Klikněte zde
Dobré odpoledne, vítáme Vás na našem zpravodajském serveru.
Dnes je úterý 3. prosince 2024 Přesný čas: 00:00:00
Z okolí Slánska

Poradna pro výživu




napište číslo tři tisíce tři sta třicet tři

Otázka:
helenkaa, 04. 05. 2012, 11:21
dobry den.dekuji predem za tam tu rtadu ohledne me.Chtela bych se zepatat na svyho pritele jemu 25let a je 185vyska a je hubynej hrozne zadne zradvotni problemi nema.jak muze pribrat na vaze nabo svalovou hmotnost jake jidlo by mel jsit aby to fungovalo ji dost i sladtke ani nebribere po sladtekm dekuji velice za radu moc a preji krasny vykend slunny

Odpověď:
08. 05. 2012, 08:41

Dobrý den,

víte, ve většině případů můžeme těmto lidem jen závidět - za jejich štíhlostí je prostě genetika, vrozená práce metabolismu. Nic moc se s tím dělat nedá, lze to ovlivnit hůře než nadváha. Dobrá zpráva je, že štíhlost je podstatně zdravější než stav opačný. Ze zdravotního hlediska by cílem přibrání vlastně mělo být zvýšení hmotnosti tělesné aktivní hmoty, ne zmnožení tukové tkáně.

Obecně doporučuji zdravou pravidelnou stravu s dostatkem kvalitních bílkovin, vhodným množstvím kvalitních tuků a dostatek polysacharidů, což převedeno na "normální" řeč znamená: jezte libové maso - hovězí, ryby, drůbež, dále průměrně tučné mléko a mléčné výrobky, nešetřete na přílohách /brambory, luštěniny, obiloviny/, jezte dostatek zeleniny a ovoce. Tuky přijímejte v této podobě: kvalitní oleje, ořechy a semínka, olej obsažený v obilovinách a luštěninách /např.musli/.
Vše podpoříte vhodně tím, že přidáte pravidelné posilovací cvičení a po tréninku si dopřejete dostatek jídla bohatých na sacharidy.

Romana Horová

Otázka:
Jana, 28. 04. 2012, 21:03
Dobrý den, znáte nějaký návod, jak rozproudit lymfu v těle. Léčitelka mi řekla, že ji mám blokovanou v oblasti břicha. Děkuji

Odpověď:
18. 05. 2012, 23:03

Dobrý den,

předně se omlouvám za pozdní odpověď - našla jsem dotaz až teď, spadl mi do spamu.
Pokud lymfa opravdu v těle špatně proudí, poznáte to podle toho, že se na nějakém místě hromadí a vzniká otok, tzv.lymfedém, lymfatický otok /POZOR! Ne všechny otoky jsou lymfatického původu! Diagnózu musí určit lékař, nejlépe lymfolog nebo kožní specialista/. To může vzniknout primárně - člověk má od narození nedostačující lymfatický systém nebo sekundárně - nejčastěji z těchto příčin: úrazy, ozáření při léčbě karcinomu, operace...prostě poškození lymfatických cest či uzlin, případně jejich odejmutí.
Výše popsané je nemoc a její léčba patří lékaři a lymfoterapeutovi. Léčba spočívá v manuální a přístrojové lymfodrenáži, bandáži postižené oblasti, cvičení v bandáži, v dodržování vhodného režimu /pitný režim, nevystavovat se teplu, nošení vhodného prádla atd./. Nejbližší lymfoterapeutické pracoviště je v nemocnici v Kladně - rehabilitační oddělení, léčba je hrazená pojišťovnou.

Pokud máte pocit, že máte jen informaci od léčitelky a nemocná se necítíte a přesto byste pro sebe ráda něco udělala, pak doporučuji zdravou stravu, dobrý pitný režim /může být i lymfatický bylinkový čaj z lékárny/ a pravidelnou každodenní chůzi, může být plavání či cvičení v bazénu, zaměření se na cvičení správného dýchání a nošení vhodného prádla /bavlněné, volné oblečení a spodní prádlo/. Toto vše podpoří dobrou cirkulaci lymfy v těle.

Romana Horová DiS.
fyzioterapeutka a lymfoterapeutka, certifikovaná výživová poradkyně a lektorka STOB

Otázka:
helenkaa, 07. 04. 2012, 16:26
dobry den.Chtela bych vas poprosit o radu na snize ni vahy uz si nevim rady...driv jsem vazila65kilo a vyska 170 a za 2roky vazim 95kilo a vyska 170 nejim sladkosti nemam rada a cvic a nemuzu jit z vahou dolu....parsky na hubnuti se mi nechce pouzit treba jako alli horznej prostred na hubnuti jen to nici streva.....Mam nadvahu a chi zhubnout prosim o radu....budu moct vdecna jsem zoufala dekuji Krsane velikonece

Odpověď:
09. 04. 2012, 21:10

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.

