Část petice s falešným podpisem paní Staré. Čí to je asi rukopis? Foto Sláva Pilík
Když jsme ve Slánských listech přinesli reportáž o záměru postavit v Kobylníkách u Klobuk bioplynovou stanici s tím, že s výjimkou starosty Klobuk s ní sedm dalších zastupitelů nesouhlasí, ještě jsme netušili, co za celou záležitostí skutečně je. Na naše noviny se ale obrátil Pavel Novák, právě ten z podnikatelů, kteří chtějí bioplynovou stanici pro zemědělský region kolem Klobuk postavit. Úspěšný podnikatel, který společně s rodinou hospodaří na ploše více než 3000 hektarů, se vyjádřil s despektem o tom, proč k nesouhlasu zastupitelstva došlo. Podle něj ho provází neznalost problému, neochota se informovat a do určité míry i podvodné jednání.
Podle pana Nováka, ale rovněž podle lidí, se kterými jsem osobně hovořil, byla petice, kterou byl názor zastupitelstva podpořen, z určité části zfalšována. To ale není to nejhorší, říká pan Novák, horší je fakt, že lidé byli při předávání archů petice uváděni v omyl, byly jim v petici předloženy lživé informace a ústně byli manipulováni. Pět autorů petice, pět zastupitelů Klobuk vysvětluje v záhlaví petice, že s bioplynovými stanicemi jsou v ČR vesměs negativní zkušenosti a že tyto informace jsou dostupné i na internetu. V petici se píše, že vlivem bioplynové stanice dojde k silnému zamoření obcí odporným zápachem, k výraznému zvýšení provozu aut se smrdutým obsahem šířících zápach po celé trase a že trvalý silný zápach zcela zničí prostředí k bydlení a rovněž podstatným způsobem znehodnotí cenu nemovitostí v postižených obcích. „Chci říci, že se vůbec nedivím těm lidem, kteří tu petici skutečně podepsali. Nepřekvapuje mne to, protože to, co jim bylo předloženo písemně v petici či ústně před podpisem řečeno, že se sem například budou vozit kadavéry (zdechliny zvířat - pozn. autora), že tu bude obrovský zápach či že nebudou moci kvůli nějakému popílku ani pověsit prádlo či budou mít zkaženou vodu, také já bych to podepsal. A pokud by to tak mělo být, tak bychom nikdy bioplynku, i kdyby nám ji nakrásně povolili, tady nikdy nestavěli,“ říká Pavel Novák. Jenže jak dál jedním dechem dodává, ono to tak není a argumenty předložené v petici nejsou podle něj pravdivé.
„Je to bioplynka zemědělská. Zpracovávat se má a je to tak i v projektu kukuřice či zbytky jiných obilovin, a důležitá je rovněž kejda, kterou zatím vyvážíme na pole, což samozřejmě znamená zápach v okolí. Pokud by kejda šla do bioplynky, vozili bychom na pole už nezapáchající produkt a lidem by se tady jen ulevilo, zlepšilo by se životní prostředí,“ pokračuje pan Novák. Nejvíc ho ale mrzí, že když chtěl principy bioplynové stanice lidem vysvětlit, na setkání s odbornou firmou přišlo šest lidí. Z nich tam byl i jeden, který řekl, že je mu to jasné, zná problém a ví, že bioplynová stanice nesmrdí.
Autoři petice ale uvádí několik příkladů. Jedním z nich, jak jsem se dočetl, je příklad z Lán na Kladensku. Zde se lidé obávali zápachu, který by s bioplynkou do místa prezidentské obce přišel. To je jistě pravda, přivézt odpad se k bioplynce musí. Jenže v Lánech neexistuje žádná živočišná výroba, na okolní pole se nerozváží v současné době kejda, jako je to v Kobylníkách, takže jakýkoliv sebemenší zápach je zatím voňavé obci jistě přítěží. „Také argument se zvýšením dopravní zatížeností při dovozu odpadu k bioplynové stanici je mylný,“ říká Pavel Novák. Stanice je koncipována na výkon jedné megawatty, což znamená, že nám pro ni stačí odpadní látky, které i beztak produkujeme. Nic jiného. Je zcela evidentní, že při použití přes bioplynovou stanici by se životní prostředí lidí zvláště v Kobylníkách, ale i v okolí výrazně zlepšilo,“ dodává Novák.
