Ocenění slánští občané spolu s vedením města. Zleva – PaeDr. Jaroslav Koukal, Božena Franková, Mgr. Radomír Jánský, Jarmila Durasová, Ing. Pavel Bartoníček, Mgr. Jarmila Vaňková, Mgr. Martin Hrabánek, dcera p. Vladimíra Trska, paní Eva Jirsáková, Ing. Pavel Zálom. Foto Vladimír Rogl
Ve čtvrtek 26. října se Městské divadlo ve Slaném stalo už tradičně svědkem významné události. V předvečer státního svátku – 99. výročí vzniku samostatného Československa – byly na slavnostním zasedání městského zastupitelstva předány pamětní listy šesti slánským občanům jako ocenění jejich celoživotních postojů a zásluh.
V prvních řadách divadla usedli ocenění občané spolu s vedením a zastupiteli města. Slavnosti se zúčastnili i starostové okolních obcí a zástupci kulturní i občanské veřejnosti města spolu se skupinou krojovaných Baráčníků.
Po krátkém projevu starosty Mgr. Martina Hrabánka byly předneseny Jaroslavem Hložkem návrhy na ocenění i jejich zdůvodnění. Letos bylo oceněno šest osobností:
Mgr. Radomír Jánský (* 1952) se od dětských let všestranně věnoval sportu a má velký podíl na rozvoj sportovní činnosti ve Slaném. K jeho velkým zásluhám patří například rozvoj atletiky na 3. základní škole a významně se podílel i na vybudování atletického stadionu.
PaedDr. Jaroslav Koukal (* 1949) se rovněž od dětství věnoval sportu a během své sportovní kariéry získal jako aktivní sportovec celou řadu vítězství a ocenění – zvláště v atletice. Jako trenér působil na nejvyšších příčkách českého sportu a jako sportovní funkcionář se podílel i na organizaci mezinárodních sportovních soutěží.
Jarmila Durasová (* 1958) řadu let úspěšně působila jako pedagog v různých školách a dětských zařízeních. Od roku 2005 organizuje nejrůznější kulturní a společenské akce v kostele sv. Šimona a Judy v Dolíně. Má velkou zásluhu na záchraně i údržbě této významné kulturní památky v našem regionu.
Vladimír Trsek (*1926) patří k nejvýraznějším slánským osobnostem v oblasti kultury. Jeho hudební i výtvarný talent ho předurčil k pedagogické činnosti. Jako aktivní muzikant založil během svého života několik kapel a jako pedagog vychoval i řadu mladých úspěšných hudebníků. Stejně úspěšný byl též jako výtvarník. Pro nemoc přebírala ocenění jeho dcera, paní Eva Jirsáková.
Mgr. Jarmila Vaňková (*1937) pracovala celý život jako učitelka – převážně v našem regionu. Více než třicet působila na 2. ZŠ ve Slaném. Pedagogickou činnost jí komplikovaly její postoje v roce 1968, ale své názory nikdy neměnila. I po odchodu do důchodu zůstává aktivní – především v oblasti kultury a školství.
Luděk Eliáš (*1923) vyrůstal ve vlastenecky založené rodině. Válka přerušila jeho studium na slánském reálném gymnáziu a musel pracovat v nejrůznějších dělnických profesích. Neunikl ani deportaci do Terezína, byl vězněn i v dalších nacistických koncentračních táborech a prodělal i pověstný pochod smrti. Po válce působil v řadě divadel – ať už jako herec či řídící pracovník. Ocenění za p. Eliáše přebírala emeritní ředitelka slánského muzea paní Božena Franková.
Tato oficiální část oslav státního svátku byla ukončena českou státní hymnou, po které následoval koncert v podání smyčcového kvarteta.
Pro úplnost dodáváme, že tomuto slavnostnímu shromáždění předcházelo dopolední položení věnců u památníku na legionářském pohřebišti a k pomníku prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka. Každoroční předávání pamětních listů zasloužilým občanům města patří dnes už k nedílným součástem oslav našeho největšího státního svátku ve Slaném.
Vladimír Rogl
02. 11. 2017, 16:47
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01