Klikněte zde
Dobré ráno, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je neděle 24. listopadu 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Slánský hvězdář Jaroslav Trnka objevil dvě nové hvězdy

foto
Jaroslav Trnka u hlavního dalekohledu slánské hvězdárny. Foto Sláva Pilík

Lidová hvězdárna ve Slaném byla otevřena v roce 1963. Od osmdesátých let hvězdárna již ale nesloužila svému účelu, chátrala a na začátku let devadesátých téměř zanikla. Od roku 1994 ale prošla rozsáhlou rekonstrukcí a prvního září 1996 byla jako Městská hvězdárna Slaný připravena pro výzkum a také otevřena veřejnosti. Její čtyřiačtyřicetiletou historii zatím neprovázel žádný objev. Až nyní, téměř přesně na rok od desátého výročí obnovení činnosti, to přišlo. Objevitelem dvou nových proměnných hvězd se stal vedoucí Městské hvězdárny Slaný, Jaroslav Trnka. Na význam a podrobnosti tohoto objevu jsme se ho byli zeptat.

Objevil jste dvě nové hvězdy a pojmenoval po Slaném, jak významný je to objev?

Nejde o objev nových hvězd jako takových. Tyto hvězdy již byly známé předtím, než jsme je pozorovali my. Jen si dosud nikdo nevšiml, a v tom tkví náš objev, že mění svou jasnost. Dlouhodobým měřením jsme zjistili, že nové proměnné hvězdy mění svou jasnost v periodě přibližně čtyř hodin. Na základě těchto měření je nyní možné říci, že jsme zpozorovali něco, co nebylo do hvězdných katalogů nikým zaneseno. Z našich pozorování bylo možné vydedukovat, že se jedná o těsné zákrytové proměnné hvězdy, které zatím nikdo před námi takto podrobně nepopsal.

Ale řekl jste, že ty hvězdy už objeveny jsou. Jak mám rozumět tomu, že jde o objev?

Jednoduše řečeno jde o to, že na fotografiích z velkých teleskopů, z fotografických přehlídek oblohy, jsou naše hvězdy zaznamenány. Dokonce na fotografických mapách jsou hvězdy ještě slabší, než jaké jsme pozorovali my. Ke zjištění změn jasnosti hvězdy je však nutné použít specifické pozorovací a měřící metody.Velké dalekohledy, tvořící fotografické přehlídky hvězdné oblohy, mají sice obrovský dosah hvězdné velikosti, ale pro objev proměnné hvězdy musíte zvolit systematický průzkum pouze vybraných částí hvězdného nebe. Nashromážděná data za několik týdnů mohou odhalit zajímavé vlastnosti objektů vzdáleného vesmíru.

Nové hvězdy bývají pojmenované, ty vaše nesou jaké jméno?

Pojmenovali jsme je podle Královského města Slaného. Tedy zkráceně SLANYvar1 a SLANYvar2. Připojená zkratka „var“ znamená „variable star“, proměnná hvězda. Celý název je ale delší - CzeV132 = SLANYvar1 = USNO BI. 0 1358-0486341 = GSC 2.2 NO32323013853 a CzeV133 = SLANYvar2 = USNO BI. 0 1357-0498433 = GSC 2.2 NO32323010780. Části názvu jsou rozděleny rovnítky. První část znamená zařazení do českého katalogu, následuje vlastní pojmenování, další části jsou názvy, pod kterými se hvězdy objevují v nejobsáhlejších katalozích hvězd, ovšem, jak už jsem řekl, zatím pouze jako hvězdy se stabilní svítivostí.

Jak často dochází k objevu proměnných hvězd a jak je to v naší republice?

Objevy proměnných hvězd jsou poměrně časté. Přesto náš objev byl v České republice letos první. V této chvíli už jsou hlášeny i další objevy na ostatních hvězdárnách v ČR, které se zabývají výzkumem proměnných hvězd. Nyní se celkový počet objevených proměnných hvězd v České republice přehoupl přes první desítku v tomto roce.

Jak je tento objev významný z hlediska astronomie?

 Objev proměnné hvězdy není možné srovnávat s dosaženými výsledky v ostatních oborech astronomie a vědy vůbec. Význam objevu proměnné hvězdy především přispívá k rozšíření poznatků v oblasti hvězdné astronomie. Pro objevitele je to samozřejmě vrchol pozorovatelského úsilí v tomto oboru.

A jak tedy vypadají?

