Autobusové nádraží by mohly sledovat další tři kamery. Foto Sláva Pilík
Město Slaný podalo několik žádostí - projektů pro získání dotačních peněž z Programu prevence kriminality. Jde o dva investiční projekty a tři neinvestiční, které by měly zvýšit prevenci a bezpečnost občanů. Jedním z nových a nákladných projektů investiční povahy je záměr získat lepší přehled o tom, co se děje na autobusovém nádraží. Jde o půlmiliónový projekt na zřízení tzv. „kamerových ok“, které by posílily kamerový systém města.
Podle tohoto projektu by měly být na autobusovém nádraží umístěny tři pevné videokamery, které by sledovaly dosud nepřehledná zákoutí, jako například za výpravnou a podobně. Při zjištěném pohybu v prostoru by byl vyslán radiový signál na služebnu městské policie, kde by službu konající strážník následně mohl sledovat, co se v místě, které kamerové „oko“ zabírá, děje. Nejde tedy o kamery do stávajícího kamerového systému, který strážní nepřetržitě sleduje a může všech dvanáct kamer podle potřeby ovládat. Instalace kamer kolem autobusového nádraží by měla stát 460 tisíc a poskytnutá dotace pak 360 tisíc.
Dalším z projektů investiční povahy, o jejichž schválení rozhoduje přímo ministerstvo vnitra, je opakovaný projekt na nasvícení temné cesty, která vede jen pro pěší pod areálem slánské nemocnice z ulice Na Sadech k ulici Politických vězňů. O tuto možnost město žádalo už loni, ale projekt nebyl schválen, jelikož jej nepodepsal ředitel policie v Kladně, což je podmínka přidělení peněz. Přitom, jak říká starosta města Ivo Rubík, jsou v pravidlech pro využití projektů situační prevence podobné projekty přímo vypsány. „Věřím, že tentokrát s tímto projektem uspějeme. Tato ulice vedoucí mezi nemocnicí a halou „Bios“ je totiž hodně zastíněná, proto ji vyhledávají „všelijací“ lidé, a přitom tudy volí cestu starší občané, maminky s dětmi...,“ vysvětluje záměr města starosta. Projekt nasvícení této spojovací ulice pro pěší by měl přijít na 560 tisíc a požadována je dotace 440 tisíc korun.
V oblasti neinvestičních dotací z programu prevence požádalo město o tři projekty. Jejich posouzení a případné schválení provádí přímo Středočeský kraj. Město Slaný požádalo o peníze na dva projekty, které se již v minulosti osvědčily a na jeden nový.
Znovu žádá na prázdninové pobyty dětí ze sociálně slabých rodin. Jde o to, aby tyto rodiny díky příspěvku měly možnost vyslat své ratolesti na prázdninové tábory, tedy aby se tyto děti dostaly do kolektivu jiných, což jim nedostatečné rodinné finance zpravidla neumožňují. Adepty těchto pobytů vybírá sociální odbor města a nutná je také určitá spoluúčast rodiny. Na tento projekt, kterého by se mohlo zúčastnit kolem 15 dětí, je nutná částka 110 tisíc korun, požadovaná dotace je 79 tisíc, podíl rodičů 6 tisíc a zbývající peníze jsou podílem města.
Dalším v minulosti ověřeným projektem je pokračování kurzů sebeobrany pro ženy. Město na něj znovu žádá dotaci, nyní ve výši 57 tisíc korun - celková částka projektu je 75 tisíc. Kurzů by se v případě přidělení peněz mělo zúčastnit maximálně 100 žen a dívek. Změnou oproti minulému roku je to, že polovina z 50 hodin by byla věnována možné účasti studentek středních škol a žákyň devátých tříd základních škol. To je již projednáno se školami. Jeden kurz by měl trvat deset hodin pro 20 žen a dívek.
Třetím a tentokrát novým projektem je záměr města navázat na snahy o co největší informovanost veřejnosti z hlediska bezpečnostních rizik. V předchozích létech město vydalo například bezpečnostního rádce, kterého zdarma distribuovalo občanům, samolepky s instrukcemi jak se chovat v případě rizikových situací a na tyto snahy by měl navazovat stolní kalendář. Každý týden by přinášel instruktážní foto s komentářem, radami jak se chránit před trestnou a přestupkovou činností. Na tento projekt v celkové výši 66 tisíc žádá město částku 55 tisíc korun.
Podle posledních informací by měla Rada kraje či Ministerstvo vnitra ČR rozhodovat někdy v dubnu, či květnu o tom, komu a na který projekt peníze budou poskytnuty. Co se týče podílu města na projektech, to je připraveno. S částkou 279 tisíc již letošní rozpočet města počítá.
Sláva Pilík
15. 02. 2010, 11:00
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01