Místostarosta Jaroslav Hložek ukazuje mapu údržby slánských chodníků. Foto Sláva Pilík
V letošním roce se poprvé budou muset obce a města vypořádat s povinností nově stanovenou zákonem - údržbou chodníků ve svém vlastnictví. Zpravidla se jedná o většinu chodníků, které v obcích jsou a na město byl tak úpravou zákona vložen velký nárok. Dosud se totiž o údržbu chodníků, důležitou z hlediska bezpečnosti hlavně v zimě, musel dle zákona postarat vlastník přilehlé nemovitosti. Nyní tím, kdo je zodpovědný je vlastník chodníku, což je zpravidla obec. Tedy také město Slaný.
Právě snaha majitelů domů ohledně odmítnutí odpovědnosti za stav chodníků v zimě se neminula účinkem na začátku letošního roku. Tehdy parlament schválil úpravu zákona, podle níž za stav chodníků jako svůj majetek zodpovídá vlastník. Jak to ale nyní s údržbou chodníků dopadne, když chodníky přestanou uklízet ti, kteří to dělali doposud a město na to, jak se proslýchá, nemá dostatečné technické prostředky ani dost lidí? Na některé otázky odpověděl v diskuzi s novináři na své tiskovce místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.
„My máme povinnost dodržovat nový zákon, tak se jej budeme snažit plnit co nejlepším možným způsobem, který je pro město jakžtakž přijatelný a technicky proveditelný,“ uvedl oblast problému místostarosta. Městská rada se ke změně zákona postavila svým rozhodnutím na svém posledním jednání. Podle jejího nařízení č. 1/2009 taxativně vyjmenovala ty úseky chodníků, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Výčet ulic s částečně, či zcela neudržovanými chodníky je rozsáhlý - obsahuje přes devadesát ulic a také místní části, kde se údržba neprováděla na městských chodnících ani v minulosti. Tehdy město provádělo údržbu navíc pouze na chodníku, u kterého mělo objekt ve svém majetku. Podle místostarosty Jaroslava Hložka stanovení těch chodníků, které se neudržují, umožňuje litera zákona, i když se město v případě úrazu nevyviní z odpovědnosti nést na svých bedrech případné náhrady, pokud o ně poškozený požádá. Chodníky, které se neudržují, ani nemusí být označeny žádnými informačními cedulemi a je jen na občanech, jak budou schopni získat o tomto faktu informace. „V každém případě budeme občany samozřejmě informovat. Výčet ulic uvedeme v naší tiskovině Slánská radnice,“ potvrdil místostarosta. A které chodníky se tedy vlastně uklízet budou?
Město již má mapu chodníků (je jich odhadem asi 70 kilometrů), podle které bude prováděna zimní údržba. Podle místostarosty se město s údržbou zaměří hlavně na střed města, dále na místa s velkou frekvencí obyvatel, úseky kudy chodí děti do škol či ze škol na autobusové zastávky, případně lidé ve větším množství do práce. Jak říká místostarosta, z hlediska financí není problém uklízet všechny chodníky, peníze by se prostě musely vzít z jiných kapitol rozpočtu, ale problém je s nedostatkem lidských sil na takovou údržbu. „Když si promítnete, že v současné době je ve městě kolem tisícovky majitelů soukromých objektů, kde je výraznější pohyb na chodnících a řekněme 800 z nich bylo vždy natolik zodpovědných, že chodník uklízelo, tak v daném okamžiku město či technické služby jako najatý správce komunikací nemá najednou tolik lidí, kteří by sníh v jednu chvíli dokázali uklidit,“ říká Hložek.
Podle mapy, kterou novinářům místostarosta na tiskovce předvedl, budou od sněhu a námrazy uklízeny chodníky zcela (po obou stranách ulice) jen na Masarykově náměstí a v ulicích Husova, části Palackého, E. Beneše, Třebízského, Smetanovo náměstí, Masnokrámská a Komenského náměstí, Polit. vězňů, Nejtkova, Záfortenská, Smečenská (část), Wilsonova, Žižkova (asi polovina), Na Vavřinci a větší část chodníků kolem kruhového objezdu U Brodu. Směrem k okrajům města udržovaných chodníků ubývá, například na Dolíkách jsou oboustranně udržovány chodníky v ulicích Vikova, Cyrila Boudy, Na Dolíkách a částečně Rabasova ulice u školy. V sídlišti u bývalých kasáren pak je dán důraz na údržbu v ulicích Tomanova (z větší části), Arbesova a Lidická.
V dalších důležitých ulicích mají být chodníky udržovány jen po jedné straně. Jde například o druhou část ulice Palackého nebo Šultysovu, Navrátilovu, Stehlíkovu či třeba dvě třetiny ulice Brožovského. Město se v údržbě hodně orientuje na centrum města, kde ale přesto zůstanou některé ulice bez údržby chodníků, jako například Kynského, Soukenická, Štechova či Fortenská. Čím více od středu města, tím je více ulic, kde se chodníky udržovat od sněhu a námrazy nebudou.
Jak říká místostarosta Hložek, výčet ulic, kde bude údržba chodníků úplně, či z velké části omezena, má posloužit občanů také jako návod, kudy jinudy se v případě sněhové kalamity či nepříjemné námrazy pohybovat.
Jak jsme zjistili, mělo by město do zimní údržby, přes uvedená omezení, vydat podle prvních odhadů o 150 tisíc korun více, než tomu bylo v minulém období. Tato částka by měla jít právě na údržbu chodníků. Je také možné, že vzhledem k nedostatku pracovních sil bude město využívat také občanů, kteří pobírají sociální dávky, zpravidla dávky hmotné nouze. Tento způsob se již městu osvědčil při podzimním úklidu města a tyto pracovníky nejvíce využívaly právě technické služby města. O tom uzavřít smlouvy o úklidu chodníku s majiteli přilehlých nemovitostí město zatím neuvažuje. Spíše se spoléhá, že mnozí vlastníci pomohou dobrovolně městu a chodník před vlastním domem si budou vlastními silami udržovat podobně, jak tomu bylo ještě nedávno. „Je to zajímavá myšlenka dohodnout se s vlastníky domů, ale spíše spoléhám na určitou osobní zodpovědnost lidí i solidaritu, která fungovala vždycky. Ti slušní si sníh z chodníku uklidí jistě podobně, jako to vždycky dělali,“ věří místostarosta Jaroslav Hložek. Jak ale vše ve městě dopadne, když už povinnost zbavit chodníky sněhu zbyla jen městu a to na všechno nestačí, to ukáže až blížící se zima.
Sláva Pilík
02. 11. 2009, 12:12
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01