Prostory v prvním patře jsou krásné, suché a jako stvořené pro výstavu. Foto Sláva Pilík
Již roky se hovoří o smysluplném využití historického objektu barokní sýpky v Palackého ulici. Slaný už zpracovalo i projekt na její využití a předpokládalo, že by se mohlo letos ucházet o peníze na realizaci její rekonstrukce pro muzejnictví a výstavnictví. V souvislostí s využitím rozlehlých prostor objektu se hlavně mluví o expozici sakrálních památek, které z obav před masivním zcizováním z kostelů, jsou umístěny převážně v depozitářích skryty zrakům veřejnosti. Peníze na asi 80 milionovou investici chtělo město získat z regionálního operačního programu, kde o žádostech rozhoduje vedení Středočeského kraje. Po krajských volbách se ale výrazně změnily podmínky pro udělení peněz.
„Ano, vymysleli jsme to, rozpracovali a dospěli k určitému řešení i ceně, která je bez dotace nad síly města. Připravovali jsme to do regionálního operačního programu Evropské Unie, abychom se 15. dubna tohoto roku dozvěděli, že vše je jinak,“ řekl pro tisk starosta Slaného Ivo Rubík. V programu totiž zůstalo příliš málo peněz než aby Slaný mohlo předpokládat, že s tak nákladným projektem uspěje.
V současné době se ale rýsuje druhá a možná ještě významnější možnost. Město nechce zůstat ve své snaze o využití sýpky pro sakrální umění jen samo. Dohodlo se Arcibiskupstvím pražským, s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty v České republice o vytvoření velkého projektu nadregionální sítě pro uchovávání a propagaci sakrálního umění u nás. Takový projekt by pak měl šanci získat peníze z Integrovaného operačního programu (IOP)ministerstva kultury, které disponuje prostředky EU pro Národní podporu využití potenciálu kulturního dědictví. Tento operační program mimo jiné slouží na podporu a realizaci projektů obnovy a využití významných památek a zde by Slaný mohlo využití právě objektu barokní sýpky.
„Zásadní je, že jsme se dokázali spojit s dalšími šesti subjekty v České republice, které by se připojily do této sítě a mohla by se tak realizovat myšlenka představit to neskutečné bohatství, které v církevních depozitářích je,“ vysvětluje kroky města k prosazení myšlenky na využití sýpky Ivo Rubík. Kromě Slaného by se tak projekt měl týkat také podobné sýpky ve Velkých Pavlovicích, dále dvou klášterů (Tišnov u Brna a Hora Matky Boží v Králíkách a dvou kostelů - farnosti a farního kostela v Ropici na Těšínsku a farnosti ve Slavkově u Českého Krumlova, informoval starosta.
V současné době probíhají mezi městem a ministerstvem rozhovory a jednání, zdali je tento nápad natolik dobrý a realizovatelný, že by mohl v žádosti o peníze uspět a byl pro Českou republiku přínosem. Pokud určitý příslib Slaný dostane, chce v práci na projektu, který se tímto velmi rozšířil, pokračovat.
Myšlenku Slaného podporuje i osobně Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk a město Slaný nyní dokonce považuje poslední nápad za lepší toho prvního. „Prostě jsme přešli od vlastní myšlenky k řešení celorepublikovému,“ říká starosta Slaného.
Projekty financované z IOP musí mít nejméně hodnotu 100 miliónů a maximálně je možné přispět částkou půl miliardy. Pro Českou republiku je na ně vyčleněno téměř čtyři miliardy a termín ukončení této podpory je v roce 2012. Podle zpráv ze slánské radnice budou práce na přípravě uvedeného společného projektu trvat ještě nejméně rok neboť jde v tomto případě o mnohem složitější agendu než v případě původního záměru získat peníze z regionálního programu.
Pokud se vše podaří, jak město zamýšlí, stala by se barokní sýpka v Palackého ulici jednou z perel na náhrdelníku představení sakrálních památek nedozírné hodnoty v České republice. Pro výstavu těchto památek by mělo být vyčleněno celé první patro objektu, v přízemí by měla být určitá forma městského skanzenu a ve třetím podlaží pak místní výstavní síň.
Sláva Pilík
04. 08. 2009, 11:08
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01