Zdeněk Stuchl ukazuje rouru, ze které se nebezpečné látky dostaly do potoka. Foto Zdeněk Tvrdek
Když jsme poprvé, v pondělí 21. září, stanuli na břehu Mlýnského rybníka v Kvíci, nevěřili jsme svým očím. Hladina vodní nádrže byla doslova poseta leklými rybami. Spoušť zavinil neznámý pachatel, který nezodpovědně pustil do vody Šternberského potoka, jímž je rybník napájen, jedovatou látku. Naštvaní rybáři vytahovali a dávali do připravených vaniček až 20tikilové tolstolobiky. Také perlíny, plotice, cejny, karasy, štiky a kapry.
Rybník obhospodařuje Český rybářský svaz Smečno, jeho jednatel Zdeněk Stuchl nám řekl: „Za dobu svojí dlouhé rybářské praxe něco takového nepamatuji. Přesto nechceme z případu dělat aféru. Nesmí se to ale opakovat.“
Jenže uplynul týden a „Mlýňák“ postihla pohroma znovu. Dne 28. září se do rybníka opět dostala nebezpečná látka, tentokrát ropného původu. Přivolaní hasiči ucpali přítok, natáhli nornou stěnu, sorbentem mastnou skvrnu odstranili. Uhynuly další ryby. Několik dní na to, 2. října, přitekla třetí várka „jedu“. Jako v prvním případě znovu organická látka. (Může jít třeba o výplach většího množství nádob na zpracování ovoce. Pozn. autora). Čtvrtý útok na Mlýnský rybník během čtyř neděl přišel 18. října, ve vodě opět ropa. To již byla voda v rybníku prakticky bez života.
„Jsme z toho zoufalí,“ přiznal Zdeněk Stuchl. „Podle mne to dělá několik nezodpovědných lidí, kteří nechtějí zaplatit za odvoz nebezpečné směsi na místo, kam patří. Raději to vylijí do kanálu na dešťovou vodu. Je jim jedno, co tím způsobí.“
Rybáři a nejen oni jsou přesvědčeni, že nebezpečné látky pouští do kanalizačního potrubí někdo z podnikatelů či obyvatel Kvíce. Ukázali nám konec roury, z níž cizorodá látka do Šternberského potoka vytekla.
Čtyři útoky na rybník způsobily velké škody. Uhynulo na 11 metráků ryb, mezi nimi i rarita: až 120 cm dlouzí úhoři. Nenávratně také zmizeli škeble a raci.
Že se do vody dostalo, co tam nepatří, potvrdila zkouška vzorků vody, kterou si rybáři nechali udělat. Stála je přes 5000 korun. Potvrdila, že potoční voda je kontaminována ropnou frakcí, pravděpodobně ředidlem nebo benzínem. Ve vzorcích bylo rovněž zjištěno vysoké množství amoniaku, který je pro ryby toxický a způsobuje jejich úhyn.
Smečenští rybáři nechtějí, aby případ vyšuměl do ztracena. „Bezprostředně po každé havárii jsem informoval hasiče, policii, odbor životního prostředí města Slaného,“ řekl Zdeněk Stuchl. „Do dnešního dne (rozhovor proběhl 27. října. Pozn. autora ) jsme nedostali zprávu ani o tom, jak vyšetřování pokračuje. Máme za to, že je nutné přijmout opatření, aby ekologické havárie přestaly. Protože, když se budou opakovat, již vodu nevyčistíme a Mlýnskému rybníku se začne opravdu říkat Mrtvý…“
Ještě na jednu závažnou věc rybáři upozornili. Šternberský potok v místech, kde se říká “Pod čubou“, teče v těsné blízkosti vodovodního pásma s několika studnami s pitnou vodou…
Zdeněk Tvrdek
12. 11. 2009, 11:12
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
43.00%
Spíše ano
17.72%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.96%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01