Vedení tábora – (vůdkyně tábora Nina vlevo dole). Foto Vladimír Rogl.
Vyvrcholením celoroční činnosti skautských oddílů je letní tábor. Jejich program je postaven tak, aby děti na táborech nejen odpočívaly, hrály si a sportovaly, ale aby si z tábora odnesly neuvěřitelné zážitky, stejně jako spokojený pocit toho, že něco dokázaly a strávily část léta se svými kamarády. Letos se skautských táborů zúčastnilo přes 23 000 dětí.
Středisko Junáka ve Slaném, které sdružuje v současnosti 160 skautů, skautek, vlčat a světlušek, uskutečnilo letos čtyři tábory.
Zatímco vlčata a skauti tábořili ve Strunkovicích a na Radnickém potoku, šestnáct skautek a světlušek se v srpnu na dva týdny utábořilo v táboře vodních skautů z Kolína u obce Jedlová nedaleko Ledče nad Sázavou na břehu potoka Jestřebnice.
Hromy a blesky
Na pozvání vůdkyně tábora sestry Niny Beznoskové jsem se vydal tento tábor navštívit právě uprostřed jeho trvání. Od večerního vlaku mne do tábora přivezl manžel vůdkyně – Martin. Tábor leží uprostřed panenské přírody v romantickém lesním údolí, kde dávají lišky dobrou noc. I nejbližší vesnice je odtud vzdálená několik kilometrů. Po krátké besedě s táborovým vedením a nejstaršími skautkami jsem zalehl ve stanu na tvrdou pryčnu, ale dříve než jsem usnul, se ozvala vzdálená bouře, která se rychle přiblížila. Na stanové plátno začaly bubnovat těžké kapky deště a nebe se každou chvíli rozzářilo záblesky blesků za mohutného rachotu hromů.
Den začíná
Uplakané počasí nemělo vliv na táborový program. Už deset minut po budíčku, který byl v sedm hodin, začíná rozcvička, kterou vede samotná Nina. Než jsem se stačil rozkoukat a zeptat se dětí jak se vyspaly, zmizely mi kdesi v lese. Zrůžovělé rozcvičkou i ranním během se rozebíhají s ručníky k polní umývárně - ty otužilejší mají možnost se i osprchovat – a pak honem uklízet ve stanech, protože o pořádku ve stanech se prý se sestrami z vedení tábora nedá diskutovat. Stany si každá dvojice upravila a vyzdobila podle svého vkusu. Těm nejmenším nechybí ani medvídek na spaní. Teprve teď se mohu zeptat na noční bouřku, ale většinu děvčat neprobudilo ani hromobití. Mezitím služba v kuchyni vaří ve velkém hrnci čaj a marmeládou mažou desítky rohlíků a dvě šišky chleba. Po snídani nezůstane kapka ani drobek. Ostatně, jídlo je prý nejmilejší táborovou činností děvčat. Na sobotním jídelníčku se ještě během soboty vyskytne frankfurtská polévka, puding, kuřecí řízky s bramborem a opékané buřty. Nejoblíbenější jsou však bezkonkurenčně palačinky, které se musí dělat z deseti litrů těsta.
Táborový program
Přestalo pršet. V osm hodin za zpěvu junácké hymny stoupá na stožár – připomínající lodní stěžeň - státní vlajka. Slavnostní okamžik, který nezevšední ani ostříleným tábornicím. Zaseknutá sekera ve špalku je symbolem táborové práce. Pak už následuje prohlídka stanů, táborová olympiáda a další etapa celotáborové hry. Každý oddíl - skautky i světlušky - mají svůj vlastní táborový program a svou táborovou hru, protože jsou to dvě odlišné věkové kategorie. Někdy jde program sladit pro velké i malé. I když, podle Niny, letošní nestálé počasí táborovou činnost dost omezuje, nečinnost zde prostě neexistuje. Na táboře je i příležitost plnit úkoly podle „skautské stezky“ nebo podle „stezky pro světlušky“ a možnost plnit úkoly „Tří orlích per“. I olympiáda má své disciplíny jako např. trefování na cíl, slalom, dřepy na čas, skákání v pytlích, běh do vrchu, přenášení předmětů apod. V dlouhodobé táborové hře putují světlušky „za sedmou pyramidou“. Jejich vůdkyně Markéta vysvětluje, že děti za splnění jednotlivých disciplín dostávají část mapy, která až bude celá, je přivede k vytoužené sedmé pyramidě, kde je ke ukryt poklad. Každý úsek znamená zdolání jedné pyramidy. Je-li příhodné počasí, vyráží oba oddíly na výpravy do blízkého i vzdálenějšího okolí. Den končí sejmutím vlajky a večerkou. „Zapad den - slunka svit vymizel z údolí, z temen hor - odpočiň každý kdos boží tvor!“ Po deváté pak následuje noční klid, který naruší jen občasné bliknutí baterky nebo šepot hlídky, která obchází tábor, aby hlídala spánek svých sester.
Kdo je kdo
Na táboře je 2. oddíl skautek zvaný „modrá dvojka“ a sedmý roj světlušek. Některé ostřílené tábornice jezdí pravidelně na tábory od svých sedmi let a tudíž jsou zde už po sedmé nebo dokonce po osmé. Jsou zde vlastně pouze holky. Těm malým se občas zasteskne, ale táborový program je za chvíli zaujme natolik, že nemají na slzičky čas. Ostatně, Markéta si s těmito stesky dovede poradit. Hlavně se nesmí nudit a musí mít pořád co dělat. Ty starší – puberťačky - si rády mezi sebou pokecají a řeší svoje holčicí záležitosti. A čas nemají tudíž taky. Ve vedení tábora je kromě Niny, zdravotnice Markéta (u 7. roje), Štěpánka (Kolčava). Jediným mužem v táboře je manžel Niny – Martin – skautským jménem Ufon, který je jinak vůdcem 6. smečky vlčat. V dívčím táboře působí ve vedení tábora jako technická síla (škodolibé jazyky by možná řekly, že je zde ve funkci děvčete pro všechno neboli Ferdy mravence), řidič i mužská autorita v ryze holčičím prostředí. V půlce tábora přijel na výpomoc ještě jeden bráška ze Slaného – rovněž Martin.
Stejně jako skauti, mají i skautky své přezdívky, kterými se běžně oslovují. A tak tu je Pštros, Gagi, Gigi, Gee-dee, Kolčava, Žvejka, Coco Chanel nebo Teniska. Jen maminka snad ví, že se ve skutečnosti jmenuje Alžběta.
Bez elektriky a mobilů
Tento tábor je jakýmsi odpočinkem od vymožeností civilizace. Nenajdeš zde televizi, CD ani DVD přehrávače, počítače, ba ani mobily. Přesto se zdá, že nikomu nechybí, protože si dovedou samy najít dostatek zábavy a rozptýlení. Ostatně, o slánské skautky a světlušky se starají skautské vedoucí s náležitou kvalifikací (jako je zdravověda, pedagogika, psychologie, zdravověda, tělovýchova a další), kterým je proto rodiče mohou s klidným svědomím svěřit. Ale skautské tábory jsou hlavně o kamarádech, odpovědnosti k sobě i druhým. A pak – je to jedno velké dobrodružství, na které se nezapomíná po celý život!
Vladimír Rogl
15. 08. 2010, 23:04
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01