Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Už v lednu, když jsme v zeměpisu probírali mosteckou hnědouhelnou pánev, nám pani učitelka slíbila, že navštívíme krajinu poničenou těžbou uhlí. Když jsme si prohlíželi obrázky, které nám připomínaly spíš měsíční krajinu, tak jsme nevěděli, co si máme představit. V ekologii jsme sice probírali co je revitalizace, že to znamená obnovení a oživení, uváděli jsme si i příklady. Víme, že rekultivace je souhrn zásahů, které mají zahladit nežádoucí zásahy do krajiny, způsobené člověkem. Cílem je navrácení krajiny do původního stavu, aby mohla sloužit obyvatelstvu.
V úterý 21. června 2011 jsme se vydali na cestu. Počasí nám nepřálo, bylo zamračeno a během cesty často pršelo. Při pohledu z okna se zdálo, že jedeme někam úplně jinam. Cestu lemovaly průmyslové zóny, silnice byla dvouproudá a žádná měsíční krajina tu nebyla.
Po příjezdu do Mostu do našeho autobusu přistoupila pani Mgr. Růžena Martínková, ze společnosti Czech Coal Group, která se souběžně s těžbou uhlí zabývá rekultivacemi a cílevědomě připravuje zahlazování důlní činnosti. Dokazuje tak, že efektivně řešená a řízená těžba s promyšleným způsobem následné rekultivace, může přinést do území těžebních regionů takové prvky, které svým rozsahem a využitím překonávají možnosti běžných podnikatelů. Rekultivačním procesem vytváří nejen novou krajinu formou zemědělských pozemků, lesů, vodních ploch a toků, ale také území určená k rekreačním a sportovním účelům. Vznikají zcela nové krajinné prvky, jezera, která v kontaktu s městy a obcemi umožňují nové využití této krajiny, často zcela odlišné od využití území před zahájením těžby.
V těžebních lokalitách skupiny Czech Coal bylo od počátku provádění rekultivačních prací k 31. 12. 2009 zahlazeno 6 444 ha ploch po báňské činnosti. Někomu se to zdá málo, ale představte si ty obrovské plochy, které se musí sekat a i jinak je potřeba se o ně starat a také investovat finanční prostředky. Rekultivace sama osobě stojí velké množství peněz, ale i další údržba není zadarmo.
První naše zastávka byla ve velmi pěkném areálu koupaliště Vršany, jedná se o důl přímo v Mostě. Dále jsme pokračovali na nádrž Matylda, tato nádrž je zajímavá tím, že se tam smí provozovat vodní sporty a povoleno je i rybaření.
Při cestě na úpravnu uhlí jsme pozorovali výsypku u obce Kopisty. Na dole ČSA, který je z jedné části vytěžen a rekultivován a z druhé části se ještě těží, jsme se dostali do třetihor. Mohli jsme pozorovat vrstevný sled a nepatrné vrásy. Pani učitelka dostala zkamenělý list ze stromu, který se dochoval z třetihor. Zdálo se nám, jako kdyby v tom dole pracovali mravenci, a ne obří rypadla. Za kopcem jsme slyšeli zvuky závodních aut, ale neviděli jsme je. To se nám představil autodrom Most.
Dalším zastavením byl Hipodrom Most, který leží na pěkném místě. Tady se nám všem moc líbilo. Přispělo k tomu jistě i sluníčko, které konečně vysvitlo za mraky. Pani Martínková nás seznámila s provozem a některými zajímavostmi. Například, že v době dostihů je doprava k hipodromu zdarma, nebo že kolem běžecké dráhy je i on-line dráha, která je volně přístupná.
Předposlední zastávka byla u zatím nedokončeného, ale už teď pěkného jezera Most. Toto jezero se začalo napouštět 28.10. 2008, bude to s hloubkou 75 m, plochou 311 ha a obsahem vody 70 mil.m³, největší jezero v ČR. Rozkládat se bude na místě známého dolu Ležáky a starého města Most.
Poslední zastávkou byl známý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. V roce 1964 bylo rozhodnuto, že dojde k zbourání města Most a přesunu kostela. Kostel, když byl zbaven všech věcí, které šly odmontovat, vážil 10 000 t. Vlastní stěhování začalo 30. 9. 1975 a trvalo do 27. října. Cesta byla dlouhá 861 m a kostel se pohyboval rychlostí 2,16 cm/min. Měli jsme možnost vidět zajímavý filmový dokument z této akce, zaujalo nás i poutavé vyprávění průvodce.
Exkurze na Mostecko byla naše poslední na základní škole, moc se nám líbila, byla zajímavá a díky ESF se mohli zúčastnit všichni žáci, protože veškeré náklady byly hrazeny z prostředků projektu.
05. 08. 2011, 10:03
Žáci IX. třídy
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01