Rodiče zraněného Tomáše (matka 2.zleva a otec1.zprava) hovoří s pedagogy. Foto Sláva Pilík
V pondělí 15. června ráno se konalo v základní škole v Klobukách jednání mezi rodiči žáka čtvrté třídy Tomáše a ředitelkou školy Danielou Dosoudilovou ohledně stížnosti rodičů na špatný dozor při přestávkách a malý zájem o děti vůbec. Jednání vyvolali rodiče, jelikož jejich syn, žák čtvrté třídy, mohl přijít týden předtím, v úterý, při zdánlivě nevinné hře či pranici mezi spolužáky k těžkému úrazu.
Podle informací, které sdělili pro Slánské listy Tomášovi rodiče, jeden ze spolužáků mu o přestávce při strkanici podrazil nohy, on padl dozadu a uhodil se silně do hlavy. Rodičům doma po příchodu ze školy uvedl, že ho bolí hlava a popisoval, jak se po pádu těžko zvedal, hodně se třásl a jen tak tak stačil usednout do lavice. Tam prý usnul a ....víc si nepamatuje. Šokovaní rodiče pro Slánské listy sdělili, že poúrazový stav jejího syna dosvědčili nepřímo i spolužáci, když vyprávěli, že se ho ptali, zda si vidí na ruce, ale on ani nevěděl, co je v tu chvíli za den. Rodiče hlavně rozčiluje, že si ve škole nikdo ničeho nevšiml, a to v nich vyvolalo logické obavy, co by se kvůli nezájmu okolí mohlo stát, kdyby došlo k takovému úrazu hlavy, který by mohl mít kvůli pozdní pomoci třeba i fatální následky. Chlapce, když se vrátil ze školy, okamžitě odvezli k doktorovi a s doporučením pak putovali na chirurgii a rentgenové vyšetření hlavy do slánské nemocnice. Tomáše si v nemocnici nechali na pozorování a úraz byl kvalifikován jako středně těžký otřes mozku.
Jak řekla za přítomnosti Slánských listů ředitelka školy Daniela Doskočilová, dozor při přestávkách se koná zpravidla tím, že učitel je přítomen na chodbě před dveřmi do tříd. Žáci jsou o přestávce ve třídách a kantor přímo do nich zpravidla nevstupuje. Také v úterý to tak bylo. V jedné třídě byli žáci prvního a druhé ročníku, ve druhé pak třetího, čtvrtého a pátého. Tehdy dozorující paní učitelka Strachotová říká, že „nikdo nepřišel nahlásit, že by se ve třídě něco dělo či stalo. Chlapec ani během dalších hodin nejevil žádné příznaky, které by vzbuzovaly obavy. Při následující hodině hudební výchovy normálně zpíval a při angličtině prý normálně pracoval u tabule. Nikdo si ani nepřišel vyučujícímu stěžovat, že se něco stalo, nebo že by ho bolela hlava či něco podobného.“
Tomášův otec ale kritizuje, že syn si na staršího spolužáka, který ho porazil, stěžuje často a ve škole se o jeho chování jistě ví, ale nic se s tím nedělá. Ředitelka školy také nezastírá, že jde o problémového žáka, ale připomněla, že škola určitě nezůstává od problému stranou. „Je to asi čtrnáct dnů, co byl v pedagogicko psychologické poradně a patrně bude od příštího roku přeřazen do jiného vzdělávacího programu. A to by mohlo jeho chování zklidnit,“ vysvětluje kroky školy Daniela Doskočilová. Jak upozornil jeden z učitelů, který se jednání s rodiči také zúčastnil, problémem je hlavně, jak takovým situacím nejen předcházet, ale také jak se o nich případně včas dozvědět. Děti zpravidla „drží basu“, nechtějí být za „žalobníčky“. V podobných případech, jako se stal v Klobukách, může být navíc okamžiků už pozdě.
Právě takového vysvětlení a poučení se dočkali školáci z úst pedagogů poté, co schůzka rozčilených rodičů s učiteli školy skončila. Maminka Tomáše, který se po dvou dnech z nemocnice už vrátil, ale do školy zatím nechodí, jim také vysvětlila, jak jsou tyto půtky mezi lavicemi školy nebezpečné. A jak by bylo dobře, kdy by si také sami školáci dobře všímali a učitele včas informovali.
Ve spojených třídách jsou v Klobukách spolu děti menší i větší, klidné i problémové. Daniela Doskočilová říká, že by patrně prospěla větší spolupráce právě s pedagogicko psychologickou poradnou. Jistě by ale prospěl i bedlivější dozor pedagogů. Je přece známo, jak stále větší je agresivita, která mezi děti z nejrůznějších zdrojů vstupuje. A přitom si ani neuvědomují, co se může stát při zdánlivě nevinném kočkování či napodobování filmových „hrdinů“. Také proto, jak jsem pochopil, vyvolali Tomášovi rodiče zmíněnou schůzku s pedagogy školy.
Sláva Pilík
16. 06. 2009, 09:45
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01