud se týče kontroly veškeré zeleně ve městě, toto ale v úvahu vůbec, zvláště vzhledem k velkým nákladům, nepřipadá. „Provádět dendrologické studie zeleně ve všech částech města není dobré. Nemá smysl je provádět dopředu nehledě k tomu, že ani nelze najednou provést ošetření veškerých stromů. Necháváme tedy spíše posuzovat jednotlivé stromy a také reagujeme na podněty od občanů. Další záležitostí jsou případy, kdy nebezpečný strom roste na soukromém pozemku. Majitel pozemku je totiž za případný pád stromu zodpovědný a proto by radši, aby vysoký strom na místě, kde se pohybuje více lidí, raději nebyl. Musíme respektovat přání vlastníka a jeho obavy o bezpečnost okolí. Přesto se snažíme, aby se ošetřil strom raději prořezem, protože úplné odstranění je již nevratné,“ říká Helena Mohylová.
Sláva Pilík
16. 10. 2009, 09:35
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01