Smečenské náměstí. Foto Zdeněk Tvrdek
Při dnešním putování míříme do Smečna, města se zhruba 1900 obyvateli. Jestli někdo o svém bydlišti říká, že u nich „chcíp pes“, o Smečně nikdo nic takového říci nemůže.
Smečenská pouť s atrakcemi jako U Matěje
Po celý rok se tam něco děje. Většinu akcí připravuje kulturní a školská komise při Městském úřadu Smečno. Jsou to koncerty vážné i zábavné hudby, divadelní představení; ve spolupráci s mateřskou a základní školou je připravován Keramický festival, Dětský den, Pálení čarodějnic, Mikulášská zábava a jiné. Každoročně v městském kině probíhá Festival dětských filmů a v přírodním divadle Rockový festival. Pamětníkům dvakrát přijel zazpívat jejich idol z mládí Josef Zíma. Komise se také podílí na přípravě populární Smečenské pouti. Letos se zvlášť vydařila, navštívily ji stovky lidí. K zábavě dětí i dospělých posloužily nejmodernější pouťové atrakce, jako v Praze na Matějské pouti.
Unikátní varhany vyzkoušeli mistři
Krásná hudba byla slyšet v květnu v místním kostele Nejsvětější Trojice, který uvnitř skrývá opravdovou raritu – přes čtyři století staré renesanční varhany. Jediné, opravdu původní ve střední Evropě. Po nákladné rekonstrukci v roce 1999 je jejich zvuk kouzelný jako dřív. Daly vzniknout Smečenskému varhannímu festivalu, jehož nultý zkušební ročník se uskutečnil v roce 2007, letos druhý ročník. Po pět úterků na nich koncertovali špičkoví čeští varhaníci. Značnou zásluhu na vzniku festivalu, jenž se těší velké přízni posluchačů, z nichž někteří přijíždí až ze zahraničí, má vedoucí kladenského pěveckého souboru Chorus Carolinus, Karel Procházka.
Také obchody proti nudě…
Věřili byste, že i obchody, obchůdky mohou pozitivně ovlivnit náladu občanů? Odmyslíme–li, že návštěva obchodu může vzhledem k cenám zboží člověka naštvat, zůstává, že jsou místem setkávání známých, kteří si zde přátelsky pohovoří, což je také lék proti nudě. Ve Smečně jsou čtyři prodejny potravin, dvě řeznictví, prodejna tabáku s papírnictvím, drogerie, pekařství, cukrárna, prodejna ovoce a zeleniny, dokonce i květinářství. Je zde pošta, lékárna, pojišťovna, ordinace praktického lékaře i stomatologa. Také pět hostinců a barů, takže ani muži nepřicházejí zkrátka.
Sport má zelenou
Je tu početná agilní organizace asi 1300 rybářů, baráčníci Muncifaj, kteří letos oslavili 80 let trvání, občanské sdružení PARTAS, jež si dává za cíl pomoci sportování mládeže i dospělých, a oddíl kopané Sokol Smečno.
Pokud jde o fotbalisty, ti si nevedou zrovna nejlíp, hrají poslední IV. třídu. Protože ale v oddíle věnují značnou péči mládeži, je naděje, že se zdejší fotbal v budoucnu zvedne. Značné oblibě se těší florbal, s úspěchem ho hraje družstvo žákyň ZŠ Smečno i Smečenští fíci, družstvo mladíků působících při zdejším Domě rodin. V tělocvičně u školy Na Boku muži a ženy hrají volejbal, badminton nebo cvičí. PARTAS za pomoci brigádníků mění nevyužitý zanedbaný pozemek ve městě v Kouzelnou zahradu, kde bude i moderní víceúčelové hřiště.
Domov rodin v přestavbě
Příkladně si vede zdejší Domov rodin v bývalé Lidové škole umění. Soustřeďuje se na pomoc a péči pro rodiny s dětmi. Pořádá víkendové pobyty v přírodě, besedy s lékaři, psychology, učiteli a dalšími renomovanými odborníky. O službu je mezi rodiči značný zájem. V současnosti je Domov rodin v zajetí řemeslníků, probíhá jeho modernizace. Z fondů Evropské unie dostal dotaci 22 milionů korun, za které bude možné pořídit i novou kuchyni, bezbariérový přístup do budovy, venkovní výtah a jiné.
Smečno – to je také Ústav sociální péče a Domov důchodců v areálu místního zámku. Vlastníkem je Středočeský kraj. Město s ústavem úzce spolupracuje, také proto, že 50 klientů ústavu jsou tzv. opatrovanci města, v němž mají trvalé bydliště. Nedávno pro ně městský úřad připravil pěkné zábavné odpoledne.
Mají městskou policii
Od loňského roku má Smečno svoji vlastní městskou policii. Podle starostky města Pavly Štrobachové je úkolem strážníků být co nejvíce mezi občany. Mít na zřeteli problémové jedince, aby neškodili těm slušným. MP Smečno - to je pět pro službu dobře vyškolených, připravených mužů.
Předtím zde sloužili městští policisté ze Slaného, jejichž službu Smečno hradilo. „I když je to nyní organizačně i finančně náročné, přesto mít svoji policii je pro město výhodnější,“ říká starostka. „Náklady na její zřízení nebyly zas tak velké. Služebna se nachází v budově úřadu, pořídili jsme nějaký nábytek, zůstal počítač i auto. Ošacení strážníků stálo kolem 70 tisíc korun, 15 tisíc zbraně. Nákladnější bylo vyškolení strážníků. Jejich plat se příliš neodlišuje od celostátního průměru. Výhodou je, že s policisty můžeme plánovitě pracovat, zadávat jim úkoly vzešlé z připomínek občanů.“ V současné době dle uzavřené smlouvy s městem smečenští policisté hlídají také v obcích Ledce a Svinařov.
Připravují Tankový den
Na závěr našeho putování, při němž jsme se přesvědčili, že Smečno pulzuje jak se patří, pozvánka do zdejšího skanzenu vojenských historických vozidel. Léta se o něj svědomitě stará Jan Krinke. Spolu se starostkou města vás zvou 12. září do Smečna na Tankový den, kdy by se ve skanzenu měly objevit i obrněnci z jiných podobných muzeí. V ten den bude pravděpodobně otevřeno i muzeum ve špýcharu, kde jsou uloženy opravdové klenoty - kanóny, pamatující Rakousko - Uhersko i dobu předtím. Protože fandíme pochodníkům, pro jistotu uvádíme asi nejromantičtější cestu ze Slaného do Smečna. Vede kolem zimního stadionu přes Studeněves, odtud do Přelíce a Smečna. Cyklisté si mohou trasu prodloužit, když pojedou z Přelíce do Ledec a odtud lesem kolem fotbalového hřiště do Smečna. Šťastnou cestu!
Zdeněk Tvrdek
09. 09. 2009, 12:19
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01