Pavel Bartoníček
Páté volební období je zastupitelem ve Slaném. Třikrát kandidoval za ODS, nyní se o přízeň voličů již potřetí uchází na kandidátce Občané města Slaného (OMS). Mezi roky 2002–2011 byl místostarostou města, členem jeho vedení byl znovu v letech 2016–2018.
Od roku 2002 jste jedním ze dvou nepřetržitě volených zastupitelů. Čím si vysvětlujete trvalou přízeň voličů?
Vnímám to jako ocenění mé dlouhodobé a smysluplné práce pro Slaný a jeho obyvatele. Ocenění toho, že mi nikdy nešlo o politické posty nebo dohody a že jsem funkci ve vedení města nikdy nechtěl využít jako odrazový můstek k politické kariéře či vlastnímu prospěchu. A jsem velmi potěšen, že na to mí spoluobčané u voleb stále nezapomínají.
Přesto se ale objevují různé pomluvy, které se Vás snaží očernit.
To je bohužel stinná stránka toho, když je člověk veřejně aktivní, snaží se být věrný etickým zásadám a odmítá různé protislužby. Na mě se soustředila kritika komunistická, protože se hlásím k odkazu prvorepublikové pravice, ale i ODS, neboť jsem odmítal slepě souhlasit se vším, co prosazoval Ivo Rubík. Jako třeba prodej poloviny Technických služeb nebo výstavba parkovacího domu.
Když oponentům chybí odborné znalosti, aby vyvrátili mé názory, plivnou na mě nějakou špínu. Ty lži lze lehce vyvrátit. Ulpí to na vás ale stejně, protože většina lidí si nedá práci zjistit, že se jedná o lži.
Když se ale ten, kdo Vás nejvíce pomlouvá, musí veřejně omluvit, jako tomu bylo v letní Slánské radnici, není to satisfakce?
Ano, soudem nařízená omluva zabrání dalším lžím. Ale proti všem pomluvám se stejně neubráníte, když je pak šíří podobně bezcharakterní jedinci. Dokonce se pomlouvá činnost spolku Wotrubia, ve kterém jsem aktivní, jehož členové vše konají zcela bezplatně ve svém volnu. Za dvacet let to bylo více než 200 koncertů, přednášek, historických konferencí a dalších aktivit. V jiném městě by se takovou činností pyšnili. Ve Slaném jsme terčem pomluv od lidí, kteří sami pro veřejnost nikdy nic nezištně nezorganizovali.
Takže nešvary celostátní politiky prorostly i do té komunální?
Jednoznačně! Lidé si často stěžují, že není koho volit a že je špatná doba. Každou dobu ale tvoří konkrétní lidé. Lidé, kteří mají ochotu něco měnit. Nebo naopak lidé, kteří nic měnit nechtějí a jen si stěžují. Lidé, kteří čekají, že za ně vše vyřeší někdo jiný. Lidé, kteří hlasují o věcech, kterým nevěří a nerozumí. Takoví lidé tvoří dobu, ve které žijeme.
Jestli se mi nelíbí, co vidím kolem sebe, mám dvě možnosti. Angažovat se sám pro změny, nebo se podívat, kdo má podobné názory a dát mu šanci ve volbách. Chápu, že se některým Slaňákům může zdát, že není koho volit. Mohou ale vybírat takovou kandidátku, která splňuje jejich představy o něco lépe než ty kandidátky ostatní. A kde mohu věřit, že to, co kandidáti tvrdí, budou v případě zvolení také realizovat. Že jejich cíle nejsou jen prázdné předvolební sliby, ale dlouhodobé postoje.
Tím myslíte kandidátku OMS, které jste znovu lídrem?
Na naší kandidátce (Občané města Slaného, kandidátka číslo 5) jsou lidé, kterým vadí, kam se Slaný ekonomicky řítí a jak město chátrá. Lidé, kteří chtějí opravdovou změnu. Zdá se skvělé, že jsou ve Slaném developerské projekty a budeme mít více obyvatel. K čemu to ale je, když chybí to základní – opravené a udržované chodníky i ulice, pravidelně vyvážené kontejnery na separovaný odpad, rekonstruované budovy v majetku města, dostupné bydlení. Při narůstajících cenách energií i vody bychom rádi snížili, popřípadě zcela zrušili poplatek za komunální odpad a nezvyšovali daň z nemovitosti.
