Podivní brusiči nabízeli slánským seniorům broušení nůžek a nožů.
K nejodpornějším zločinům patří trestné činy, jejichž obětí jsou bezmocní lidé jako například děti, invalidé nebo senioři. O případu, který se odehrál počátkem tohoto století na předměstí Slaného, nechejme hovořit bývalého vedoucího skupiny detektivů Kriminální policie v Kladně kapitána B:
Bylo to na sklonku zimy před osmi lety, kdy se začaly množit případy krádeží, při nichž byli pravidelně okrádáni důchodci ve Slaném, na jeho předměstích i okolních obcích. Z výpovědí okradených bylo zřejmé, že nám v regionu řádí organizovaná skupina, která se zaměřila právě na tyto bezbranné a důvěřivé lidi.
Zlodějský harmonogram
Jak bylo později zjištěno tak tato tříčlenná parta pocházela z Lounska, kde však jim už hořela půda pod nohama a rozhodli se proto změnit rajon svého působení. Přestože ani jeden z této zlodějské bandy prakticky nikdy nepracoval a živil se nekalou činností, svou zlodějskou živnost měli velmi dobře zorganizovanou a pečlivě naplánovanou s přesnosti úkoláře. První do terénu pravidelně vyrážel třicetiletý Fery Kováč, který už dříve dokonale prošmejdil odlehlé městské čtvrti, kde převládaly rodinné domky a vilky občas vyrazil na průzkum i do okolních vesnic. Snažil se přitom vytipovat domek, ve bydlela jediná osoba – nejlépe důchodce. Jakmile zjistil, že v domku bydlí více lidí, obešel ho obloukem.
Občas zavítal i do místní hospody a jako protřelý šantala dokázal zavést řeč se štamgasty na téma zda někdo neví o někom, kdo by tam prodával domek. Lidé v hospodě, ale i v krámě, bývají někdy hovorní víc než je zdrávo a Fery se i touto cestou dozvídal o starých lidech, kteří uvažují o prodeji svého domku, protože se buď chystají odstěhovat k dětem nebo odejít do domova důchodců. Fery měl v trojce i další důležitý úkol. Byl řidičem staré škodovky, se kterou parta vyrážela za zlodějnou.
Brusičský párek k pohledání
O dva – tři dny později vyrážejí do vlastní akce další dva členové bandy – pětadvacetiletý Ríša Maško se svou o dvacet let starší družkou Violou Čížkovou. Díky této věkové disproporci vyhlížela tato dvojic spíše jako matka se synem než jako manželé či dvojice žijící na hromádce. Zazvoní u vytipovaného domku, kde žije stará paní a hned se nabízejí, že jí na počkání nabrousí nůžky i nože. Dryáčnická výřečnost – zvláště paní Violy - velmi často zabrala a důvěřivá důchodkyně po chvilce váhání dvojici otevírá branku. Dál už vše probíhalo podle osvědčeného scénáře. Usadili se zpravidla v kuchyni u stolu na který Ríša postavil malou elektrickou brusku a začal brousit přinesené nářadí. Čížková mezitím bedlivým zrakem pozorovala majitelku domku, případně se snažila s ní zavést řeč. Někdy pochválila záclonu nebo dečku, ale především „rentgenovala“ zařízení bytu, aby zjistila, kde se něco cenného může nacházet.
Šok z účtu
Po nabroušení nožů či nůžek požádal Maško bez mrknutí oka o zaplacení. Nebyl právě z laciného kraje, protože si svou čtvrthodinku práce ocenil na rovnou pětitisícovku. Šokovaná babča začne smlouvat a dvojice je najednou vstřícná a ochotná slevit na pouhou tisícovku. I to je sice až příliš, ale stará paní už se chce těchto samozvaných řemeslníků co nejrychleji zbavit a jde si pro peníze. Zatímco co důchodkyně jde pro peníze, Ríša znovu zapne brusku, v přístroji to zajiskří a v tom okamžiku „vypadnou“ pojistky. A to je chvíle na kterou tato povedená dvojice čekala, protože paní domu jde buď na chodbu nebo až na dvůr pojistky „nahodit“. Během okamžiku se Maško s Violou zmocní úspor staré paní a pokud jsou v dosahu další cennosti, tak i těchto. Dvojice zlodějů totiž velmi dobře znala „tajná“ místa, kde si babičky ukrývají své úspory i drobné cennosti ze zlata. Díky těmto znalostem býval úlovek těchto povedených řemeslníků poměrně bohatý a nejednou se způsobená škoda přiblížila třiceti tisícům korun a staré dámě jen oči pro pláč. Pak už rychle vyběhli z domku a usedli do auta za jehož volantem seděl Fery. Za relativně krátkou dobu svého „působení“ se jim podařilo okrást staré lidi téměř o půl milionu korun. Zlodějské putování se táhlo od předměstí Slaného přes řadu okolních vesnic a skončilo opět ve Slaném. K poškozeným patřily téměř výhradně staré ženy.
Spadla klec
Zlodějskou anabázi ukončil zcela nečekaně pětaosmdesátiletý Vladimír Kanda, kterého si kumpáni vytipovali s tím, že bude jejich další snadnou kořistí. Jenže, pan Kanda nejenže o žádné broušení nestál, do domku je nepustil, ale stačil si všimnout i auta do kterého brusiči chvatně nastoupili. Natolik byl pohotový, že si zapsal nejen espézetku auta, ale následně zavolal i na tísňovou linku. V tu dobou přes město projížděla ve služebním voze hlídka, která převzala od operačního důstojníka výzvu k pátraní po uvedeném autě. Osádka zadrženého vozu byla velmi překvapena, když byli chvíli po úprku od domku pana Kandy zastaveni a zadrženi. Díky všímavosti starého pána byla tak jejich činnost ukončena a okresní soud všechny tři darebáky odměnil nepodmíněnými tresty ve výši pěti let.
V současnosti mají už trest odpykán a pokud náhodou znovu nesedí, je zcela pravděpodobné, že se poctivě neživí ani náhodou.
Poučení pro seniory
Starší lidé by neměli do bytu nikdy pouštět cizí lidi a nikdy je nenechávat v některé místnosti o samotě nebo před nimi dokonce hledat peníze nebo cennosti. Chmatáci si vždy dovedou najít důvěryhodnou záminku k tomu, aby majitele či majitelku vylákali na chvíli ven. Jednou chtějí napít, jindy jít na záchod nebo si umýt ruce. Okrádají bez milosti jako hyeny či supi. Po okradení je už pozdě naříkat, protože až na malé výjimky své peníze poškozený už nikdy neuvidí.
(poznámka redakce - jména „protagonistů“ příběhu byla z pochopitelných důvodů změněna)
Vladimír Rogl
10. 08. 2009, 09:30
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01