V době, kdy pro mnohé všeobecně platilo, že „kdo nekrade – okrádá rodinu“, se venkovští zlodějíčkové všech formátů zaměřovali spíš na rostlinné a živočišné produkty místního JZD a leckteré prase se v pohodě stravovalo s pašíky jézedovic.
Což o to, krade se i po plyšáku – a potvrzují mi to i pravidelné návštěvy u slánských či kladenských policistů - ale ostych zloděje i malé zlodějíčky přešel docela. Policie sídlí ve městě a obcemi profrčí policejní auto jednou za uherský rok. Připočítáme-li k tomu i to, že v řadě obcí z úsporných důvodů po půlnoci uhasíná veřejné osvětlení, lehce si spočítáme, kdy nastávají pro naše nenechavé spoluobčany zlaté časy. Jelikož způsobené škody nepřesahují většinou pár stovek, není to vlastně trestný čin a pokud policie pachatele takové „prkotiny“ vypátrá, je případ předán k řešení komisím veřejného pořádku při obecním zastupitelstvu, jejichž kompetence jsou prakticky nulové.
Nedávno jsme psali o zlodějích, kteří vykrádali (často za bílého dne) auta i na ulicích Slaného a mnozí okradení krádeže ani nehlásili.
Každé zimní období způsobí, že řada majitelů motorových pil se stává samozásobiteli paliva a z prořídlých lesíků kolem vesnic se stávají pomalu paseky. Není týdne, aby „někdo“ nevycucnul benzin ze zaparkovaného auta, nevybílil králíkárnu nebo se v létě a na podzim nezásobil ovocem či bramborami z cizích zahrad. Téměř klasickým se stal případ, kdy majiteli nemovitosti na okraji Zlonic sundali tašky ze střechy kůlny a druhý den mu je v hospodě nabídli jako výhodnou koupi po sedmi kačkách za kus. A zloděj se prý ani příliš nečervenal. Přistihnout někoho se okradení spíš obávají, protože když lumpovi ublížíte, máte na krku ještě opletačky. Z toho plyne, že návrat obecního policajta či obecní policie na vesnici je víc než potřebný a že je nutné znovu označit pravým jménem zlodějnu a zloděje. Vůbec bych pak nebyl proti zavedení starých dobrých šatlav. Leckomu by docela slušely.
Vladimír Rogl
22. 06. 2010, 15:25
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.72%
Spíše ano
17.63%
Spíše ne
15.53%
V žádném případě
24.13%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01