Není to ale pouhý populismus, když za vyvážení odpadu platí město značnou částku?
Ono je potřeba se zamyslet, k čemu město pro své obyvatele slouží. Mělo by zabezpečit, aby se ve Slaném cítili dobře, byli spokojeni, že žijí právě zde a vnímali, že na jejich spokojenosti někomu opravdu záleží. Kdysi se to dařilo, teď už ten pocit spousta Slaňáků nemá.
Při narůstajících platbách za vše kolem nás je odpuštění poplatku za odpad a nezvyšování daně z nemovitosti přesně to, co má ve svých rukou zastupitelstvo. A platí to pro všechny stejně, bez rozdílu. Žádný lobbismus jen pro kamarády.
Kromě péče o město je Vaším dlouhodobým zájmem rekonstrukce Okresního domu. Jak to s ní vypadá?
Rekonstrukci nejkrásnější budovy ve Slaném a její přestavbu pro potřeby knihovny koalice odložila na druhou kolej. Ivo Rubík dal přednost stavbě parkovacího domu, dvojice Hrabánek & Peška stavbě sportovní haly. „Okresák“ dál chátrá. Pro mě i OMS je to ale stále priorita, kterou chceme prosadit!
Není ale drahé rekonstruovat budovu bez dotace?
To je přesně ten blud, který šíří současná koalice. Sportovní hala za 160 milionů se realizuje bez dotace, první etapa Přibylova parku u Benaru za 30 milionů je také bez dotace. A Okresní dům čeká na dotaci? Proč? Vždyť by celá jeho rekonstrukce vyšla na polovinu toho, co stavba nové sportovní haly.
To se ale občané ve Slánské radnici nedočtou.
Máte pravdu, ta tiskovina slouží k propagaci vedení města a jeho kamarádů. Když se do ní podíváte, jako by popisovala jiné město než to, kde žijeme. Víte, že jsou města, kde starosta nemá v radničním plátku žádnou fotografii i několik čísel po sobě? Za něj totiž mluví spokojení občané a udržované město. Ve Slaném to ale zatím máme jinak. A záleží jen, kolik lidí půjde k volbám a bude mít chuť to změnit.
Nemyslíte ale, že ta všudypřítomná propagace zabírá?
Na některé voliče určitě. Ty nezajímají podivné zakázky, třeba střecha na zimním stadionu, kde se „překvapivě“ někdo spletl při výpočtu její plochy a cena za realizaci se z uzavřené smlouvy na 32,8 milionu zvýšila o 59,8 milionu. Ty nezajímá, co se ve městě opravdu děje.
Podobně je to s tzv. prvorepublikovou Kumpánovou zahradou. Když se nad věcmi s ní spojenými zamyslíte, je jasné, že to je pouze předvolební kulišárna. Není prvorepubliková, vznikla v době Protektorátu, během něhož byla dále dotvářena. Nikde není jasně zveřejněno, které prvky jsou opravdu dílem architekta Josefa Kumpána a které dotvořili současní architekti (jako například trysky místo původního bazénu). A především proč občerstvovací přívěs a jeho zábavní program, jehož promo-příspěvky se pravidelně objevují na všech sociálních sítích, nemohly být už dávno třeba využity v lesoparku na Hájích. A proč se nejprve začal – za nepředstavitelné desítky milionů v tzv. první etapě – upravovat park, zatímco vedle stojící vila dále chátrá.
No a to ani nemluvím o tom, proč najednou zahrada, které se říkalo Přibylův park či Benar, začala být nazývána Kumpánova. Těch věcí, které stojí ve Slaném za zamyšlení je více. Píšeme o nich na www.facebook.com/obcanemestaslaneho/ a https://omslany.cz/ .
Máte tedy pocit, že se někteří voliči nechávají takzvaně „opít rohlíkem“?
Takový pocit bohužel mám. Nejen při volbách celostátních, ale i při těch slánských. Demokracie znamená, že každý hlas má ve volbách stejnou váhu. Proto je důležité, aby lidé přemýšleli, komu svůj hlas dají. Volby rozhodnou, jestli se budou veřejné peníze opět rozdělovat kamarádům anebo bude prosperovat celé město!
Děkuji za rozhovor.
Zkrácená verze rozhovoru byla pod stejným titulkem zveřejněna v tištěné verzi Slánských listů v září 2022 na straně 1 a 3.
Libor Pošta
02. 09. 2022, 16:04
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01