U kapličky je zastávka Včelí stezky přizdobena tímto dřevěným masivem a řezbářským výtvorem Oldy Čecha. Foto Rosťa Ovčarik
V Královicích, v areálu Jezdeckého centra Královický dvůr, vznikla opravdu pěkná Včelí stezka. Nejen o tom, jak tato naučná stezka vznikla, jsem hovořil s Rosťou Ovčarikem, předsedou spolku Včelaři Slánska:
- Co všechno předcházelo vzniku Včelí stezky?
Asi před pěti lety jsem hledal nové stanoviště pro moje včely, Královice se mi líbly, protože v obci a jejím bezprostředním okolí jsou hodně zajímavé výsadby z pohledu včelaře. Je tady hodně keřů, stromů a bylin, které jsou bohaté na nektar. Teď tu pěkně, nedaleko od nás, krásně kvete ořechokřídlec, který je úplně obsypaný mými včeličkami, kterým já říkám „Ovčaričky“, a pro včely je to asi úplně poslední pastva.
V té době tu nepůsobil žádný včelař, a já jsem původně uvažoval o pozemku, který byl jednoho farmáře, u kterého jsem měl včely na jiném pozemku. Ten mně doporučil, abych zašel za panem starostou, Luďkem Šofrem, s kterým bychom mohli najít společně nějaké řešení.
- Předpokládám, že jste dlouho neváhal, a pana starostu navštívil...
Přesně tak. Toho můj záměr doslova nadchl, a tak jsme hned sedli do auta a jezdili po královickém katastru, abychom našli nějaké vhodné místo pro můj včelín. A to jsme také našli.
- Na jakém místě?
Na pozemku Luďkovy maminky, a jednalo se o opravdu pěkné stanoviště. V tomto včelíně jsem měl 10 kmenových včelstev a 10 oddělků.
- Co následovalo dále?
Velmi vstřícný přístup pana starosty mě inspiroval k tomu, že jsem připravil dva projekty, pro které se podařilo získat i významnou dotační podporu. To nám umožnilo vybudovat zde včelařské centrum, a také díky tomu vznikla zajímavá prezentační akce – Královické medobraní.
- A když se toto vše podařilo zrealizovat, tak se v nějaké hlavě zrodila myšlenka na vybudování tzv. Včelí stezky...
Ano, a zrodila se v hlavě pana starosty Šofra, který mě stále připomínal, že Včelí stezka by zde měla určitě vzniknout. Jenže přišel covid, a všechno bylo jinak. Takže Luďkovi jsem vybudování Včelí stezky slíbil, ale až poté, co odezní pandemie covidu, protože takový projekt, který je zaměřený na ekologickou výchovu, vzdělávání a osvětu, musí být spojen s různými prezentačními akcemi. Což v době covidu nebylo možné.
- Ale pandemie covidu odezněla, a Vy jste jste mohl jít na věc...
Ano, po odeznění covidu jsem hned zpracoval nový projekt na královickou Včelí stezku, do kterého jsem zahrnul i výše zmiňované Královické medobraní, a zahájil jsem tady širokou včelařskou osvětu. Dělám tady různé přednášky pro děti ve školce, mám tu včelařský kroužek, takže sem jezdím s dětmi, s kterými prakticky cvičíme práci se včelami.
- Kdy a jak jste začali projekt Včelí stezky realizovat?
Peníze pro realizaci tohoto projektu jsme získali na podzim loňského roku, a tak jsme se s panem starostou domluvili, že letos na jaře uděláme Královické medobraní a v rámci Královických dožínek otevřeme Včelí stezku.
- Co všechno mohou lidé, kteří se vydají na Včelí stezku, vidět, či dělat?
Luďkova Včelí stezka, kterou jsem rozpracoval do nějakého konkrétního projektu, se skládá ze šesti zastavení, přičemž máme ještě jedno - nulté, což je tabule u vjezdu do Královického dvora, která tuto stezku propaguje. Stezka prochází západní částí královického katastru, a již zmiňovaná zastavení jsou v podstatě přístřešky, pod nimiž se nacházejí vždy dvě informační tabule, na kterých se návštěvník stezky dozví řadu zajímavých informací o včelách, např. proč se včely rojí, nebo jaké mají škůdce, a do takového „téčka“ je k informačním tabulím přidělaná další tabule, která z každé takové zastávky v podstatě dělá interaktivní věc.
- Můžete mi tu interaktivní věc osvětlit?
Ano, ti, kteří se budou chtít vydat na Včelí stezku, si mohou v Královickém dvoře, v místní restauraci, vyzvednout kvízový formulář, který mohou postupně vyplnit – na každé zastávce, na té přidané tabuli, jsou vždy dvě otázky do tohoto kvízu. A pokud by si nebyli jisti svou správnou odpovědí, najdou jí určitě na těch informačních tabulích. Takové „pátrání“ na informačních tabulích může být zajímavé hlavně pro děti, které, když donesou do restaurace správně vyplněný kvízový formulář, dostanou sladkou odměnu.
- Jsou všechna zastavení úplně stejná, či podobná?
To úplně ne. U dvou zastavení, která se nacházejí na atraktivních místech – u kapličky a u autobusové zastávky na návsi, najdete ještě takové historické kůly, které ještě přizdobil řezbář Olda Čech z Dřínova. A šesté zastavení, které se nalézá přímo v areálu Královického dvora, již není opatřeno tabulí s kvízovými otázkami, a v místní restauraci ještě zřídíme takový stánek, kde se bude prodávat med.
Libor Pošta
01. 11. 2023, 14:18
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01