Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Překvapivý nápad slánského podnikatele dokonale zaskočil město

Kliknutím zvětšit
Půdorysný nákres uvažované stavby. Reprofoto Sláva Pilík

Když slánský podnikatel Miloš Hruška požádal město o převzetí v budoucnu vybudovaného vodovodního, kanalizačního řadu a chodníku v Mírové ulici, zdálo se nejdříve, že jde o stejnou záležitost, jaké město při rozvíjející se bytové výstavbě řeší běžně. Když se ale představitelé města seznámili s konkrétní situací, jen nevěřícně kroutili hlavami. Na poměrně malé parcele o rozloze asi 750 m2 totiž podnikatel dokázal vymyslet výstavbu šesti řadových rodinných domů.

Praxe je vždy stejná - investor vybuduje stavbu a také infrastrukturu na své náklady a pak sítě, případně i komunikace předá městu, které se následně stará o údržbu a opravy. Tentokrát ale vedení města i městská rada zaváhaly a jelikož nikdo nevěřil, že podobná stavba je na tak malé parcele možná a předpokládali, že těžko získá potřebná povolení, zvláště pokud se týká zásahu do dopravní situace v okolí, byla první žádost podnikatele radou odložena. Možná i proto, že původní záměr města, když navrhlo tuto parcelu k prodeji, byl diametrálně odlišný.

FotoZde na této malé parcele bude šest rodinných domů v řadě. Foto Sláva Pilík

Na možnost prodeje této parcely, která se nalézá na konci řadové zástavby rodinných domků v ulici U Stadionu vlastně upozornil město majitel jednoho z rodinných domků, který si chtěl tímto směrem rozšířit plochu své zahrady. Město ale usoudilo, že by nebylo od věci tuto parcelu nabídnout k prodeji pro možnost postavit tu ještě další podobný rodinný dům, který by stávající řadu domů a ulici smysluplně uzavřel. A vyhlásilo záměr jejího prodeje. „Nikdo ale nepředpokládal, že by tady mohlo vzniknout něco jiného,“ neskrývá nyní své překvapení nad zcela odlišným záměrem slánského podnikatele starosta Ivo Rubík. Právě Miloš Hruška parcelu ve výběrovém řízení koupil, aby na ní realizoval svůj smělý plán, kterému městská rada zpočátku vlastně ani nevěřila. A požádala svůj příslušný odbor vše prověřit.

„V průběhu šetření se ale ukázalo, že pan Hruška všechna potřebná povolení dostal, takže není důvod, proč mu neodsouhlasit převzetí řadů a chodníku poté, až je dobuduje,“ vysvětlil na své tiskovce starosta města Slaného. Jelikož by ale rada města znovu mohla projednat žádost podnikatele až po březnovém zastupitelstvu a schvalování žádosti by se tak mohlo odehrát až v červnu, požádal podnikatel o výjimečné zařazení své žádosti rovnou na nejbližší, tedy březnové jednání zastupitelstva, aby se mu plánované práce na objektu o půdorysu zhruba 9 x 42 metrů nezpozdily. Tam byla jeho žádost schválena.

Vedení města se ale netají tím, že si výstavbu v tomto místě představovalo jinak a že s něčím takovým vůbec nepočítalo. Pro řešení výstavby v této lokalitě ale neexistuje žádný regulační plán a slánský podnikatel tedy umně využil zákonných možností a souvislostí tak, aby zakoupené místo co nejlépe podnikatelsky využil.

Zdali by město zákonně ustálo situaci, kdyby v záměru prodeje uvedlo podmínku využití pozemku pouze pro jeden rodinný dům, o tom starosta také pochybuje a neskrývá své rozladění. „Osobně to nepovažuji za šťastné řešení, ale zákonně je to v pořádku a město nemá žádné možnosti, jak by podobným případům zabránilo či je nějak ovlivnilo,“ říká starosta Ivo Rubík.

Jedinou možností jak zamezit podobným řešením, která zrovna nekorespondují se záměry města, by byl právě regulační plán. Jak ale říká starosta, mít pro celé město regulační plán, který až příliš do detailu upřesňuje jakékoliv stavby, by nebylo příliš šťastné. Nejenže jde o velice nákladnou práci v řádu mnoha milionů korun, jejíž vypracování trvá mnoho let, ale ve svém důsledku by se takový regulativ stal velkou bariérou pro rozvoj města. Jinou otázkou je to, zdali zvážit pořízení regulačních plánů alespoň na určitá vymezená území, která jsou nějakým způsobem zajímavá a svévolný způsob výstavby by jim ublížil. Takový způsob město použilo již jednou, a to v případě uvažované bytové výstavby na rozsáhlých pozemcích na západě města, za areálem VSH směrem ke Studeněvsi.

Na parcele u Mírové ulice toto ale neplatí. A tak tu co nejdříve nebude další rodinný dům s menší zahradou, podobný těm, které tu již stojí, ale řadová výstavba přiléhající kolmo ke stávající ulici U Stadionu s výjezdy do Mírové ulice. Jisté ale je, že na rozdíl od původního záměru města, v tomto případě na stejném místě získá bydlení místo jedné hned šest rodin.

Sláva Pilík
12. 04. 2010, 13:56


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 5. Čtenáři celkem udělili: 25 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Cecílie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

42.98%

Spíše ano
graf

17.73%

Spíše ne
graf

15.32%

V žádném případě
graf

23.97%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3283
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát