Zde na rohu Třebízského a Palackého ulice chce město parkovací dům. Foto Sl. Pilík
Úkolem pro starostu Ivo Rubíka a místostarostu Jaroslava Hložka vyústilo jednání o koncepcích a vizích města v budoucnu, které byly hlavním tématem jednání městské rady, tzv. koncepční, ve středu 6. května. Uvedení zástupci města mají okamžitě začít jednat s majitelem soukromého pozemku proti Grandu, na kterém by, společně s pozemkem, který na rohu křižovatky Třebízského a ulice Palackého vlastní město, mohl vyrůst parkovací dům.
Podle informací, které podal novinářům na pravidelné tiskovce starosta města, by mělo jít o supermoderní zařízení, které existuje jako jediné obdobné nejblíže ve Vítkovicích na Moravě. Mělo by jít o dům elektronicky řízený, bezobslužný, ve kterém zákazníkovi automat po zaplacení poplatku auto převezme a zaparkuje na volné místo a podobným způsobem vydá. Kapacita domu by čítala 126 míst a dům by měl mít jedno podlaží podzemní a pět nadzemních. Průčelí a stavba nadzemní části domu musí korespondovat s domy v okolí, tedy Grandu, Unionu, budovy spořitelny či právě probíhající výstavby obchodně bytového komplexu v Třebízského ulici. Právě mezi tímto komplexem a parkovacím domem by patrně vznikla proluka. To proto, že současní majitelé zbývajících pozemků v tomto místě (viz foto), nechtějí pozemky prodat a s další výstavbou se tady tudíž v budoucnu nepočítá. Výstavba parkovacího domu je předběžně již projednána s památkáři, archeology, ale i odborníky na dopravní inženýrství, kteří museli posoudit také zatíženost okolí parkovacího vozu vjíždějícími a vyjíždějícími vozidly. Elektronika parkovacího domu by měla být napájena elektřinou, jejíž výpadek by případně nahradil dieselagregát umístění v podzemí budovy.
Zdali místo bude vypadat například takto, může rozhodnout už červnové zastupitelstvo. Kruh v horní části obrázku představuje budoucí parkovací dům. Reprofoto Sláva Pilík
Návrh režimu parkovacího domu, stejně jako různé varianty provozu a samozřejmě i peněžní náklady, možnost rezidenčních míst apod., je jednou z podmínek nabídek, které firmy mají podat do výběrového řízení, jež chce město vyhlásit co nejdříve. Náklady stavby se předpokládají zhruba ve výši 65 miliónů korun. Na otázku Slánských listů, kdy by měl být parkovací dům hotov a jak chce jeho výstavbu město financovat odpověděl starosta Ivo Rubík. „Když se dohodneme s majitelem pozemku, dovedu si představit, že už na červnovém zastupitelstvu můžeme podat návrh. Termín dokončení výstavby předpokládáme během čtyř měsíců, ale můžou se vyskytnout okolnosti, které průběh výstavby zdrží, například pokud se objeví něco archeologicky důležitého při zemních pracích,“ řekl starosta. Podle něj je financování například z regionálních operačních programů velmi problematické. Na podobné věci lze získat maximálně 40 % podporu, jelikož podobné projekty vnímá Evropská Unie jako nedovolenou veřejnou podporu. Je nutné dokazovat například, zdali takovýto městský projekt nekonkuruje jinému podnikatelskému záměru, což je podmínka, kterou by město nedokázalo obhájit. „Počítáme s tím, že to bude plně financovat město, ale počítáme také s tím, že by měl existovat určitý splátkový režim investice rozložený k tíži firmy, která výběrové řízení při této podmínce vyhraje,“ řekl také starosta. Parkovací dům, který řeší těžké situace s parkováním ve velkých městech se zdá pro Slaný přílišným luxusem, ale tuto myšlenku Ivo Rubík a další radní odmítají. Bude to prý řešit dobře parkování velmi blízko centra města. Přesto veřejnost, alespoň podle aktuální ankety webu www.slanskelisty.cz, si proti Grandu spíše dokáže představit park se vzrostlou zelení než parkoviště. Pro zeleň hlasovalo přes padesát procent ze stovky hlasujících.
Zajímavý názor přišel na zmíněné webové stránky v úterý 26. května. „Nejsem místní, ale do Slaného často jezdím. Mívám problém zaparkovat v centru nebo poblíž. Nemyslím si, že by centrum mělo být přeplněné auty, proto v návaznosti na současnou anketu ohledně využití parkoviště u Grandu (kde parkuji nejčastěji) navrhuji kombinaci dvou možností - podzemní parkoviště s dostatečnou kapacitou a na povrchu příjemný zelený park. Podobné řešení je například v Praze Dejvicích na náměstíčku za hlavní poštou Prahy 6. Kromě nenápadného vjezdu nic neruší vzhled malého vydlážděného parčíku se sochami koní,“ říká Martina, patrně z Prahy.
Sláva Pilík
18. 06. 2009, 12:37
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01