Nákladná studie revitalizace centra města zůstane z větší části v šuplíku. Takhle mohlo být rekonstruováno průčelí stávající tržnice v Soukenické ulici. Reprofoto Sláva Pilík
To, co se ještě před třemi lety zdálo na dobré cestě a mohlo pozvednout historické centrum Slaného na úroveň mnohých evropských měst, tedy nákladná revitalizace městské památkové zóny, to je nyní v nedohlednu. Sto miliónů korun na revitalizaci jádra města prostě nebude. Místo systematické rekonstrukce starých a nevzhledných ulic bude město Slaný jen příštipkařit. Proč? Středočeský kraj totiž změnil podmínky přidělování peněz z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské Unie, když již před lety zcela změnil své priority ROP ve prospěch zdravotnictví. A ani v dalších dílčích programech není příliš možností, aby se s realizací odvážné revitalizace centra výrazně pohnulo. A jak říká starosta Slaného Ivo Rubík, bohužel se s tím nedá nic dělat.
Přestože město má již hotovu studii Revitalizace historického jádra města Slaného, nemůže v současné době o peníze na její realizaci požádat. Ještě před třemi lety přitom byly právě rekonstrukce či revitalizace zanedbaných historických center pro mnohé kraje a také pro Středočeský kraj prioritou. Studie, na které pracoval sedmnáctičlenný tým architektů, a práce s ní spojené si vyžádaly tři roky a celkem na ně bylo vynaloženo z městské pokladny téměř osm miliónů korun. Po zrušení uvedené prioritní osy ovšem město nemá možnost o peníze na realizaci, které by zaplatili také uvedenou studii, požádat. „Po nástupu nového vedení Středočeský kraj dosáhl zcela jiné struktury programů, takže to, na co se středočeská města připravovala celá léta s důvěrou v přidělení potřebných financí, bylo zcela odsunuto,“ potvrzuje tehdejší rozhodnutí kraje starosta Slaného Ivo Rubík. Město sice samozřejmě studie chce realizovat, ale to bude znamenat mnohem více úsilí, než by tomu bylo, kdyby potřebné finance odhadem kolem sta miliónů korun získalo najednou. V současné době tedy alespoň využívá některých menších výzev k podání žádostí, které ovšem komplexně revitalizaci historického jádra nevyřeší. První částí, která by mohla uvedenou revitalizaci alespoň trochu popostrčit ke konečnému cíli, je rekonstrukce Husovy třídy, známé pod názvem „Londa“. Město by tu mohlo získat maximálně 20 milionů korun, ale i zde jsou nastavené podmínky dotace pro něj složitější, než původně předpokládalo. Podíl města na celkové hodnotě realizace dle projektu je totiž o mnoho vyšší a jak starosta informoval, blíží se třiceti miliónům korun.
„Místo toho, že jsme mohli získat 100 milionů na kompletní revitalizaci jádra města, dostaneme, pokud uspějeme, jen něco mezi 15 až 20 mil. korun, navíc budeme muset přidat povinných 30 milionů. Výsledkem je, že bude revitalizována jen velmi malá část středu města. Přestože podíl města je v tomto dotačním titulu stanoven krajem velmi nevýhodně, nic jiného nám nezbývá, než se pokusit nějaké peníze získat. Jiné zdroje na financování zmíněné revitalizace historického jádra totiž neexistují,“ potvrzuje starosta obtížnost situace.
Přesto, pokud by Slaný se svým projektem rekonstrukce Londy uspělo, šlo by o jednu z největších investičních akcí, která se přímo ve Slaném provedla. Podle podmínek dotace je ale možné přidělené prostředky využít spíše na konečné práce, jako například rekonstrukce osvětlení, chodníků, komunikací. Na druhé straně ty práce, které nejsou v konečné fázi vlastně ani vidět a přitom jsou velice nákladné, jako například kanalizace či další infrastruktura, na ty se dotace nevztahuje. A přitom je jasné, že právě v historické části města je infrastruktura zastaralá.
Kromě pokusu o získání peněz alespoň na rekonstrukci Husovy třídy se Slaný přihlásilo o dotační peníze také na modernizaci vlastivědného muzea. V rámci této modernizace se počítá například také s výtahem, který by mohl být umístěn uprostřed schodiště. Třetím projektem, kde Slaný žádá rovněž o dotaci je festival s názvem Varhany znějící. Snahou města je tuto akci po již dvou proběhlých ročnících pořádat pravidelně a vytvořit novou tradici této výjimečné umělecké akce.
Na celé záležitosti změny priorit v neprospěch revitalizací historických center měst je nejsmutnější fakt, že i v dohledné budoucnosti to těžko bude lepší. Přestože by volby v roce 2012 mohly mnohé změnit, už by to bylo zbytečné. Otevřená ruka EU se totiž zavře již v roce 2013 a do té doby se agenda provázející žádost o tak velké peníze prakticky nedá vypracovat.
Sláva Pilík
05. 08. 2010, 18:01
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01