Tel. 312 591 108, fax: 312591108
E-mail: zs.zlonice@seznam.cz, www.zszlonice.cz
Ředitel: Mgr. Jan Tůma
Zástupkyně ředitele školy: Mgr. Jana Linhartová
Nevím, zda v době založení dnešního Národního muzea v Praze před cca 120 lety jeho zakladatelé předpokládali, že v muzejních sbírkách budou bádat i školáci. A protože Zlonice se nacházejí nedaleko Prahy, navštěvují pražské muzeum během své školní docházky opakovaně i žáci zloničtí. Jejich cílem bývají hlavně zoologické a mineralogické sbírky. Letos naše děti z 9. ročníku dostaly příležitost spolu s žáky dalších deseti škol Středočeského kraje propojit klasickou výuku přírodopisu v lavicích s moderně pojatou expozicí v Národním muzeu.
Příběh planety Země je název výstavy, která probíhá od září 2009 do začátku července 2010 a ukazuje geologický vývoj naší planety, jednotlivé geologické jevy a také vývoj biosféry a organismů. Na výstavě se můžeme seznámit se vznikem zemského tělesa i s utvářením jeho povrchu. Pozornost je také věnována vzniku kontinentů, jejich pohybům a proměnám v historii planety. Návštěvník si může na modelu vyzkoušet dokonce i pohyb kontinentálních desek provázený vrásněním a horotvornou činností. Po průchodu zemským nitrem a sopkou je možné na vlastní kůži pocítit i mírné zemětřesení nebo obdivovat meteority včetně toho obřího hned ve vstupní hale muzea.
Od samého začátku se tu počítalo s aktivní účastí návštěvníků, především žáků devátých tříd, kde se geologická problematika probírá. Velmi náročné učivo je dětem zprostředkováno hravou formou. Probírají látku rozdělenou do deseti klíčových témat nejprve s lektory muzea, potom mohou využít dotykové obrazovky s naučnými, ale zábavnými hrami. K dispozici jsou i pracovní listy. Ve škole se pak žáci s učiteli k probranému tématu vrací. Problematiku řeší navíc i v počítačové učebně nebo na interaktivní tabuli prostřednictvím e-learningového programu.
Výukový program je podporován z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost a z prostředků MŠMT. Právě z těchto zdrojů bylo do muzea zakoupeno 10 interaktivních obrazovek a byl vytvořen zcela nový software, který zábavnou formou seznamuje uživatele se zajímavými fakty a principy z oblasti geologie. Interaktivní obrazovky využívají s velkým zájmem všichni návštěvníci. Žáci škol zapojených do projektu (včetně naší, zlonické) patří k ověřovatelům programu. Byli vybaveni čipovými kartami, jimiž se přihlašují, a za své odpovědi získávají body. Kromě hravosti je i soutěživost dalším způsobem, jak žáky zaujmout při výuce geologické tématiky.
Naši deváťáci navštívili výstavu v Národním muzeu celkem pětkrát, a to zcela zdarma. Na programu se tak mohli podílet i žáci ze znevýhodněného sociálního prostředí, kteří se obvykle z finančních důvodů nejrůznějších akcí nezúčastňují. Myslím, že tentokrát školáci díky Příběhu planety Země získali ke geologii zcela jiný vztah, než tomu obvykle bývá, a že jejich nově získané znalosti budou trvalejšího charakteru.
15. 03. 2010, 10:00
Věra Nídrová
Pokud chcete vkládat komentáře, musíte se přihlásit.
Určitě ano
42.98%
Spíše ano
17.73%
Spíše ne
15.32%
V žádném případě
23.97%
12. 10. 2017, 12:10
12. 10. 2017, 12:08
12. 10. 2017, 12:01