Slánská „čovka“ musí být modernizována. Foto Sláva Pilík
Čistička odpadních vod (ČOV), kterou město Slaný vybudovalo v Blahoticích v sedmdesátých letech minulého století, prošla v roce 2001 rekonstrukcí a určitou modernizací, která znamenala, že odpovídala tehdy platné legislativě České republiky. Při vstupu ČR do Evropské Unie ale došlo ke zpřísnění norem zvláště na kvalitu vyčištěných odpadních vod, kterou ČOV nedokázala splnit. Právě proto se město snažilo získat prostředky z evropských fondů, ale původní myšlenka využít Fondu soudržnosti, kam se Slaný přihlásilo se svými třemi akcemi ještě s Kladnem a dalšími obcemi, zkrachovala ve chvíli, kdy se Fond soudržnosti EU rozpadl. Od té doby má město Slaný zamotanou hlavu s tím, jak vyřešit špatnou kvalitu vyčištěných odpadních vod a k čističce se v současné době nesmí připojit další objekty. Tím posledním, který byl povolen, je Dolín, kde by měla být vybudována nová kanalizace v letošním a příštím roce.
Fakt, že do ČOV v Blahoticích nebudou moci být svedeny splaškové a odpadní vody z dalších lokalit je pro rozvoj města velmi nepříjemný. Je známo, že ve Slaném dochází v poslední době k velkému stavebnímu rozvoji a míst, kde se již provádí či bude provádět masivní bytová výstavba, přibývá. Jak město tento problém bude v budoucnu řešit, na to odpovídal Slánským listům starosta města Ivo Rubík.
„ČOV Blahotice je jedním ze tří problémů, které jsme kdysi ve Fondu soudržnosti začali společně s Kladnem a dalšími obcemi řešit. Tehdy bylo sdružení akcí do jednoho projektu podmínkou Fondu soudržnosti a my přihlásili tři projekty. Jenže v konečné fázi vše v Bruselu ztroskotalo a bylo řečeno, že se máme rozdělit a žádat samostatně. Ze tří projektů nyní již řešíme kanalizaci Kvíček na vlastní náklady, připravena je akce kanalizace ve Kvíci za podpory dotace z Ministerstva zemědělství, ale čistírna odpadních vod se dlouho zdála velkým problémem vzhledem k finanční náročnosti celé akce a také k nesplnitelným podmínkám při žádostech o dotaci,“ říká na úvod starosta.
Před pár lety tak město Slaný nevidělo v případě čističky způsob jak vše řešit a obávalo se velkých problémů. Kapacita čističky by dalšímu rozvoji města sice dostačovala, ale co udělat s kvalitou. A dotace na čistírny odpadních vod se týkaly ortodoxně jen nových staveb, nikoliv způsobu, kdy se stávající čistička modernizuje, vybaví novým zařízením, aby se normy EU stanovené pro Českou republiku daly splnit a další kanalizační sítě by se tak směly připojit.
„K určitým novým možnostem došlo až nedávno. Za působení ministra, který přišel po ministru Bursíkovi, se podařilo vyjednat korekce podmínek Evropské Unie. Nejdůležitější je, že o peníze lze nyní žádat i v případě připojování nových kanalizačních sítí ke stávajícím čističkám odpadních vod,“ říká starosta Ivo Rubík. Jak dále potvrdil, až nedávno se tak objevily možnosti získat dotaci přes 200 miliónů korun na akci, která se nyní odhaduje na 240 miliónů korun. Na začátku února město dál pokračovalo v různých jednáních na orgánech životního prostředí, které vyústily v závěrečné úpravy projektové dokumentace a nároků potřebných pro splnění podmínek dotačního titulu. Jak říká starosta, město chce prokázat nárok na 210 mil. uznatelných nákladů stavby při modernizaci ČOV a může dosáhnout až na 77,3 % těchto peněz.
Jenže i v případě, že by uspělo plně (celá investice stojí asi 240 milionů), znamená to velký podíl města z vlastního rozpočtu. „Dá se odhadovat, že podíl města se bude pohybovat mezi 60 - 74 mil. korun,“ zdůraznil dokonce starosta Rubík fakt, že po projednání žádosti nemusí město získat maximální dotaci.
Jak to vše na ministerstvu dopadne bude Slaný vědět v měsíci březnu. „Pak by mělo následovat vyhlášení veřejné soutěže a ta ukáže reálnou cenu. V listopadu by mohly být zahájeny přípravné práce,“ plánuje Ivo Rubík. Na úhradu podílu k této dotaci by si prý město ale muselo vzít revolvingový úvěr, který je ale úrokově výhodnější než běžný kontokorent. Práce na stavbě a tím také úhrady by byly rozloženy nejméně na dobu tří let a v předmětném fondu ministerstva zemědělství navíc není ani nutné akci předfinancovat z vlastního rozpočtu s tím, že po ukončení akce jsou peníze vráceny. Financování je prováděno po částech, vždy po ukončení určité etapy prací, které prý ani nemusí být zkolaudovány.
„První jednání s bankovními domy by měla začít asi ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Poté, co se dozvíme, jakou dostaneme dotaci,“ přiblížil postup města Slaného Ivo Rubík.
Modernizace čističky odpadních vod v Blahoticích je jednoznačně pro město Slaný a jeho rozvoj rozhodující. Po okrajích, ale i uvnitř Slaného se staví na několika frontách. A v současné době s ohledem na kvalitu vypouštěných vod z ČOV v Blahoticích mohou mít noví investoři do této výstavby s odvedením odpadních vod ohromné problémy.
Na čističku v Blahoticích je dosud připojeno asi 90 % všech domácností a podnikatelských subjektů ze Slaného a jeho místních částí a čištěním se z vod odlučuje asi 2000 - 3000 tun kalů ročně. Přes dalších sto tun kalů vznikne z dovezených odpadních vod, které vozí cisterny ze septiků a žump.
Na celé věci leží smutný fakt, že při vstupu do EU se k přísným dodatečným nárokům přihlásila sama Česká republika, která tvrdší normy pro ČR sama pro sebe Evropské Unii nabídla. Podobné parametry z čistíren vypouštěných vod, jak říká starosta Slaného, jiné země EU, jako například Francie či Německo a další splňovat nemusí. A pro naše obce a města tak tehdy vznikl právě tento obrovský problém.
Konec prací na intenzifikaci a modernizaci čističky odpadních vod v Blahoticích, kterou vzroste jak její kapacita, tak hlavně kvalita, předpokládá město v roce 2013.
Sláva Pilík
16. 03. 2010, 11:00
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01