Já osobně mám nejraději sci-fi, fantasy a dobrodružné knížky, tudíž pro mě není neznámé jméno J. K. Rowlingová, C. S. Lewis a další. V poslední době jsem si oblíbila především jednoho autora, jeho jméno je Wilbur Smith. Tento muž se stal světoznámým spisovatelem, který se ve své tvorbě věnuje především Africe. Proslavil se hned prvním románem z roku 1964 Na život a na smrt. Tímto titulem začíná sága rodu Courtneyů, do níž postupně přibyly další díly. Wilbur Smith pochopitelně napsal i další díla, ale především tato sága mě velmi zaujala a nyní čtu již čtvrtou knížku v řadě. Nyní bych Vám ráda pověděla něco o autorovi a o jeho stylu psaní. Wilbur Smith, autor tří desítek čtivých, napínavých románů, opřených o historická fakta a další africké reálie, je i nadále činným tvůrcem. Autor vtahuje čtenáře do velice živého a barvitého příběhu ve kterékoliv ze svých knih. Příběh rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se čtenáři dostává možnost vžít se plně do děje.
Titul, který mám rozečtený nyní, nese název Modrý horizont, líčí osudy další generace rodu Courtneyů. V každém dalším díle autor seznamuje čtenáře s novou generací tohoto rodu. Právě tady se setkáváme s mladým Jimem Courtneyem, hlavním aktérem příběhu, a jeho rodinou. Poté, co Jim zachrání z trestanecké lodi dívku Luisu, do které se bláznivě zamiloval, stává se z něho uprchlík. Musí opustit kolonii na mysu Dobré naděje a podniknout riskantní pouť po nechvalně známé Loupežnické stezce, která vede napříč neznámou zemí válečnických kmenů a nebezpečnou přírodou plnou divoké zvěře. V patách jim je skupina bezohledných vojáků a domorodých stopařů, kterým všemocná a rozpínavá Východoindická obchodní společnost vládnoucí na mysu Dobré naděje slíbila za dopadení uprchlíků vysoké odměny. Ovšem vina podle Společnosti není pouze na bedrech Jima, syna Toma, a tak je do zápletky vtažena i jeho rodina, která je nucena opustit mys. Vydává se tedy na pomoc Jimovi. Kdo bude rychlejší a najde Jima první, Jimova rodina nebo vojáci v čele se stopařem Xhiou, křovákem a nejžádanějším Sanem?
Bohužel, dál jsem se ještě v četbě nedostala, ale myslím, že i kdybych knihu již přečetla, nenapsala bych víc. Vždyť přeci nemůžu obeznámit případné budoucí čtenáře s celým obsahem knihy a chtít potom, aby ji četli. A to by byla ohromná škoda, jak je patrné již z této krátké recenze, určitě stojí za to si knihu přečíst. Nikdy nevíte, až se budete třeba někdy zrovna nudit, vzpomenete si na tento článek a možná si ji půjčíte. Doufám, že se tak stane a snad jsem Vás dostatečně navnadila. Sama teď nevím, dá se říct, že je to má nejoblíbenější kniha?
Lenka Hadravová, OA Slaný, 4. ročník
19. 12. 2009, 13:32
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit jako účastník soutěže nebo jako běžný čtenář.
Určitě ano
42.91%
Spíše ano
17.69%
Spíše ne
15.36%
V žádném případě
24.04%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01