Musím říct, že se s podobnou otázkou potkávám celkem často, odpovědět není zas až tak jednoduché - rozhodně se odpověď nevejde do jedné věty či dokonce slova /jak to někdy slýcháváme..."nejez!"/.

Takže co bych Vám poradila abych Vám opravdu pomohla?

V podstatě jediný ověřený a dlouhodobě účinný postup je v hlídání jídelníčku /dostatek bílkovin a správné množství sacharidů a tuků vzhledem k Vaší postavě, věku a denní aktivitě, dostatek ovoce a zeleniny, vlákniny, vody, pravidelné a pestré jídlo/ a v pravidelné vhodném pohybu /3 x týdně přibližně hodinu v tepové frekvenci 50 - 60 % maxima TF, tj.velmi zběžně 220 - věk, z tohoto pak 50 - 60 % - to je při cvičení dost důležité!/. Protože jsem lektor STOB, nevěřím, že je možný dlouhodobý úspěch bez psychologické působení. Je třeba na sobě pracovat i ve vztahu k sobě, k okolí, naučit se pracovat s tzv.toxickým prostředím, zjistit co vlastně za naši situaci "může". Genetika? Nemoc? Neznalost potravin a vhodných receptů? Minimum pohybu? Špatné zvyky? Řešení různých situací jídlem? Příliš mnoho stresu?  Je prostě třeba naučit se znát své možnosti, naučit se je využít, také se naučit v kritických situacích chovat tak, aby chování podpořilo náš úmysl snížit váhu a dlouhodbě ji udržet.

K tomu vede několik možností:

  • Nechat se individuálně vést výživovým poradcem nebo lektorem STOB, leckdy ve spolupráci s psychologem je-li to třeba.
  • Absolvovat některý ze skupinových kurzů, např. STOB/dle mého názoru jsou velmi kvalitní a zároveň přístupné široké veřejnosti, výhodou je cvičení v rámci kurzu mezi známými tvářemi a přibližně stejnou kondicí vybavenými ženami/
  • Pokusit se o změnu samostatně. K tomu vřele doporučuji sebekoučink na stránkách www.stob.cz, po registraci a zadání váhy, výšky, věku a pohlaví si můžete bezplatně denně zkontrolovat jídelníček odborným programem, můžete vést i psychokoučink přímo od svého PC z domova. Vše Vám zabere nějaký čas, bez toho to ale nejde v každém případě. Do tělocvičny či na svižnou vycházku, příp.do bazénu už musíte dojít sama.

Dokud nevyzkoušíte tyto cesty - léky bych rozhodně nedoporučila. Pokud potřebujete podporu - využijte nabídku akcí občanského sružení Klub MATYLDA, který se zabývá podporou osob ve Slaném a okolí, které se rozhodly pro změnu životního stylu ve prospěch zdraví leckdy právě z důvodů udržení snížené tělesné hmotnosti /www.matyldaslany.cz.

Držím Vám palce!

Romana Horová

Otázka:
Jitka, 14. 03. 2012, 13:11
Dobrý den. Doporučíte mi nějaké vitamíny? Za pár týdnů maturuji a chci nějak podpoři nervíčky. Děkuji.

Odpověď:
08. 05. 2012, 08:27

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď - nevím proč, ale občas mi padá dotaz do spamu a nacházím ho pozdě, proto asi "jdu s kříýkem po funuse".
Vitamíny k dobré maturitě...je pravda, že taková zkouška často člověka stresuje poměrně dlouhou dobu, někdy i celý předcházející ročník, tím pádem vyžaduje zvýšenou podporu zdraví. Neviděla bych to však v jednostranném podávání vitamínů, ale spíše v podpoře zdravého životního stylu a ve snížení stresujících podnětů:
  • rozumně hospodařit se svou energií: vytyčit si reálné cíle a tam, kde je to možné - ubrat
  • pravidelně se na maturitu připravovat, ideálně podle předem připraveného plánu, který počítá i s rezervou
  • pravidelně a zdravě se stravovat, nepropadejte ve stresu zvýšené konzumaci kávy, čokolády a alkoholu - nic tím nevyřešíte a věc tak spíš jen zhoršíte
  • pravidelný pitný režim
  • pravidelný pohyb, který Vám pomůže se odreagovat, uvolnit fyzické napětí, které se chtě nechtě váže na to psychické - tím přichází i lepší nálada a potřebný nadhled
  • pravidelný spánek - probdělé noci paměti nepomohou
  • pěstujte i nadále své záitky s blízkými, vztahy, koníčky a záliby - vše, čím dobře odreagujete
Výše uvedený soubor rad lze použít i další náročná životní období.
Přeji hodně úspěchů!
Romana Horová

