Ing. Tomáš Kolář, ředitel společnosti Linet, spol. s r.o.: „A teď budeme expandovat na americkém kontinentu.“
Když se zjara letošního roku pandemie koronaviru postupně rozšířila do celého světa, dostali se výrobci nemocničního zařízení a vybavení do nelehké situace. Řada zdravotnických zařízení začala již krátce po vypuknutí pandemie pociťovat nedostatek nemocničních lůžek pro pacienty, hlavně ve vážném stavu, a začala kontaktovat výrobce tohoto zařízení, včetně Linetu, který je předním světovým výrobcem nemocničního vybavení, především nemocničních lůžek. O tom, jaký dopad měla letošní koronavirová pandemie na provoz želevčické společnosti, jsem hovořil s jejím ředitelem Ing. Tomášem Kolářem.
- Kdy jste si na jaře uvědomili, že bude opravdu velmi těžké uspokojit všechny zájemce o požadovaná nemocniční lůžka?
Vývoj pandemie jsme sledovali již od února. Naše Linet Italia je v Brescii, což je 60 km od Bergama, tedy přímo v epicentru nákazy. S kolegy jsme komunikovali denně a z Itálie nám začaly ihned chodit urgentní objednávky, protože tamní zdravotnický systém nápor pacientů kapacitně nestíhal.
- Odkud, z jakých zemí, objednávky přicházely nejčastěji, či v největších objemech, a o jaké typy lůžek byl největší zájem?
Objednávky přicházely opravdu z celého světa. Samozřejmě nejvíce z Evropy, kde jsou také nejpostiženější země jako Itálie, Španělsko nebo Velká Británie. Lůžka pro léčbu pacientů s Covid-19 jsme ale exportovali i na Nový Zéland, do Austrálie, USA, Latinské Ameriky, ale speciální pandemickou nemocnici jsme vybavovali například na Hondurasu.
- Jaká opatření jste přijali, abyste byli schopni vyrobit potřebný počet nemocničních lůžek všech typů?
Výrobu jsme omezili z 10 produktových řad v mnoha variantách na 7 produktů ve fixní konfiguraci. Tu jsme stanovili podle zkušenosti, co budou v nemocnicích nejvíce potřebovat a kde máme nejvyšší kapacitu.
- V současné době je poptávka po nemocničních lůžkách stále vysoká, ne-li vyšší, než na jaře. V jakém režimu nyní „jedete“, a dokážete vůbec pokrýt všechny zakázky na výrobu nemocničních lůžek?
Stále máme zvýšenou poptávku, navíc je podpořena druhou vlnou pandemie. Pořád jedeme ve třísměnném provozu, vyprodaní jsme do ledna.
- Pro Českou republiku je určitě skvělé, že na našem území působí firma, která je co se týče technologické vyspělosti svých výrobky - nemocničních lůžek, světovou jedničkou, a do českých nemocnic a dalších zdravotnických zařízení může poměrně rychle dodat potřebné množství lůžek, čehož využila i česká vláda. A tak jste v nedávné době obdrželi vládní zakázku na výrobu 1198 standardních lůžek a 420 lůžek pro intenzivní péči. Čekali jste, že budete vládou osloveni a v podstatě požádáni o pomoc?
Česko se ocitlo v covidové spirále. Bylo potřeba jednat velmi rychle, aby nedošlo k situaci, že nemocnice jsou přehlcené a není kam ukládat pacienty. Od kontaktu k vybavení letňanské nemocnice 500 lůžky uběhlo přesně 90 dnů. Finální jednání byla pak otázkou dnů, po podpisu smlouvy jsme stihli nemocnici vybavit do pěti dnů.
- Zvládnout výrobu takového množství lůžek, a v tak krátké době, asi nebylo vůbec jednoduché. Jak jste se s tím vypořádali?
Museli jsme samozřejmě vzít lůžka z běžících zakázek. Lůžka v Letňanech například původně mířila do Saúdské Arábie…
- Pandemie koronaviru je pro většinu firem či společností „zabijákem“, ale pro některé firmy, včetně Linetu, velkou příležitostí. Myslíte si, že jste se této příležitosti chopili včas a dobře, a co to bude znamenat pro další rozvoj firmy?
Je to nejen příležitost, ale také výzva. Každopádně z takové věci žádnou radost nemáme, to mi věřte. Museli jsme se udělat řadu opatření, udržet celou firmu a obchodní síť v chodu na nejvyšší obrátky, přestože zbytek světa byl téměř paralyzován.
- Uvažujete o dalším rozšíření výroby, a v případě, že ano, jakým způsobem chcete tak učinit?
V tuto chvíli máme kapacit dostatek.
- Přední světoví epidemiologové stále častěji hovoří o tom, že svět v dohledné době postihne mnohem závažnější či zákeřnější epidemie, než je ta koronavirová. Myslíte si, že vlády jednotlivých zemí, včetně té české, jsou na takové pandemie připraveny a že jejich zdravotnická zařízení jsou nemocničními lůžky potřebně vybavena?
Připraveni jsme nebyli, vidíme to každým dnem. Opatření se „vaří“ hekticky, nemají žádnou oporu v datech, procesy se nastavují za chodu. Svým způsobem je štěstí, že Covid-19 nemá ještě horší účinky. Doufám, že se ze situace ponaučíme a nezapomeneme se připravit na horší pandemickou variantu.
Děkuji za rozhovor.
Libor Pošta
10. 12. 2020, 17:32
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01