Svatby, narození dětí a jiné údaje pečlivě evidují slánské matrikářky Michaela Hořejší a Dagmar Kyselová. Foto Zdeněk Tvrdek
Byly svatby, o nichž se mluvilo dlouho před nimi a hlavně po nich. Někdy trvaly i tři dny. Při jedné takové v Pozdni dokázaly desítky svatebčanů spořádat prase o váze více než 120 kg, navíc snědly 8 kg hovězího, 13 vykrmených husí, 5 slepic, 2 telecí kýty, 1 ovci, 5 zajíců, 12 koroptví. Koláčů byly plné dvoje necky a tři koše od plev…
Takovéto „veselky“ již patří minulosti. Svateb v celé republice ubývá a není tomu jinak ani ve Slaném. Svědčí o tom údaje získané na pracovišti matriky Městského úřadu Slaný. V roce 1989 se v obřadní síni města uskutečnilo 192 svateb, za deset let na to 118 a v roce 2010 již jen 81. (Výjimkou byl rok 2004, kdy bylo ve Slaném uzavřeno dokonce 246 sňatků hlavně cizinců, především vietnamských občanů, kteří svatbou chtěli legalizovat svůj pobyt v ČR. Celý případ se dostal až před soud a tehdejší matrikářka přišla o místo. Pozn. autora).
Podle slánských matrikářek Dagmar Kyselové a Michaely Hořejší je příčin, proč mladí lidé tolik nelpí na uzavírání manželství s požehnáním státu, několik. Mladé dvojice mají za to, že při společném životě tzv. na „psí knížku“ mají více svobod, mohou se dokonce i bez soudu rozejít… Ušetří také peníze. Se svatbou se nepospíchá jako dřív. Tehdy při zjištění, že je slečna v jiném stavu, ona i její rodiče rychle pospíchali, aby byla pod čepcem. Dnes je to opačně. Svatba se koná spíš po narození dítěte. Natáhl se i věk svatebčanů, berou se většinou až po pětadvacítce.
Matrikářky se ale shodují, že oficiálně uzavřené manželství dává rodině určité mantinely života, vytyčuje povinnosti, z kterých nelze bez následků couvnout.
Ve Slaném se svatby konají v krásné, nedávno renovované obřadní síni; pro oddávání je určen vždy jeden z devítičlenného týmu zastupitelů města v čele se starostou Ivo Rubíkem a místostarosty Pavlem Bartoníčkem a Jaroslavem Hložkem.
K zajímavostem slánských svateb roku 2010 patří i to, že na přání snoubenců tři se konaly ve velmi důstojném prostředí piaristické kaple Zasnoubení Panny Marie v budově slánského Vlastivědného muzea, dvě v romantickém prostředí skanzenu v Třebízi, dvojsvatba u známého Kamenného muže v Klobukách, jedna u kapličky sv. Jana u Libovice, u studánky Královky v Líském a jedna na prostranství u kostela v Pozdni. Čtyři dvojice, nebojíc se pověr, sezdaly se v měsíci květnu a typické ANO vyslovili i snoubenci hodně zdaleka. Jeden z ženichů přispěchal až z Gruzie, v jiné svatbě byla nevěsta z ruského Južno - Sachalinska.
A když píšeme o význačné události v životě lidí, jíž svatba bezesporu je, nelze zapomenout na její hlavní poslání. Je nástupem k založení rodiny a zrodu dětí. Těch se jen ve slánské porodnici loni narodilo 667, z toho 126 slánským rodičům.
Zdeněk Tvrdek
13. 02. 2011, 11:08
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01