Velké pozornosti návštěvníků vernisáže výstavy se těšil model Pražské brány. Foto Vladimír Rogl.
Za hojné účasti slánské kulturní veřejnosti se 11. srpna konala v 17 hodin ve výstavní síni Vlastivědného muzea Slaný vernisáž letošní klíčové výstavy s lakonickým, ale zcela výstižným názvem „Pražská brána“.
Tato krásná středověká stavba s několika věžičkami tvořila součást městského opevnění a zdobila hlavní vjezd do královského města Slaný až do poloviny 19. století, kdy byla necitlivě zbořena. Při rekonstrukci Vinařického ulice byly v několikametrové hloubce odhaleny pozůstatky této zaniklé památky, které byly podrobeny archeologickému výzkumu. Díky pracovníkům Archeologického ústavu Akademie byly tak objeveny další doklady o stavebním vývoji městské fortifikace v oblasti Pražské brány. Kromě základů Pražské brány byly nalezeny i pozůstatky jednoobloukového pozdně gotického mostu i předsunuté hradby zvané barbakán.
Výstavě dominuje velký model Pražské brány s modelem chrámu svatého Gottharda – obě tyto stavby kdysi spolu sousedily.
Kromě nově nalezených předmětů byly vystaveny i některé artefakty „vypůjčené“ ze stálých expozic muzea. Dále pak jsou k vidění i kamenické značky z původního renesančního mostu, stará vyobrazení města s bránou a další atraktivní předměty. Součástí instalace je také videopořad o letošních vykopávkách. Výstavu, která byla připravena ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR Praha, zahájil ředitel Vlastivědného muzea Mgr. Jan Čečrdle s místostarostou Slaného Jaroslavem Hložkem. O této významné památce i o archeologickém výzkumu ve Vinařického ulici promluvil i doc. PhDr. Luboš Jiráň, CSc. (ředitel Archeologického ústavu Akademie věd, Praha, v.v.i.) a Mgr. Jiří Unger (odborný pracovník téže instituce, který byl pověřen technickou stránkou výzkumu ve Vinařického ulici a který je převážným autorem výstavních panelů o Pražské bráně a nejvýznamnějším spoluautorem celé výstavy).
Vzhledem k významu této zaniklé slánské památky, objemu a kvalitě nově získaných informací z archeologických výzkumů Vinařického ulice i množství ikonografického a archeologického materiálu, který si „zaslouží“ být viděn, se vedení muzea rozhodlo ponechat výstavu ve výstavní síni muzea až do konce letošního roku. Obyvatelé Slaného se tak díky archeologům dozvěděli opět něco navíc o své historii
Vladimír Rogl
14. 08. 2011, 11:54
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01