Okolí pavilonu bude zbaveno nevhodné zeleně a zvětší se možnost parkování v blízkosti. Foto Sláva Pilík
Červnové jednání zastupitelstva města Slaného drtivou většinou hlasů schválilo zpracování koncepce rozvoje nemocnice Slaný a také rozpočtové opatření ve výši téměř 3 mil. korun na akci Nemocnice - vybudování dialyzačního střediska a ve výši 4,22 milionu korun do výdajové části rozpočtu na akci Nemocnice - vybudování komunikace, rekonstrukce inženýrských sítí a sadové úpravy. Více než sedm miliónů navíc v souvislosti s přístavbou nemocničního pavilonu D, tedy vybudování dialyzačního centra a rozšíření gynekologie, není málo. Na slánské radnici jsme se snažili zjistit, co tato vysoká částka vlastně zahrnuje.
Otázky Slánských listů mířily na starostu města Ivo Rubíka, jako hlavního představitele subjektu, jemuž městská Nemocnice Slaný patří.
Proč se má připravit koncepce dalšího rozvoje nemocnice?
Na nutnost mít koncepci rozvoje nemocnice se vlastně přišlo se zahájením přístavby pavilonu D - rozšíření gynekologie a vybudování dialyzačního centra. Jak jistě víte, nemocnice má letos 125 let trvání a tomu také odpovídá její infrastruktura. V minulosti veškeré stavby, rozvoj, přístavby, sítě nic z toho nemělo jednotnou konstrukci či systém. K našemu obrovskému překvapení jsme například zjistili, že některé sítě nejsou ani zaměřeny, čili se neví kudy vedou. V okamžiku, kdy se zakládal první pilíř přístavby dialyzačního centra, navrtal se například vodovodní řad, který tam podle dokumentace vůbec neměl být. Dále se stalo, že při odhalení kanalizace, která má fungovat právě pro pavilon D, jsme zjistili, že tam sice je, ale musí být už léta nefunkční. Prostě se vše někam vsakuje.
Šlo tedy o zjištění havarijního stavu, o kterém se tedy ví od dubna, kdy stavba začala. Co bylo třeba provést?
Ukázalo se prostě, že infrastruktura v jednotlivých pavilonech, tak uvnitř pavilonů odpovídá stáří celého zařízení. Náš odbor začal okamžitě pracovat, vše se dalo projektově dohromady a tato práce vyústila až k představení zastupitelům a k rozpočtové změně na krytí nákladů ve výši 4,22 miliónů korun. Tyto peníze se ale týkají jen vyřešení problémů s kanalizací a dalších prací u pavilonu D, kde je prováděna přístavba objektu. Dále by měl projekt přinést řešení zeleně, která je v zadním traktu směrem k lesoparku Háje z minulosti založena velmi chaoticky. Stromy jsou nyní přerostlé, příliš blízko sebe a nepříjemně ovlivňují prostředí kolem pavilonu. Současně projekt myslí také na komunikace a rozšíření parkovacích míst jak pro zaměstnance, tak hlavně pro klienty a dovozu pacientů.
V souvislosti s objevení těchto, řekněme dílčích problémů, uvažujete tedy o prověření infrastruktury v celém areálu nemocnice?
Nyní děláme to nejnutnější, mezi což patří například i přeložka vodovodního řadu za 120 tisíc korun, náhradní výsadba, sadové úpravy včetně komunikace a parkoviště za 1,9 milionu a výměna kanalizačního potrubí za 2,2 mil. korun. Další peníze, které zastupitelstvo rozpočtovou změnou schválilo ve výši 3 milionů korun, se týkají již více koncepce rozvoje nemocnice. Jde o práce, které bychom stejně museli v budoucnu udělat. Konkrétně jsme neplánovali rekonstrukci operačního sálu gynekologie, který navazuje na právě budovanou přístavbu dialýzy. Ukázalo se ale, že je tam nutné do moderní sálové technologie udělat nové instalace a bylo tedy potřeba v rámci víceprací provést nové obložení sálu. Dalšími vícepracemi byla také přeložka kabelových rozvodů, které jsou v kolizi s plánovanou stavbou dialýzy. Proto bylo zastupitelstvo Slaného požádáno o posílení rozpočtu na tuto stavbu, v rámci které také dojde ke změně záměru přístavby.
Jaká je to změna?
V přízemí nové přístavby bude, jak je plánováno, dialýza, v prvním patře pak sál gynekologie a rozhodli jsme se, že se oproti původním plánům přistaví ještě další patro, a tak přístavba dosáhne úrovně krovů. Toto rozšíření pak budeme mít v říjnu, kdy už bude dialýza v plném vybavení, v hrubé stavbě. Příští rok se pak chceme přihlásit o peníze z evropských fondů na modernizaci celého pavilónu včetně nového patra. Podmínky těchto fondů totiž neumožňují za dotační peníze provést rozšíření budov. To tedy provedeme letos za své, abychom příští rok mohli s naší žádostí uspět a pokračovat.
Jak by po modernizaci mohl pavilon D vypadat?
Mělo by jít o kompletní přebudování pavilonu podle nejpřísnějších norem. Nyní je provozován stále v normách odpovídajících jeho stáří a nelze s tím nic zásadního dělat. Modernizace znamená mít zařízení, které odpovídá evropským standardům. Například výtah musí být zvlášť obslužný pro pacienty, zvlášť pro personál nemocnice. Nesmí se křížit mezi sebou různé prostory, které mají jiné normy, například dětské oddělení s gynekologickým a podobně je to například s únikovými prostorami. Tím, že jsme vybudovali další patro, už musíme na druhé straně udělat požární schodiště, protože úniková cesta nemůže podle stávajících norem vést přes starou budovu. Únikový východ měl být přes nájezdovou rampu, tak to bylo projektované a také rozpočtované. Tím, že budeme mít požární schodiště, už únikový východ s nájezdovou rampou nepotřebujeme. Takže tady byla oproti původnímu projektu přístavby úspora.
Červnové zastupitelstvo schválilo tedy první tři miliony, které Slaný vydá již v souvislosti s připravovanou koncepcí rozvoje své nemocnice. Ta má být zpracována manažerem města Milanem Grohmanem do konce tohoto roku a přinese další plány, možnosti, ale také nemalé finanční nároky k tomu, aby se slánská nemocnice postupně zmodernizovala podle evropských standardů kvality.
Sláva Pilík
06. 08. 2009, 13:45
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01