Otázka:
Daniel Týr, 15. 11. 2011, 09:13
Dobrý den, mohu se prosím zeptat, co byste doporučovala, aby naše 4letá dcera lépe prospívala. Myslím tím něco na podporu chuti k jídlu, nebo jak zajistit lepší váhové přírůstky. Dcera je dost hubená a že by jedla nějak extra s chutí, to se taky říci nedá. Děkuji

Odpověď:
15. 11. 2011, 16:59

Dobrý den,

předem bych vás ráda informovala o stránkách www.vyzivadeti.cz, které zřídilo občanského sdružení Výživa dětí, jehož členy jsou významní odborníci z oblasti dětské výživy, praktičtí dětští lékaři a nutriční specialisté. Najdete zde nejen zhodnocení váhy a vzrůstu svého dítěte /růstové a váhové křivky/, abyste věděli, zda vaše dcera prospívá či opravdu neprospívá, ale i recepty a pohybová doporučení pro všechna období dítěte. Je dokonce možné využít poradny na bezplatné lince či zaslat do sdružení e-mail s dotazem, nechat svému dítěti bezplatně zhodnotit stávající jídelníček a stravovací chování.

Já jako lektor STop OBezitě doporučuji nejdříve zkontrolovat stravovací režim celé rodiny: zda jí rodina pohromadě, zda se stravuje vsedě v kuchyni nebo třeba u stolku při TV, jaké zvyklosti má rodina při přípravě svého jídla. Další podstatnou roli ve výživě hraje mlsání a popíjení sladkých "džusíků" a limonád - dítě pak často ztrácí chuť k jídlu. Potom přijde na řadu zkoumání, zda dítě jí opravdu málo nebo je to adekvátní množství a my jsme jen zvyklí na větší porce třeba od jiného dítěte? A pohyb? Nechybí dítěti pohyb, po kterém se chuť k jídlu zvětšuje? No a na závěr - nevyskytuje se podobný způsob stravování u někoho jiného v rodině? Děti se velmi učí nápodobou...
Toto vše bych musela vědět dříve, než dokáži dát konkrétní radu či doporučit třeba doplněk stravy. Na vše je třeba se podívat komplexně.

Poradnu na www.vyzivadeti.cz můžete využít zdarma, v mé poradně můžeme hovořit o všem konkrétním, co vás na předchozích otázkách zaujalo.

Děti za to stojí :-)

Romana Horová

Otázka:
niki, 13. 10. 2011, 18:17
Co říkáte na novinku vyráběnou mlékárnou Kunín - Tatarská zakysaná 1 porce 0,5 g jen 25 kcal. Je to opravdu "zdravější náhrada" tatarky ?

Odpověď:
16. 10. 2011, 12:53

Zmíněný produkt Kunín - Tatarská zakysaná vnímám docela pozitivně.

Jde o to, že základ výrobku je ze zakysané smetany, která nikdy nemá tak vysoký obsah tuků jako majonéza, což je základ na přípravu klasické tatarské omáčky. Dochucení je v obou případech vesměs stejné (cukr, hořčice, okurky, ocet, sůl, cibule, petržel, černý pepř).

Připomínám, že zakysaná smetana má obsah tuku přibližně 12 - 20%, kdežto majonéza kolem 80% (např. majonéza Hellmanns má obsah tuku 74%, majolka BONECO 80%, apod.), to je důvod nižší energetické hodnoty výrobku (1g tuku má 38 kJ, tj.dvojnásobek energetické hodnoty ostatních živin - sacharidů a bílkovin, tučné výrobky jsou tedy velmi energeticky vydatné).

Konkrétně produkt Kunín - Tatarská zakysaná obsahuje tuku 15% a na porci 25 g (přibližně polévková lžíce) obsahuje 170 kJ (tatarská omáčka Helmanns na stejnou porci 525 kJ), při potřebě sníženého příjmu energie současně může naplnit naše chuťové potřeby.
Výrobek je dobrou "zdravější variantou" dochucení našeho jídelníčku. Další jeho výhodou je, že obsahuje bakterie mléčného kvašení, které působí blahodárně na lidské zdraví.

Otázka:
romanasvobodova, 31. 07. 2011, 15:26
dobry den muzete mi poradit jestli se da sehnat neco na odkyseleni organismu

Odpověď:
04. 08. 2011, 10:20

Dobrý den,

pokud máte na mysli potravní doplňky, pak radím Basico, výrobce JUST /síť prodejců, v obchodě neseženete/, což je zásaditá směs minerálních látek a stopových prvků, které vyrovnávají chemickou rovnováhu organismu.
Nicméně naši rovnováhu můžeme ovlivnit i skladbou stravy. Preferujte čerstvou zeleninu a ovoce, neslazené zakysané mléčné výrobky, celozrnné obilniny, luštěniny, brambory, semena a ořechy, ryby a drůbež, rostlinné oleje. Vynechte kávu, alkohol, cukr, instantní potraviny, vyhýbejte se nadměrnému stresu.

