Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Svoz bioodpadu ve Slaném zatím nebude, ve Velvarech ale běží

Kliknutím zvětšit
Pro bioodpad někdy stačí i taková jáma.

Městská rada Slaného minulý rok projednala aktualizovaný harmonogram opatření Plánu odpadového hospodářství města Slaného. V souvislosti s novým pohledem na třídění odpadů se hovoří také o možnosti svážet bioodpad, tedy biologicky rozložitelný odpad. To již praktikují mnohá města, dokonce také na Slánsku. Město Slaný ale zatím váhá.

Podle Plánu odpadového hospodářství ČR nejde jen o kompostovatelný odpad z údržby zeleně, tedy například ze zahrádek, po sečení trávy na trávnících rodinných domů a podobně. Do této skupiny patří také organický kompostovatelný odpad, například potraviny, ale také papír či lepenka. Konkrétně se uvádí také například rostlinné zbytky jako je tráva, listí ze zahrad, parků, kousky větví, zvadlé květiny, plevel, organické zbytky z kuchyní jako shnilé ovoce a zelenina, skořápky z vajec, sedliny kávy a čaje (i s papírovým filtrem), čajové sáčky, potraviny s prošlou lhůtou spotřeby, ale bez prodejního obalu.

Jak odpověděl na dotaz Slánských listů místostarosta Hložek, město sice o této možnosti uvažuje, ale do praxe chce zavést svoz bioodpadu až poté, kdy směrem k povinnostem obcí začne platit příslušný zákon. Investice zvláště do svozu tohoto odpadu je totiž velmi velká, určité peníze si také vyžádá propagace a zajištění informovanosti občanů o tom, jaký odpad a jaký způsobem se může do speciálních a rovněž velmi drahých kontejnerů dávat.

„Jako třetí důležitý faktor je také nutnost mít zajištěný zpětný odběr bioodpadu, například nějakou kompostárnu, což Slaný také nemá,“ řekl místostarosta Hložek. Připomněl ale, že směrem k této podnikatelské aktivitě by bylo možné s úspěchem využít prostory bývalých kasáren Slaný-Drnov v katastru obce Podlešín.

Přestože zákon povinnost obcí zajišťovat svoz bioodpadu přímo neurčuje, některá města k této možnosti přistoupila alespoň zkušebně. Důvodem je fakt, že podíl biodpadu v běžném komunálním odpadu tvoří kolem 40 procent hmoty, která je v případě zajištění dalších podmínek komerčně využitelná a neskončí na běžné skládce. Pilotní projekt v letošním roce uvedlo v jedné své části město Olomouc a podobný svoz zkouší i jiná města včetně Prahy. Ve slánském regionu se svoz bioodpadu v letošním roce provádí například ve Velvarech, kde město zavedlo zkušebně vyvážení bioodpadů již v minulém roce. Svoz začíná od dubna, služba je pro občany zdarma. Zájemci o nádoby v objemu 120 či 240 litrů se hlásí na městském úřadu, ale k dispozici je zatím omezený počet 100 kusů nádob. Svozy těchto nádob se provádí každých 14 dnů. O organizaci se stará specializovaná firma, která také zajistila místo, kde je možné bioodpad uplatnit. Město pomohlo se zorganizováním příprav a s informovaností občanů o této možnosti, která je pro ně dobrovolná. Od vyvážení bioodpadů si Velvary slibují menší objem komunálního odpadu, a tím také menší náklady na jeho svoz a likvidaci.

Sláva Pilík
05. 01. 2010, 10:18


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 4. Čtenáři celkem udělili: 12 bodů. Průměrný počet bodů: 3

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Cecílie
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

42.98%

Spíše ano
graf

17.73%

Spíše ne
graf

15.32%

V žádném případě
graf

23.97%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3283
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát