Sice je teprve říjen, ale mnoho deváťáků už přemýšlí, co dál se svým životem. „Zvládnu maturitu nebo půjdu do učení?“ To je asi otázka, kterou si mnozí mladí kladou. A pokud si ji nekladou samotní žáci, přemýšlejí za ně rodiče: „Kam, do jaké školy či učiliště umístíme svého potomka či potomky, aby se mohli ve společnosti co nejlépe uplatnit?“
A zde může být malý návod:Slaný je město s velkou strojírenskou tradicí, čemuž také odpovídá poptávka po pracovnících, vzdělaných či vyučených v některém strojírenském oboru. Slánské společnosti, jako je Linet, Konecranes and Demag či F.X. Meiller, se dnes potýkají až s kritickým nedostatkem výše uvedených pracovníků, a tak jejich um, pracovitost, smysl pro odpovědnost a loajalitu k firmě dokáže management nejen těchto firem náležitě ocenit, ať již formou velmi slušné mzdy a dalších finančních odměn, či řadou benefitů.
Kromě solidního, pevného zázemí se uchazečům o zaměstnání v těchto firmách nabízí i možnost rychlého růstu a dalšího vzdělávání. Nejen o tom jsem koncem září hovořil s ředitelkou Středního odborného učiliště Slaný, paní Jaroslavou Cvrčkovou, která mně mimo jiné prozradila i to, že 14. a 15. listopadu tohoto roku pořádají v areálu učiliště Dny otevřených dveří a že vyučení se v některém strojírenském oboru skýtá pro ty, kteří si zvolí tuto cestu, velmi slušnou pracovní a životní perspektivu.
V rozhodování jim možná pomůže bližší seznámení s obory, které nabízí Střední odborné učiliště ve Slaném, a také nejčastěji položené otázky, ať již od rodičů nebo i od samotných žáků, uvažujících o vyučení se v některém z nabízených oborů, a odpovědi, které obvykle od vedení školy obdrží. A zde je nabízíme:
Čím se mohu u vás vyučit?
Pro kluky máme obory strojírenské i potravinářské – automechanik, instalatér, truhlář a zámečník. Pro dívky i kluky otevíráme každoročně obory kuchař – číšník, kuchař, cukrář a prodavač.
Co když nemám dokončenou devátou třídu – vycházím z osmičky?
Pro osmáky máme otevřeny dva obory – kuchařské a strojírenské práce, které mají snížené nároky na výuku, ale jsou zakončeny rovněž výučním listem.
Má škola pro žáky ubytování?
Ne, naše škola je určena pro žáky z regionu – dostupnost je ze Slánska, Kladenska, Velvarska, Kralupska, Lounska, Nového Strašecí a mnoha dalších měst a obcí.
Je ve škole odpolední vyučování?
Ne, každý den se začíná v 7.50 a končí nejpozději ve 13.55. To platí pro teorii. Odborný výcvik začíná v 7.30 a končí ve 14.00 – v prvním ročníku. Ve druhém a třetím jsou všichni žáci individuálně na odborném výcviku u firem a pracovní doba je přizpůsobena pracovní době firmy.
Je možné si během studia vydělat nějaké peníze?
Záleží na tom, který učební obor žák studuje. Některé obory, konkrétně zámečník, instalatér a strojírenské práce jsou podporovány stipendijním programem Středočeského kraje ve výši 300 – 500 Kč měsíčně. Stipendium je vypláceno však pouze těm žákům, kteří nemají žádné závažné prohřešky a neomluvené hodiny.
Kromě toho si žáci od 2. ročníku mohou vydělat na pracovištích odborného výcviku u firem.
Pořádá škola nějaké kurzy?
Napříč obory probíhají různé kurzy pro zvýšení odbornosti. Kuchaři mají kurz ozdobného vyřezávání ovoce a zeleniny, kurz zdravé výživy a barmanský kurz. Pro cukráře je připraven kurz moderní trendy v cukrařině. Zámečníci mají ve 3. ročníku kurz svařování, instalatéři absolvují kurz spojování mědi a svařování plastů, automechanici projdou úvodním seznámením s autodiagnostikou.
Výuka je tak zpestřena a je snahou všech udržet krok s novými trendy.
Můžeme si školu prohlédnout?
Samozřejmě. Škola pořádá Dny otevřených dveří, a to 14. a 15. 11. 2019, a následně i 6. 12. 2019 a 17. 1. 2020.
Jak můžeme získat další informace o škole?
Jednak můžete zavolat na tel. 312 522 286 nebo navštívit naše webové stránky:www.souslany.cz
Libor Pošta
10. 10. 2019, 15:35
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.91%
Spíše ano
17.69%
Spíše ne
15.36%
V žádném případě
24.04%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01