Romana Horová

Otázka:
Anna 14.5.2011, 14. 05. 2011, 11:21
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda existuje ve Slaném poradna pro snižování nadváhy a kde? Prosím kontakt pokud máte.Děkuji za odpověď.

Odpověď:
15. 05. 2011, 20:16

Dobrý den,
předně děkuji za dotaz.
Ve Slaném vedu výživovou poradnu já, možná i někdo další. Já své kolegy bohužel neznám, neporadím Vám tedy ani jména, ani kontakty. Ty mohu uvést pouze na sebe: provozovna ve Fit Studiu JITKA, Slaný, Stehlíkova, tel.: 776 661 362, romanahorova@centrum.cz.
Dokáži Vám poradit v otázkách sportovní výživy, zdravé výživy a výživy dětí, nejvíce se však zaměřuji na redukční programy.
Na případnou spolupráci se těší
Romana Horová

Otázka:
Kamila , 24. 03. 2010, 11:19
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je zdravé jíst syrové brambory a jestli obsahují nějaké vitamíny nebo minerály. děkuji za odpověd

Odpověď:
24. 03. 2010, 18:14

Dobrý den,

brambory jsou významným zdrojem vitamínu C, obsahují vitamíny řady B a řady minerálů. 

V našich končinách je zvykem jíst brambory tepelně upravené, přesto někteří doporučují jíst brambory syrové s odvoláním na ničivý účinek tepla na nutriční hodnoty brambor, a naopak vyzdvihují jejich pozitivní vliv např.na zdraví žaludku, či pleti.

Brambory ale obsahují i toxické glykoalkaloidy, které se vyskytují pod slupkou a jejich množství se zvyšuje, jsou-li brambory skladovány na světle. Větší koncentraci jich najdete v zelených částech brambor, kolem klíčků nebo v blízkosti poškození brambor. Otravy se nemusíme přímo obávat – člověk by musel sníst příliš velké množství brambor, či hlízy přímo zelené či nezdravé, aby k otravě došlo. Přesto bych syrové brambory nezařazovala pravidelně do jídelníčku, rozhodně už ne v této roční době /březen/.

Ať už u vařených či syrových brambor doporučuji pečlivě kontrolovat stav hlíz, které se chystáme jíst – nepřipravujte pokrmy z brambor poškozených, zelených nebo klíčících.
Romana Horová

Otázka:
Puk, 26. 10. 2009, 19:25
Chtěl bych se zeptat, jakou má kalorickou hodnotu takový smažený květák v porovnání třeba se smeženými hranolkami. A ještě bych se chtěl zeptat jakou má kalorickou hodnotu grilované kuře. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:
29. 10. 2009, 19:44

Dobrý den,

kaloricky jsou na tom smažené hranolky stejně jako květák, při spotřebě 100 g obou typů potravin přijmete přibližně stejnou energetickou hodnotu 1 200 – 1 250 kJ...pokud si uvědomíme, že 100 g je asi tak poloviční porce, znamená to, že běžnou porcí hranolek se smaženým květákem sníte 4 800 kJ. Přidáme-li polévkovou lžíci tatarské omáčky, tj. 420 kJ, vyšplhá se příjem energie přes 5 000 kJ. To je zhruba menší polovina doporučeného příjmu pro dospělého muže.

Nic, zpět k Vaší otázce.

Grilované kuře má při stejné hmotnosti (100 g) 350 kJ, běžná porce váží kolem 250 g. Nezapomínejme ale na fakt, který je stejně důležitý (ne-li více!), a to na výživovou hodnotu tohoto jídla. Grilované kuře obsahuje minimum tuků oproti smaženému „cokoli“ a oproti smažené zelenině zásobu kvalitních bílkovin.

Čísla prosím berte jako orientační ukazatel, konkrétní hodnota závisí na skutečně spotřebovaném množství tuku, na kvalitě zvolených surovin, na tom, zda grilujete prsní řízek nebo stehno s kůží.

Dnes má svátek Barbora
 
NAŠE ANKETA:
Jste pro obnovení tělesných trestů ve škole?

Určitě ano
graf

42.91%

Spíše ano
graf

17.69%

Spíše ne
graf

15.36%

V žádném případě
graf

24.04%

Celkový počet hlasujících čtenářů: 3295
+-
 
Zprávičky

Založení houbařského spolku

12. 10. 2017, 12:10

Betlémské světlo

12. 10. 2017, 12:08

Tak přece demolice nebude!

12. 10. 2017, 12:01

OtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaOtevřítOtevřítOtevřítReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
© Jiří Červenka - Gelton   |   Použití materiálů jen se souhlasem provozovatele a majitele webu.   |   Webdesing: Jakub Charvát