Smečenský objekt lehkého opevnění, vzor 37. Foto Libor Pošta
První květnový den bude také zahájena sezóna Vojenského skanzenu Smečno a následovat budou další zajímavé akce. Na otázky, týkající se nejen zahájení sezóny či následného setkání příznivců vojenské techniky, odpovídali jak přední představitelé tohoto zájmového spolku, Petr Grunt z Kladna, Milan Klíma z Přelíce, Ondřej Pančák z Kladna a Tomáš Junek z Kladna, tak i další skalní činovníci vojenského skanzenu, František Š., Zdeněk Š., Josef P., František H., Jan K. a další…
- Všiml jsem si, že v areálu vojenského skanzenu parkuje také autobus. Co s tímto vozidlem zamýšlíte?
Milan Klíma: V současnosti toto vozidlo přebudováváme na mini muzeum vojenských exponátů z doby válečné i poválečné. Vhodnou propagací bychom chtěli tuto expozici nabídnout hlavně mladé generaci školního věku do 18 let pro zlepšení podvědomí o této době.
- Nosnou akcí Vojenského skanzenu Smečno, která vždy přiláká řadu účastníků i ze zahraničí, je Setkání příznivců vojenské techniky a střelby z paintbalových zbraní...
Petr Grunt: Ano, na tuto akci se všichni příznivci vojenské techniky velmi těší, i z toho pohledu, že při příjezdu našich kamarádů se mohou návštěvníci podívat i na jejich zajímavou vojenskou techniku.
- Kolika kusy vojenských vozidel vůbec disponujete a máte v hledáčku další vojenská či bojová vozidla?
Ondřej Pančák: V současné době máme k dispozici 17 ks techniky. Do budoucnosti máme rozjednáno zapůjčení dalších vozidel.
- Jaké vozidlo svěřené vojenské techniky si ceníte nejvíce?
Ondřej Pančák: Veškerá vojenská i nevojenská technika má pro nás především obrovskou historickou cenu a je jedno, jestli je to přilba nebo tank.
- Péče o svěřenou vojenskou techniku vyžaduje nejen vaši práci a odhodlání, ale také nemálo peněz. Jak se vám daří finance na údržbu vojenské techniky a vůbec na provoz vašeho spolku získávat?
Petr Grunt: Máme velkou podporu města Smečno, zbytek hradíme z vlastních zdrojů, z výnosů z našich akcí a také díky našim sponzorům.
- V druhé polovině třicátých let minulého století vznikl v Čechách unikátní systém opevnění. Tehdejší Ředitelství opevňovacích prací nechalo postavit jak velké bunkry, tak i tzv. lehká opevnění (řopíky). Jeden z nich, který se nachází hned vedle vojenského skanzenu, u zdi zámeckého parku, je také ve vaší péči, a nyní ho zbývá „jen“ vybavit...
Zdeněk Šťástka: Jde o objekt lehkého opevnění, vzor 37. Z pohledu vojenské situace roku 1938 šlo o špičkovou vojenskou stavbu. Je to vysoce efektivní a výborně chráněné pracoviště pro 7 vojáků vyzbrojených celkem 3 kulomety, 7 puškami vz. 24, kulometnou pistolí a ručními granáty.
- Jakými zbraněmi či vojenskou technikou by měl být bunkr prozatím vybaven?
Zdeněk Šťástka: V této sezóně budeme vystavovat lehký kulomet ZB vz. 26, a to v airsoftové verzi, umístěný do některé ze dvou střílen. Jiné zbraňové exponáty nemáme zatím k dispozici pro jejich dočasnou cenovou nedostupnost. Náš bunkr bude dále vybaven periskopem, 7 kusy přileb vz. 32, odsávačem zplodin po výstřelu a schránkami na munici. Mimo řopíku bude k dispozici expozice s ukázkami modelů československé a německé vojenské techniky ze září 1938.
- Kdy by mohl být smečenský bunkr přístupný široké veřejnosti?
Zdeněk Šťástka: Bunkr bude znovu přístupný od 1. května a v rámci možností bude, jak jsem se již zmínil, i částečně vybaven.
- Do jaké míry byl tehdejší systém opevnění propustný či překonatelný?
Zdeněk Šťástka: Systém československého těžkého i lehkého opevnění byl k 30. 9. 1938 pro tehdejší německou armádu nepřekonatelný! Linie opevnění přehrazovaly všechny fyzicky průchodné přístupové směry, které mohli tehdejší nepřátelé Československa využít. Německá armáda ve stavu k 30. 9. 1938 neměla potřebné zbraně, ani potřebné počty vojáků k překonání tehdejšího systému opevnění.
- K čemu poslouží pořezané telegrafní sloupy, složené ve vašem areálu?
Tomáš Junek: Sloupy poslouží k replice signální stěny, sloužící za minulého režimu k ochraně státní hranice.
- Velký zájem je také o jízdy vojenskou technikou, pořádané vždy v červenci a na závěr sezóny. Nejen k tomuto účelu byste asi rádi zprovoznili další vojenskou techniku...
Ondřej Pančák: Ano, děláme vše pro to, abychom do pojízdného stavu uvedli vozidla VT – 55 a OT - 64 skot.
- Komu byste ještě chtěli poděkovat za podporu vašeho snažení o záchranu unikátní vojenské techniky?
Milan Klíma: Velký dík patří určitě Patriotům ze Slaného a našim návštěvníkům.
Libor Pošta
10. 04. 2019, 12:17
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01