Nápad jak zlepšit prostředí lidí v regionu má firma Statek Novák již pět let, ale pro jiné práce neměli dost času a ani odvahy se do náročného projektu pustit. Taková investice má podle slov Pavla Nováka svá rizika. Ovšem taková, že je dobré dodržovat podmínky provozu, které určuje Evropská Unie, která na stavbu bioplynových stanic dává nemalé prostředky a velmi je podporuje. Půjčka se splácí z provozu stanice a pokud by provozovatel nesplňoval podmínky, musel by provoz zastavit, peníze vrátit, což by pro něj mohlo být velkou katastrofou. Přesto se hodlá firma do stavby pustit. „Nechceme si tu dělat nepřátele, přes názor lidí bychom nešli. Mohli bychom přece požádat o tak zvanou velkou EIA (posuzování vlivu na životní prostředí - pozn. autora) a pak by při pozitivním výsledku ani nesouhlas zastupitelstva stavbu nezastavil, ale to my nechceme. Mrzí nás ale nezájem těch, kteří se podepsali,o pravdivé informace. Bioplynová stanice je v nedalekém Pochválově. Snažili jsme se pro občany zorganizovat do této stanice exkurzi, ale nikdo neprojevil zájem. Jen pár lidí tam bylo a ti všichni mohou potvrdit, že stanice žádný zápach neprodukuje a není nikterak hlučná,“ říká pan Novák.
Na informační schůzce s firmu, která je garantem projektu bioplynky se 18. srpna dostavilo jen šest lidí. „Jací to jsou zastupitelé, když ani oni na tuto schůzku, která jim mohla dát spoustu věrohodných informací, nepřišli,“ diví se paní, která v kravíně v Kobylníkách pracuje již desítky let.
V souvislosti s odmítnutím bioplynové stanice zastupitelstvem (bylo mimochodem jediné odmítavé ze všech stanovisek dotčených orgánů) se nabízí i důvod, kterým může být i obyčejná lidská závist. To je přece na venkově tak známé. „To já ale netvrdím,“ odmítá můj názor pan Novák s tím, že jde patrně jen o to, že lidé nejsou dobře informováni. „Nikdy bychom tu nepostavili něco, co by lidem prostředí zhoršovalo,“ říká Pavel Novák. Přes nesouhlas zastupitelstva se ještě myšlenky na bioplynovou stanici nevzdává.
„Naše nabídka pro občany, pro které klidně zorganizujeme zájezd do takové bioplynové stanice, kterou si sami vyberou, dál platí. Chceme, aby skutečná pravda byla občanům sdělena, aby zase někomu nesedli na lep a nepodepisovali petice, jejichž informace nemají ověřeny. Aby se prostě přesvědčili sami,“ potvrzuje Pavel Novák.
Vrátíme-li se k titulku článku, nutno konstatovat, že petice zastupitele patrně neovlivnila. Většina z nich byla již předem rozhodnuta, že bioplynku prostě nepodpoří. Lidé podepsaní v petici neměli všechny informace a to mrzí Pavla Nováka nejvíce. „Kdyby věděli vše a pak se teprve rozhodovali, zdali ano či ne, to bych bral,“ říká zemědělec na adresu petice, která vyjadřuje mínění lidí. Ale proto se přece ještě nemusí falšovat podpisy. Důkazem, že se tak v případě petice - žádosti občanů ve věci bioplynové stanice skutečně stalo budiž slova paní Staré, která je také na petici podepsána. Přesněji řečeno je tam v kolonce podpisu napsané její jméno. „Jeden ze zastupitelů, který bydlí tady, chodil po Kobylníkách s peticí, která měla být určena proti biostanici. Vysvětlovali to tak, že to bude kafilérka, že bude smrad a popílek, že se tam budou házet mrtvoly tady z kravína. I to, že kvůli popílku ani nebudeme moci věšet prádlo, že se zkazí životní prostředí i voda. Já se byla v Pochválově podívat na bioplynku a žádný zápach ani hluk tam není,“ řekla doslova paní Stará.
Totéž mi řekl i pan Novotný, kterého jsem našel ve středu navečer v místní hospodě. A dodal, že kdyby to věděl, tak by petici jistě nepodepsal.
Sláva Pilík
03. 10. 2010, 16:45
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01