Obě dvě nové proměnné hvězdy mají velmi podobný charakter. Jedná se o extrémní případ dvojhvězdného systému. Dvojhvězdy v těchto extrémních případech jsou tak těsně u sebe, že mají společnou plynnou obálku. Složky dvojhvězd obíhají kolem společného těžiště vysokou rychlostí a periodou přibližně čtyř hodin. Naše Slunce se tak ve srovnání s nimi jeví jako velmi klidná hvězda. Přestože se jedná o dvojhvězdy, dalekohled neumožní jednotlivé složky rozlišit. Podrobný charakter systému můžeme určit pouze na základě rozboru tzv. světelné (fázové) křivky. Díky pravidelným zákrytům složek dvojhvězd můžeme měřit změnu jasnosti, a tak odvozovat parametry těchto objektů.

Jak budete dál pracovat s tímto objevem?

Cílem nynější poobjevové fáze je napozorovat další množství dat k tomu, abychom tuto dvojici proměnných hvězd přesně specifikovali. Až budou všechny potřebné parametry popisu proměnných známé, tak budeme objev publikovat. Posledním bodem je objev zaznamenat do všech známých vyhledávacích map a katalogů.

Nyní již máte na další pozorování těchto objevených proměnných hvězd právo jen vy?

Ne, proměnné hvězdy mohou pozorovat i ostatní astronomové. Objev nám ale už nikdo vzít nemůže, je ohlášen v databázi České astronomické společnosti pro výzkum proměnných hvězd . Díky této databázi budou nové proměnné hvězdy komukoli na světě ohlašovat místo objevu, Městskou hvězdárnu ve Slaném.

Jakým zařízením byl objev učiněn a v jaké kvalitě je slánská hvězdárna vybavena?

Nové proměnné hvězdy byly objeveny hlavním dalekohledem Městské hvězdárny. Dalekohled splňuje ty nejnáročnější požadavky na odborný program hvězdárny. Parametrově patří hlavní dalekohled mezi deset největších dalekohledů v České republice. Obnova přístrojového vybavení v roce 2001 byla uskutečněna díky finanční podpoře zřizovatele, města Slaného.

Jak často taková hvězdárna, jako Slaný, může přijít na něco nového. Už jste takový podobný objev zaznamenali?

Městská hvězdárna za celou historii, více jak 40 let a jedenácti let obnovené činnosti, kdy byla zprovozněna pro širokou veřejnost díky podpoře města Slaného, objev nezaznamenala. I pro mě je to první záznam v katalogu objevů. Je to první vlaštovka, svědčící o tom, že se vyplatilo investovat do výkonného technického vybavení. 

Zvýší se, díky tomuto objevu, prestiž slánské hvězdárny?

Ovšem. Přestože se Městská hvězdárna věnuje systematicky odborným pozorovacím programům už několik let, v této chvíli se díky objevům naše pozice mezi ostatními odbornými institucemi výrazně upevnila.

Mohou návštěvníci také vidět váš objev, a co pro to musí udělat?

Nové proměnné hvězdy si u nás mohou návštěvníci prohlédnout pomocí výkonné zobrazovací techniky umístněné v ohnisku dalekohledu. Kromě pozorování objevených proměnných hvězd nabízíme návštěvníkům hvězdárny shlédnutí nejzajímavějších objektů pozorovatelného vesmíru, Měsíce, planet, hvězdokup, mlhovin a galaxií s odborným výkladem.

Mohl byste čtenářům v krátkosti přiblížit hvězdárnu a její současný a budoucí program?

 Městská hvězdárna se zabývá popularizací astronomie a příbuzných přírodovědeckých a technických věd. Naším cílem je přiblížit poznávání vesmíru všem těm, kteří touží zažít vlastní kouzlo z objevů. Pořádáme pro veřejnost pozorování noční oblohy pomocí dalekohledů, populárně vědecké přednášky a filmové večery. Školní exkurze mohou navštívit hvězdárnu ve speciálních pořadech, které doplňují probírané učivo. Posluchači astronomického kurzu získávají přehled o současné astronomii ve speciálních lekcích. Zkušenostmi z odborných pozorovacích programů doplňujeme pořady pro širokou veřejnost.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?

Nejvíce mě baví popularizace astronomie v našich pořadech, které připravujeme pro veřejnost. Ale v současnosti mám asi nejlepší pocit z toho, že Slaný je mezi hvězdami, a to hned dvakrát.

Sláva Pilí
23. 10. 2007, 20:15


Hodnocení článku:


5 b. = skvělý  4 b. = dobrý  3 b. = ujde  2 b. = nic moc  1 b. = slabý

Počet hlasujících: 2. Čtenáři celkem udělili: 10 bodů. Průměrný počet bodů: 5

Komentáře:

Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.

Dnes má svátek Kateřina
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

43.00%

Spíše ano
graf

17.72%

Spíše ne
graf

15.32%

V žádném případě
graf

23.96%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3284
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát