Po bývalé Geoindustrii je již část upravena, kdy budou peníze na zbytek? Foto Sláva Pilík
Problematiku regenerace lesoparku Háje, jeho rozšiřování novou výsadbou, údržby i nové revitalizace části nad školou sledujeme ve Slánských listech poměrně pravidelně. To proto, že kritika ze strany občanů Slaného neustává. A to i přesto, že sliby ze slánské radnice neustávají také. K cestě za dalšími informacemi, co bude dál na Hájích, nás přiměla také situace, ke které došlo na listopadovém zastupitelstvu města Slaného. Návrh vyčlenit ještě na konci minulého roku částku 250 tisíc odboru životního prostředí do oblasti ostatní zeleně, konkrétně do lesoparku Háje, zpochybnil, ale nezvrátil na posledním listopadovém zastupitel Švarc.
Jelikož přímo na zastupitelstvu na svůj dotaz ohledně toho, co bude za 250 tisíc na Hájích provedeno, odpověď nedostal s tím, že měl své otázky podat písemně, aby si vedoucí odboru mohla připravit podklady, byli jsme se zeptat na odboru životního prostředí sami. Chtěli jsme vědět, kolik již bylo do lesoparku Háje investováno v minulých letech a co bude za novou přidělenou částku provedeno, tedy totéž, co žádal zastupitel Švarc. Navíc jsme zjišťovali podrobnosti ze studie, která je i občanům Slaného na odboru k dispozici k nahlédnutí. Na konci minulého roku jsme se znovu ptali Aleny Mohylové, vedoucí odboru.
Kolik bylo již přímo do zeleně lesoparku Háje investováno v minulých letech?
V roce 2006 to bylo 124 tisíc, v roce 2007 zbylo z 350 tisíc, které jsme měli v rozpočtu na zeleň ve městě, padesát tisíc, které šly do lesoparku Háje. Na konci roku 2007 jsme obdrželi 250 tisíc korun, za které jsme začali provádět práce v duchu opatření, která jsou v návrhu studie revitalizace této části lesoparku. …
Ale to není moc peněz, čas jde v tomto případě proti vám, nemyslíte?
S tím těžko něco naděláme, máme jen omezené finanční prostředky. Samozřejmě, kdybychom měli teď pár milionů a mohli to udělat všechno najednou, tak by to bylo lepší. Nyní jsme dostali těch 250 tisíc korun, uvidíme, co se dá ještě stihnout, provádíme vyčištění od náletových dřevin, jsou tam ale stromy, které například loni ještě vypadaly lépe, ale letos je možná potká smýcení také. Pokud jde o nálety, neznamená to, že všechno vykácíme, ale pokusíme se z nich vybrat ty, co jsou perspektivní, ty zůstanou.
Práce budete provádět přesně podle návrhu ve studii?
Je to studie, na které je nejzajímavější a také nejdůležitější dendrologický posudek – posouzení zdravotního stavu stromů. Jde ale o návod, není to dogma, tedy může se ještě podle vývoje v lesoparku měnit. Vše je třeba provádět velmi citlivě.
Všiml jsem si, že v prostoru lesoparku přímo nad školou je ve studii navržen také poměrně velký vodní prvek, počítá se s ním skutečně?
S tím bych zatím moc nepospíchala, je to návrh, ale nejdůležitější je nyní se věnovat zeleni a její revitalizaci. Průchodnosti cest a cestiček včetně míst, kde jsou navrženy cesty nové. To můžeme provádět, pokud jsou peníze, hned. Vodní prvek, stejně jako nové cesty, to jsou už stavby, tady to bude trvat déle. V případě, že by se k tomu přikročilo, je nutné stavební povolení. A samozřejmě pro vodní prvek i zdroj vody.
Co se tedy v lesoparku konkrétně už udělalo?
V první části, tedy od školy východním směrem, se odstranily nemocné stromy, došlo také na nakloněné jedince ohrožující bezpečnost. Od počátku víme, že práce na studii bude etapovitá, protože město v této chvíli pravděpodobně nemůže dát na lesopark větší prostředky. Nyní musíme nejdříve porost ozdravit.
Jenže, pokud se nebude dál pokračovat v realizaci studie, tak to všechno zase zaroste, ne?
Loni se začalo s tím, že letos budeme pokračovat. V této fázi jsme teprve v první etapě, řekněme sanační a zdravotní. V roce 2006 se v naší rozpočtované kapitole bohužel musely platit jiné věci, hlavně pokračování studie na druhou část Hájů, včetně geodetické studie. To v roce 2008 už nebude, v rozpočtu bychom měli mít 350 tisíc korun, ale už nebudeme platit studii, takže víc zbude na zeleň právě na Hájích. Můžeme se také pokusit o získání peněz z různých fondů nejen z městského rozpočtu.
Jak uvedla Alena Mohylová, praktická realizace rozsáhlé studie revitalizace Hájů v části nad základní školou je teprve v první etapě prvotního kácení náletů, zcela uschlých stromů a zřetelně nemocných. Druhá etapa hovoří o vyčištění přízemního patra lesa, například i o smýcení náletů javoru a také opakovaného sežínání znovu bujícího podrostu. Třetí etapa je určena pro kompoziční úpravy, tedy i zdravých dřevin, které se nehodí do kompozice lesoparku. V pracích první etapy chce město pokračovat až do 31. března, kdy je kalendářně konec vegetačního klidu, a práce lze bez větších potíží provádět. Práce, jak jsme si na místě ověřili, jsou prováděny i na sanaci místa po bývalé Geoindustrii. Zmizely již části bývalých objektů a některé plochy byly již částečně upraveny pro budoucí výsadbu. Ovšem i na konci roku 2007 zůstalo mnohé nevyřešeno. O tom se může každý návštěvník na vlastní oči přesvědčit. Čtvrtmilionová finanční injekce, kterou zastupitelstvo na práce v lesoparku na poslední chvíli schválilo loni a pracuje se za tyto peníze ještě letos, je stejně nedostatečná, jako tomu bylo v létech minulých. Zvláště, když proti těmto částkám stojí studie, jejíž realizace stojí mnohonásobně víc. A pokud realizována nebude, proč si ji město objednalo? A kdy bude hotová, když ročně jde na tento účel z rozpočtu tak málo, na to je poměrně lehká odpověď.
Sláva Pilík
17. 01. 2008, 14:20
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01