Slánská záchranka už v nemocnici nebude. Foto Sláva Pilík
Když jsme v minulém vydání SL přinesli čerstvou informaci o tom, že ve Slaném zůstává v plné šíři fungovat zdravotní záchranná služba, mnohý z občanů, ale i funkcionářů města si oddechl. Ty tam byly totiž obavy, které se jako neověřené informace šířily mezi veřejností, že záchranka ve Slaném skončí. Starosta Slaného před čtrnácti dny s radostí v hlase a jistotou potvrdil, co mu jako slib řekl ředitel Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje (ÚSZS SČK) Martin Houdek. Totiž to, že rychlá lékařská pomoc, rychlá zdravotní pomoc, ale ani lékařská služba první pomoci se ve Slaném rušit nebude. Celá věc má ale určitý háček. Záchranka se totiž ze slánské nemocnice stěhuje na jiné místo ve městě.
Tvrzení ředitele ÚSZS o tom, že nejméně dva roky nebude zasahováno ani do organizace těchto služeb, tak dostalo první trhlinu. Změna, byť z běžného pohledu tak nelogická, skutečně od 1. března nastává. To, co již mnoho let ve Slaném bez problémů funguje, tedy výjezdové stanoviště záchranky přímo v nemocnici, blízká spolupráce lékařů a sester se záchrankou, to už tu v takové míře nebude.
Výběrové řízení na poskytovatele služeb záchranné služby ve Slaném, které vyhlásil ÚSZS SČK, vyhrála Asociace samaritánů ČR, která provozuje (dle informací na svých webových stránkách) tyto služby dosud na pěti výjezdových stanovištích v ČR. Slaný by tak mělo být jejím šestým pracovištěm. Městu Slaný, které je na svou nemocnici i záchrannou službu po právu pyšné, ale vadí, že se záchranka z nemocnice stěhuje přímo do centra města, což je velmi nestandardní a veskrze nepraktické. Vedení ASČR totiž ve své nabídce k výběrovému řízení nabídlo výjezdové stanoviště svých záchranek situované přímo na Masarykově náměstí ve Slaném. Starosta Slaného Ivo Rubík se tento fakt dozvěděl 4. února, kdy mu byla tato skutečnost oznámena jako neměnný fakt při schůzce v jeho kanceláři za přítomnosti Martina Houdka, ředitele slánské nemocnice Jiřího Šimáka, vedoucího slánské záchranky Davida Hejduka a tří zástupců Asociace samaritánů ČR v čele s ředitelem Milanem Majerem. „To, že auta záchranné služby budou vyjíždět ze stanoviště na Masarykově náměstí, jsme se dozvěděli až na této schůzce a těžko s tím můžeme něco dělat,“ vyjádřil se pro média starosta Ivo Rubík. Podle něj a také ředitele Šimáka je ale volba místa výjezdového stanoviště velmi nešťastná a může dělat provozu záchranky velké potíže. „Podle nás je to nesystémové, nekoncepční a veskrze špatné rozhodnutí,“ řekl starosta. Jeho názor není osamocený. Ti, kdo to ve Slaném znají a hlavně znají dopravní režim v tomto městě, jistě napadne, jaké mohou mít sanitky potíže při odjezdu z Masarykova náměstí. Záchranka dle statistiky vyjíždí v průměru 3500krát za rok. Střed města, jeho historické jádro, dispozice ulic s omezenými výjezdovými i vjezdovými možnostmi, parkující vozidla, to vše skutečně může dělat problémy. „Nedovedu si představit, že nebude docházet při provozu této služby k dopravním kolizím hlavně v oblasti kruhového objezdu, kde výjezd může nepředpokládaně zatarasit například čekající kamion, který prostě vůz záchranné služby neobjede,“ posiluje svůj názor starosta. Střed města je navíc místem, které je velmi zatěžováno dopravou, je tu spousta parkujících vozů, pohyb osob, migrace nejrůznějších dodávkových aut včetně aut blízké pošty atd. Ani zvuk kvílejících sirén jistě nebude pro tuto jinak klidnou zónu nejpříjemnější, i když dle ředitele Majera i toto se dá citlivě zařídit dohodou s řidiči.
Na dotaz Slánských listů, zdali může město provozovateli záchranky poskytnout nějaké vhodnější prostory, aby si náměstí někdy v budoucnu zase uvolnilo, odpověděl starosta kladně. Šlo by o prostory po technických službách, které se nalézají v Nejtkově ulici. Nejenže jsou v blízkosti nemocnice, ale mají rozlehlý dvůr, garáže i kanceláře. K tomu by ale, pokud by provozovatel záchranky projevil zájem, mohlo dojít až někdy na konci roku 2011, kdy se mají TS stěhovat do nových prostor v Netovické ulici.
Pro změnu výjezdového stanoviště někam jinam ve Slaném hovoří i fakt, že na náměstí se nejen konají pravidelné trhy a tudíž tu je každých čtrnáct dnů slušně „nabito“, ale město se snaží právě historický střed města a hlavně náměstí oživit kulturou. Konají se tu nejrůznější akce, hudební produkce a také městské slavnosti. Na ty květnové přijde i tři tisíce lidí, všude jsou nejrůznější stánky, vjezd na náměstí bývá proto uzavřený a projet tudy je skoro nemyslitelné. Snad jen, kdyby lidé volali, jako kdysi před dvaceti lety: „Prosím nechte projet sanitní vůz!“
Kromě Nejtkovy ulice a areálu technických služeb by mohl v úvahu o umístění výjezdového stanoviště přicházet i dvůr slánské nemocnice podobně, jako tomu bylo doposud. O tom ale nechce provozovatel slyšet a jako nekoncepční řešení pro umístění záchranných služeb to označuje i ředitel té středočeské. Důvod ale zatím neznáme.
Podle dalších našich informací, sloužilo u současné záchranky devět řidičů, 11 sester a devět doktorů ze slánské nemocnice. Většina z nich ale zatím odmítá sloužit u samaritánů na Masarykově náměstí, jelikož je pro ně prioritní práce ve slánské nemocnici. Jak uvedl na schůzce u starosty ředitel ASČR Milan Majer, získat lékaře a sestry prý není pro jejich organizaci problém. Snahu o získání lékařů nakonec prezentují v inzerci na svém webu.
Podle nepotvrzených informací došlo k výběrovému řízení na nového provozovatele záchranné služby ve Slaném proto, aby se ušetřily peníze. Středočeský kraj chce dát na tuto službu ročně jen milion korun přesto, že dosud to bylo přes tři miliony ročně. Jak se s propadem příjmů vypořádá nový provozovatel, to nevíme. Důležité je hlavně, aby se služba záchranky nezhoršila. Na hranice svého vyhrazeného regionu totiž musí za odpovídajících klimatických podmínek dojet vozidlo rychlé záchranné služby do 15 minut. Podle dalších informací, které pro média poskytl člen vedení ASČR Hynek Cikánek, bude asociace s městem Slaný o jiných prostorech jednat, i když si nemyslí, že by kvůli výjezdu sanitek z hlavního náměstí mělo docházet k dopravnímu kolapsu ve středu města.
Sláva Pilík
14. 03. 2011, 12:28
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01